Все по-обезпокоително несекващата нова военна ескалация в дългия конфликт между Армения и Азербайджан заради анклава Нагорни Карабах продължава да фокусира световното внимание.
Ситуацията е усложнена и от геополитически контекст. Армения твърди, че във военните действия на страната на Азербайджан участват и турски сили, включително авиация, като Ереван алармира на 29 септември и за свален от турски F-16 арменски Су-25. Такъв инцидент, както и въобще турска намеса, се отрича категорично и от Азербайджан, и от Турция.
От своя страна Русия се опитва да пази неутралитет, действайки интензивно за уталожване на напрежението чрез дипломатически лостове. Интересното е, че Москва и Ереван са свързани с общото си членство в Организация на договора за колективна сигурност (ОДКБ, както е по руската абревиатура) – военен съюз за взаимна отбрана, сключен между членки на Общността на независимите държави още през 1992 г. и реновиран през 2002 г. Заинтересована за момента да пази и добрите си отношения с Турция, Русия официално не споделя твърденията на съюзничката си Армения за турска намеса в сегашния сблъсък, ограничавайки се засега с внимателни изявления само за „анализ на информацията”.
В този дух беше и брифингът за медиите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от в. „Известия”. В отговор на журналистически въпрос Песков напомни, че Турция не е обявявала официално за свое участие в конфликта в Нагорни Карабах и затова е невъзможно да се говори за нейна помощ за Азербайджан. „Нашите военни много внимателно следят развитието на ситуацията по линията на съприкосновението, където продължават бойни действия. Цялата информация старателно се анализира,” каза Песков. Той добави, че на подробен анализ се подлагат също и всички изявления на лидерите на замесените страни.
На 29 септември арменският премиер Никол Пашинян декларира, че „високопоставени турски военни се намират в Азербайджан” и ръководят военните действия, като добави, че участието на турски самолети в конфликта в Нагорни Карабах е „състоял се факт”. Според Пашинян турските войски са в Азербайджан от август, когато са „започнали съвместни учения”. Премиерът на Армения алармира световната общност, че става дума за заплаха за арменския народ и призова за осъждане на действията на Азербайджан и Турция в Карабах.
Президентът на Азербайджан Илхам Алиев от своя страна увери, че в бойните действия няма участие на турските ВВС. Той нарече „фалшиви новини” на „арменската пропаганда” и твърденията за участието в боевете на сирийски наемници.
Сегашната ескалацията в непризнатата Нагорно-Карабахска република започна на 27 септември т.г., когато Армения и Азербайджан взаимно се обвиниха за обстрели и за гибелта на военнослужещи и на мирни граждани.
Конфликтът се разразява през февруари 1988 г., когато тогавашната Нагорно-Карабахска автономна област обяви, че излиза от състава на Азербайджанската ССР. По време на военните действия през 1992-1994 г. Азербайджан изгуби контрола над региона и още седем прилежащи му района. От 1992 г. вървят преговори за мирно регулиране на конфликта в рамките на Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) с трима съпредседатели – Русия, САЩ, Франция.
Твърденията за турска намеса в сегашната фаза на сблъсъка не идват голословно. Часове преди Армения да извести, че турски боен самолет е свалил арменски, външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу направи категорични изявления, че страната му е готова да подкрепи Азербайджан „и на масата на преговорите, и на бойното поле”, напомня в своя публикация в. „Коммерсантъ”. Изданието коментира, че при сегашното развитие на събитията едва ли се очертава близка възможност за връщане към преговори.
Руската телевизия „Россия 24” даде думата в свое предаване вечерта на 29 септември на лидерите и на Армения, и на Азербайджан. Арменският премиер Никол Пашинян заяви в ефир, че според информация на Ереван Турция се стремяла към по-широко свое участие в конфликта и търсела повод да вкара свои войски в Нахичеван (анклав, отделен от основната територия на Азербайджан с тясна ивица арменска територия). Именно в това предаване Пашинян определи като „вече състоял се факт” свалянето на арменски самолет от турски F-16.
Азербайджанският президент Илхам Алиев на свой ред бе категоричен, че „Турция не е страна в този конфликт, не участва в него по никакъв начин и няма никаква необходимост за това.” Той отново повтори, че „с нищо не е потвърдено” съобщението за самолетния инцидент. Според него тези „фалшиви новини” целели „да се принизи боеспособността на азербайджанската армия, която сега с чест изпълнява задачата за възстановяване на териториалната цялост” на Азербайджан, и да се въвлекат трети страни в конфликта.
Алиев също така даде да се разбере, че никакви преговори с Ереван няма да води, докато оттам настояват Баку да признае, че „Карабах е Армения – и точка”.
„Коммерсантъ” отбелязва, че всеки удар по международнопризнатата територия на Армения формално може да послужи като повод за намеса в конфликта на сили на ОДКБ – споменатия военен съюз, в който влизат и Армения, и Русия. Изданието акцентира върху внимателния коментар на Дмитрий Песков пред медиите по тази тема, припомняйки и фразата му, че „това е крайно чувствителна материя, по която всички трябва да спазват абсолютна предпазливост”.
Припомня се също, че все пак, за да се задейства ОДКБ, е необходимо и Армения официално да отправи искане в такъв дух към секретариата на организацията. А такова липсва. Според арменски официални представители, цитирани от „Коммерсантъ”, този въпрос се обсъждал, но нямало взето решение.