„На 19 февруари българите почитаме Апостола. Свикнали сме да казваме, че идваме на този паметник, за да склоним глави пред Левски. Но Левски не обича склонени глави. Не да склоним, а да изправим глави сме дошли тук!”
Така президентът Румен Радев започна словото си на тържествената церемония край паметника в София на Апостола на свободата Васил Левски по повод 147-годишнината от обесването му.
Преди церемонията държавният глава поведе гражданско шествие от президентството до паметника на най-тачения български герой. Шествието бе организирано от Общобългарския комитет „Васил Левски“. Редом до Румен Радев крачеше вицепрезидентът Илияна Йотова. Сред участниците бяха и редица политици.
„Време е да спрем да търсим утеха в историята. Време е да се отучим да черпим достойнство от саможертвата на героите ни. Твърде удобно е да се гордеем с чужди подвизи. Свободата и достойнството нито се наследяват, нито могат да се вземат назаем. Всяко поколение води своите битки за тях. Нашата битка за идеала на Апостола е сега,” каза още Радев в словото си край паметника на Левски.
Президентът изтъкна:
„Свободното слово, честните избори, разделението на властите, които са основата на демокрацията, са похитени и опорочени. И днес се питаме това ли е чистата и свята република на Дякона? На такива ли хора оставихме народната работа, които са разсъдителни, постоянни, безстрашливи и великодушни, както ни завеща Левски? Или на ония, които по думите на Апостола, подменят демократската република с деспотско-тиранска система?”
Държавният глава подчерта още:
„Причините за неволите ни не са само търговците в храма на българската демокрация. Причините са и в нашето собствено униние, което ги допусна там. Примирението с лъжата и грабежа. С бедността и несправедливостта”.
Румен Радев припомни следните думи на Левски:
„Нашите българи желаят свободата, но я приемат, ако им се поднесе в къщите на тепсия.“
Президентът веднага допълни:
„Но тази горчива констатация няма да го спре да буни духовете, да просвещава, да отстоява идеала за чиста и свята република. Неговата смърт само ще ускори пътя към Освобождението. И когато жалеем за бесилото, нека да не забравяме, че Левски е символ на безсмъртието. Това безсмъртие, което осветли следващите поколения на България. Той е живо слово и дух, които продължават да събуждат и днешните българи. И хилядите хора, които сте тук, сте най-убедителното доказателство”.
В заключение Румен Радев каза:
„Затова нека днес изправим глави. Нека не забравяме, че всичко зависи от нашите „задружни усилия“. Че времето нас обръща, но и ние него обръщаме. България има нужда от доблестта и усилията на всеки от нас. Нашата мисия не е да оплакваме героите си, а да сбъдваме мечтите им. Да живее чистата и свята република! Да живее България!”
Преди президента пред паметника на Апостола говори и столичният кмет Йорданка Фандъкова, която заяви: „Не успеем ли да прескочим егото си, спрем ли, значи не сме готови за народното дело, левският скок е да прескочиш себе си“.
Фандъкова беше освиркана от част от множеството.
Когато взе думата след нея, президентът Радев първо отправи реплика именно по този повод: „Искам да помоля в този свят за България ден да се въздържаме от викове и скандирания“. Част от присъстващите обаче заскандираха неговото име.
По-рано през деня и Народното събрание почете паметта на Левски, а председателят на парламента Цвета Караянчева отправи пред депутатите призив да си припомнят и да се придържат към следния призив на Левски: „За отечеството работим, байо. Кажи ти мойте и аз твойте кривици, па да се поправим. И все заедно да вървим, ако ще бъдем хора.”
Вечерта, след освиркването на Фандъкова край паметника, Караянчева, която също присъства на церемонията, публикува гневен коментар във Фейсбук: „Разделението на нацията, за което Румен Радев работи вече трета година в Президентството, тази вечер даде отровните си плодове пред паметника на Апостола. С освирквания и грозни дюдюкания няколкостотин човека, поведени от президента, оскверниха по безподобен начин паметта на Левски в ден, когато уж трябваше да сме единни в преклонението.”
Пръв от висшите ръководители на държавата цветя пред паметника на Апостола поднесе премиерът Бойко Борисов, който отиде там заедно с министрите Владислав Горанов, Младен Маринов и Красен Кралев още около 8 часа сутринта на 19 февруари. Борисов отказа да прави изявления пред оказалите се край паметника медии с мотива, че имал много работа.
Видео, качено на профила на премиера във Фейсбук, показва, как след поднасянето на цветята и докато се отдалечава от паметника заедно с тримата министри, Борисов отговаря на поздрав на минувачи и понечва да им пожелае „Честит празник”. Но се спира на половината на думата. И започва да коментира с министрите може ли да се чества обесването на Левски, след като то е като Разпети петък. „Е, защо да е празник?” – обръща се премиерът на България към министър Горанов, който му обяснява, че става дума за възпоменание.
Борисов се спира и започва да разсъждава на глас: „Да, поклон, всичко това… Ама честит празник… Не може да е към бесилото празник. Все едно Разпети петък… Празник ли е?” Министър Кралев откликва: „Тогава не е празник, тогава се страда най-много”.
Борисов се съгласява: „Да, тъжен, прекланяме се…” Обръща се към паметника, казва още нещо, което не се чува добре на записа, и допълва: „Трябва да ни е срам включително…” Включва се министър Маринов, който обяснява на премиера нещо, което не се чува, но става ясно, че говори за датата на самото обесване на Левски, която е 18 февруари, а не 19 февруари.
Борисов реагира: „Вчера? А, то затова е така…” Поглежда пак към паметника, клати глава, после се обръща напред, поправя си палтото, промърморва: „Вместо да го спасиме…” И нарежда на министрите: „Айде да вървиме!”