На 24 април 2013-та година фабрика за облекло в Бангладеш погребва 1134 души. Още 2500 са ранени. Срутването на „Рана Плаза“ в Савар, окръг Дака, се счита за най-смъртоносната авария в модерната човешка история и най-тежкия инцидент във фабрика някога.
В навечерието на трагедията на фасадата са открити големи цепнатини и е заповядана евакуация на всички, намиращи се там, както и в съседните сгради. На заповедта се подчиняват служителите на банката и почти всички магазини, намиращи се на долните етажи.
Но шивашките фабрики продължават да работят. Те са на непрекъснат цикъл на работа и произвеждат дрехи за някои от най-известните и големи модни марки в света като Benetton, Primark, Mango, The Children’s Place, GAP и други. На следващия ден в час пик сградата се срутва. От нея остава само първият етаж. Според официалните данни в този момент в сградата са се намирали 3122 служители. Сред загиналите са най-вече работничките в шивашките фабрики.
Тази трагедия приковава вниманието на режисьора Андрю Морган, който решава да направи документален филм. „Истинската цена“ е резултат от неговите обиколки и интервю в 13 страни, които тръгват от трагедията в Дака, но стигат дори по-далеч.
Кой и как в крайна сметка плаща цената на нашите дрехи, понякога дори с живота си? Как живеят онези, които шият облеклото ни? Как модната индустрия унищожава планетата ни?
„Истинската цена“ задава и още много други въпроси. Заснет в страни по целия свят – от най-бляскавите подиуми до най-мрачните квартали – с интервюта с едни от най-влиятелните личности в света на модата, филмът на Морган дръпва завесата за невидимата част от нашия свят и ни призовава да се замислим за истинската цена на дрехите ни и консуматорското ни поведение.
На 2 октомври, от 18:30 часа в столичното Grand Cafe, фондация „Фридрих Еберт“ – България организира безплатна прожекция на филма, разтърсил света преди няколко години.
„Това е една история за облеклото ни. Става въпрос за дрехите, които носим, за хората, които ги правят, и за въздействието, което индустрията има върху нашия свят. Цената на дрехите намалява от десетилетия, докато човешките и екологичните разходи нарастват драстично. „Истинската цена“ е новаторски документален филм, който отдръпва завесата на неизказаната история и ни моли да помислим кой наистина плаща цената за нашето облекло?“, посочват авторите.
Започнал от трагедията в Дака, филмът разглежда няколко аспекта на шевната индустрия: от въпроса за живота и условията за работа на работниците с ниски заплати в развиващите се страни, до последствията като замърсяване на реки и почви, замърсяване с пестициди, болести и смърт. Обвързвайки екологичните и социалните аспекти на проблема, авторът изследва също така консуматорството и масмедиите, като в крайна сметка ги свързва с глобалния капитализъм.
През 60-те години американската модна индустрия е произвеждала 95% от дрехите, които хората са носили, докато през 2010 г. в САЩ се произвеждат само 3%, а останалите – в развиващите се страни. Оперирайки в страни като Бангладеш, Индия, Камбоджа и Китай, големите производители минимизират разходите и максимизират печалбите, произвеждайки в непрекъснато конкуриращите се до извратени нива държави. Международните марки притискат собствениците на фабрики, заплашвайки да затворят и преместят производството в друга държава, ако дрехите не са достатъчно евтини; собствениците, от своя страна, прехвърлят натиска върху работниците си. Когато „се налага“ – дори при опасност да ги погребе живи.
Според Морган, въпреки че производството на облекла е индустрия на стойност три трилиона долара към онзи момент, условията на труд в тези страни са повече от лоши. Освен че трябва да работят в тези условия и да живеят с ниски заплати, тези работници имат огромни трудности да се борят за правата си; в Бангладеш работници в Дака са бити от работодателите си, а камбоджанци са разстрелвани от полицията.
Преди прожекцията на филма ще се проведе и кратка дискусия върху основните проблеми, които засяга филмът, и начина по който те се отнасят и до България и нашия общ живот на тази планета. В нея ще участват Георги Медаров от Колектив за обществени интервенции, осъществили кампанията „Чисти дрехи“ в България и Борислав Сандов – съпредседател на „Зелено движение“ с модерацията на Николай Драганов – журналист в „Барикада“.
В рамките на дискусията ще бъдат представени данни от изследвания върху условията на труд за шивачките в България. Повече подробности за прожекцията – тук. Вход свободен.