След шокиращото решение на полския Конституционен трибунал от миналия четвъртък, забраняващо абортите при малформации на плода, огромна вълна от протести заля цялата страна. През последните пет дни Полша стана свидетел на впечатляваща масова мобилизация, която може да се сравнява с тази по време на „Черния протест“ през 2016 г. Ако нещата продължат да се развиват по този начин, можем да очакваме не само повторение на събитията отпреди четири години, но дори и надхвърляне на тогавашния успех. Тогава католическите фундаменталисти от „Право и справедливост“, твърдолинейната реакционна партия, управляваща в Полша от 2015 г., бе принудена да отстъпи в последния момент и да оттегли законопроекта, забраняващ изцяло абортите, който вече бе внесен за гласуване в Парламента. Този път прогресивното движение може да постигне много повече – може да свали правителството.
Не, това не е преувеличение. Разбира се не можем да бъдем напълно сигурни, че инерцията на протестите ще се запази, нито може да се предскаже със сигурност каква стратегия за противодействие ще измисли властта. Засега изглежда, че управляващите нямат печеливш избор. Ако се опитат да смачкат движението с репресии, само ще нагнетят още повече видимия гняв на хората, но ако упражняват само случайно насилие (което изглежда е тяхната тактика за момента), няма да спрат стабилното разрастване на протестите.
Събитията от изминалите пет дни доказват това. Протестите са навсякъде, а не само в големите градове, които са традиционно по-прогресивни от провинцията. Най-забележително бе провеждането на демонстрация в североизточния град Белосток, който е известен като столица на полските неофашисти. Докато 11 хиляди жители на града излязоха на улиците, а много други показваха подкрепата си за протеста като развяваха знамена от балконите си, местният телевизионен канал (напълно контролиран от управляващата партия) излъчваше… предавания за събирането на есенната шума.
Това представлява разместване, вещаещо мощна промяна. Шепа фашистки хулигани, събрали се около една от градските църкви, изглеждаха така, сякаш светът свършва пред очите им. Наред с Белосток, който е относително голям градски център с население от 300 хил. души, някои наистина малки градове също се включиха в общата мобилизация. Грудзядж, Хойнице, Шчечинек, Хелм, Остроленка, Старгард, Коло, Луков, Гарволин, Хайновка, Соколка, Биелск Подласки – това са все малки градове по полските стандарти, с население много под 100 000 души.
Białystok ❤️❤️❤️ pic.twitter.com/aG7mJc4ARw
— Renata (@reniga1) October 25, 2020
В Шчечинек група гимназисти протестираха пред местната църква, и когато свещеника се опита да ги прогони, те на свой ред го принудиха да се скрие зад олтара с викове „върви на майната си“. Това е безпрецедентно и революционно за днешна Полша. През изминалите 30 години страната никога не е била обхващана от такива настроения. Маси от млади, гневни и решителни хора открито се обръщат срещу духовенството и отхвърлят незаслужения му авторитет, сваляйки го от пиедестала.
Dzisiaj w Szczecinku, 40 tysięcznym mieście. Dzielne, młode Polki!!! Idzie zmiana✌️ pic.twitter.com/ez4V9ykXIx
— Bart Staszewski ᴸᴳᴮᵀ ?️??? (@BartStaszewski) October 25, 2020
И докато младите хора определено са в основата на процеса, те се радват на огромна подкрепа. В Гдиня, голям град на балтийското крайбрежие, към протеста се присъединиха футболните запалянковци; Във Варшава таксиметровите шофьори показват подкрепата си; в малкото градче Нови Двор Гданск фермери изразиха солидарност като се включиха с тракторите си в демонстрациите.
Zaskakujący zwrot akcji.
„Chcemy wyboru, a nie terroru“.
Rolnicy wspierają @strajkkobiet w Nowym Dworze Gdańskim. #WyrokNaKobiety #piekłokobiet pic.twitter.com/lu0G7GXRzU
— Wiktor Misztal? (@MisztalWiktor) October 25, 2020
Протестът във Варшава в неделя вечерта започна пред сградата на Архиерпископията, след което премина покрай президентския дворец и централата на организацията на юристите-католически фундаменталисти Ordo Iuris. През целия ден имаше демонстрации пред и в различни църковни сгради в града. В някои случаи черквите бяха блокирани от полиция и крайнодесни ударници.
Големи митинги се проведоха в Краков, Познан, Вроцлав, Гданск, Люблин и други големи градове. Очаква се през тази седмица ситуацията да се нагорещи още повече. Настъпва решаваш момент за полската политика и социокултурната архитектура на страната, която досега бе доминирана от Католическата църква.
THIS IS THE PROTEST IN POZNAN, POLAND. ITS SO POWERFUL pic.twitter.com/gknPAZNGdE
— ina⁹¹ SPREAD AWARNESS POLAND (@91zaint) October 25, 2020
И нека не се заблуждаваме – това е културна война. Това е директна физическа атака срещу правата на жените, а реакцията на обществото разсича много от изкуствените разделения, създадени от десницата през последните десетилетия.