Седем години, след като Сноудън разкри, че Агенцията по национална сигурност (АНС) на САЩ извършва масово следене на телефонните комуникации на американците, съдът постанови, че програмата е била незаконна – и че представителите на разузнаването, които са отричали съществуването ѝ или са я оправдавали, са лъгали обществото.
Апелативният съд на САЩ е излязъл с решение, че подслушването на телефони без съдебно разрешение и тайното събиране на информация за комуникациите на милиони американци е било в нарушение на Закона за надзор на външното разузнаване и вероятно е било и противоконституционно.
Сноудън, който се оказа блокиран в Русия след разкритията си през 2013 г. и все още е изправен пред обвинения в шпионаж в родината си, заяви в Twitter, че се чувства реабилитиран от решението:
“Преди седем години, когато чух по новините, че съм обявен за престъпник задето съм казал истината, не можех да си представя, че ще доживея да видя как нашият съд обявява дейностите на АНС за незаконни, и да ми благодари, че съм ги разкрил. И все пак този ден настъпи.”
Публикуваните през 2013 г. от вестник Guardian доказателства, че АНС тайно трупа огромна база данни за това кой, как, кога и къде е говорел по телефона бе първото и вероятно най-скандално разкритие от изнесените от Сноудън документи.
До онзи момент представители на щатското разузнаване заявяваха публично, че АНС изобщо не събира информация за американски граждани. След разкриването на програмата властите промениха тезата си и започнаха да твърдят, че това следене е имало ключова роля за борбата с вътрешния екстремизъм, посочвайки конкретния случай на четирима жители на Сан Диего, които са обвинени в предоставяне на помощ на религиозни фанатици в Сомалия.
В решението на Апелативния съд обаче е посочено, че твърденията на разузнаването за ролята на телефонното следене в този случай “не отговарят на съдържанието на класифицираните документи по делото”. Съдът пояснява, че решението му за програмата на АНС не засяга присъдата на четиримата екстремисти.
Правозащитни организации като Американският съюз за граждански свободи, който помогна за обжалването на делото срещу АНС, приветства решението на съда. “Това е победа за нашите права за неприкосновеност. Решението дава ясно да се разбере, че масовото събиране на данни за телефонните разговори на американците нарушава Конституцията”, заявяват от организацията.
Значителна част от изнесените от Сноудън документи така и не бяха публикувани. През миналата година The Intercept, последната от няколкото медии, разполагащи с целия архив, която все още продължаваше да публикува материали по темата, прекрати работата по изучаване и публикуване на документите, изтъквайки липса на интерес и финансови съображения.