Румъния посрещна съботния 21 март 2020 г. с две основни новини – актуалната статистика за болните в страната от коронавируса и обнародването в румънския аналог на българския “Държавен вестник” на извънредните постановления, с които правителството обявява икономически и социални мерки за подкрепа на бизнеса и работещите.
Към 21 март са потвърдени 367 случая на коронавирус в Румъния. 52 са излекувани и изписани от болниците. За един ден са се появили 59 нови случая. На цялата територия на страната има 4 307 души, които са под карантина в болници и за тях се проверява дали са се разболели. Все още няма отчетени случай на починали в резултат то вируса. Общо 55 198 души са под изолация в домашни условия или под медицинско наблюдение във връзка с епидемията. За 24 часа е имало 1501 обаждания на телефона на бързата помощ и 5704 обаждания на телефонната линия, даваща информация за заболяването. До момента са образувани 117 наказателни преследвания заради нарушения по разпоредбите за борба с болестта. Наложени са и 329 санкции за неспазване на мерките за изолация или карантина.
Някои от тези показатели позволяват паралел със ситуацията в България. При близо три пъти по-голямо население, Румъния има и над 2 пъти повече болни от коронавируса. При въведените мерки обаче се виждат някои разлики. Румъния например въвежда наглед по-категорични мерки в подкрепа на дребния и среден бизнес. Това вероятно се обяснява с факта, че през управленията на Социалдемократическата партия през последните години бе водена съзнателна политика за насърчаване на откриването на частни микрофирми, които според броя служители имаха корпоративен данък от 1% или от 3%. Така в страната стана по-изгодно да откриеш семейна фирма и да работиш за себе си, отколкото да спазваш трудовата дисциплина в корпорация.
Самите мерки предвиждат средните предприятия да се възползват от кредити с изгодни условия, които ще бъдат гарантирани до 80% от държавата. Максималната стойност на тези кредити, ако се ползват за работа, е до 5 млн. леи, а ако се ползват за инвестиции – до 10 млн. леи. За микропредприятията гаранцията достига 90% от финансирането, а кредитната линия може да достигне до 500 000 леи за микропредприятията и 1 млн. леи за малките предприятия. Министерството на финансите ще субсидира на 100% лихвите за гарантираните по този начин кредити. Лихвените плащания ще бъдат субсидирани от момента на отпускане на кредита до 31 март 2021 г. Периодът на гарантиране на кредитите ще бъде 36 месеца с възможност за удължаване с още 36 месеца. За кредитите с цел инвестиция периодът ще е 120 месеца.
По време на извънредното положение малките и средни предприятия със сертификат за извънредното положение, издаден от Министерството на икономиката, енергетиката и околната среда, ще могат да отложат плащанията на ползваните комунални услуги – електричество, природен газ, вода, телефонни и интернет услуги, както и да отложат плащането на наема за помещенията си – ако те са седалището им или вторични седалища.
“Близо 200 000 трудови договори са замразени”, обяви министърът на труда Виолета Александру, след като много компании в Румъния прекратиха дейността си. Цифрата вероятно ще се увеличава и се очаква да достигна до 300 000 – 400 000 в периода на едномесечното извънредно положение.
Правителствено постановление предвижда и за периода, в който трудовият договор е замразен по инициатива на работодателя заради временно прекратяване на дейността, поне 75% от базовата заплата по индивидуалния трудов договор да се заплаща по линия на обезщетенията за безработица, но не повече от 75% от средната брутната залата. Работодателите ще могат да ползват подкрепата на фонда за обезщетения за безработица само за до 75% от своите служители с активни договори в момента на влизане на сила на заповедта за извънредно положение. Изплащането на тези суми от страна на държавата ще става не повече от 30 дни след депозирането на документите.
Румънската икономика, подобно на българската, е силно зависима от търсенето в Западна Европа, което в момента се срива. Освен това тя разчиташе на вътрешното потребление, за да има високи нива на икономически растеж през изминалите години. При сриващо се вътрешно потребление, вероятно ще бъдат нужни мерки за неговото подкрепяне. Не е ясно засега и какво ще се случи с хората работещи на свободна практика и извършващи т.нар. атипичен труд. Твърде е вероятно това да са само първите икономически и социални мерки на румънското правителство.