СЕМ продължава да тупа топката около оставката на генералния директор на БНР Светослав Костов заради кризата в обществената медия. На днешното извънредно заседание на регулаторния орган, на което присъстваха четири от петте му членки, беше обявено, че на Костов му се дава една седмица сам да си подаде оставката. А ако не го направи в посочения срок, след това СЕМ щял да стартира процедура по предсрочно прекратяване на неговия договор, каквото и да значи това.
Въпреки неколкократните питания от присъствали в залата на заседанието журналисти защо СЕМ още сега не прекрати този договор, убедителен отговор не бе даден.
Преди днешното заседание имаше слухове, че въобще няма да се излезе с никаква позиция, защото председателката на СЕМ София Владимирова беше обявила предварително, че въпросът за кризата в БНР и оставката на Костов щял да се обсъжда, само когато Съветът е в пълен състав. А още вчера се разбра, че влизащата в СЕМ Бетина Жотева е в отпуска. И в крайна сметка днес наистина на извънредното заседание присъстваха само четири от членките – председателстващата София Владимирова, новата Галина Георгиева, Ивелина Димитрова и Розита Еленова. Впрочем, Владимирова спомена и днес, че именно защото са в непълен състав, не можела да бъде задвижена процедурата по освобождаване на Костов. Което е странно, ако наистина четирима от петимата титуляри в СЕМ споделят общо мнение по въпроса, както беше демонстрирано.
Обявеното днес решение озадачава със своята половинчатост – оставка ли се иска, ултиматум ли се поставя и какво именно се има предвид под „процедура по предсрочно прекратяване на договора”, колко дълга и сложна може да бъде тя? Това всичко реално искане за оставка ли е или се отваря вратичка Костов да остане?
Дали нещата не се бавят съзнателно, за да минат първо местите избори? И дали всъщност след тях няма да се предложи/наложи отдавна зреещото „на сянка” кардинално решение – махане на вече никому ненужния Костов и пъхане на БНР под „шапката” на отскоро поелия Националната телевизия Емил Кошлуков чрез сливане на БНТ и БНР?
Припомняме – сегашната криза около БНР се разгоря, когато след натиск от все още незнайни външни лица на 12 септември ръководството на БНР свали от ефир съдебната репортерка Силвия Великова, критична в предаванията си към единствената кандидатура за нов главен прокурор Иван Гешев. На следващия ден – 13 септември – безпрецедентно беше спрян сигналът на програма „Хоризонт” за цялата страна под предлог за техническа профилактика, което застраши и националната сигурност.
Великова бе върната в ефир след обаждане на премиера Бойко Борисов. Разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров проверка за спирането на сигнала установи, че не е имало технически причини за това. Но така и до днес не е ясно кой персонално е оказвал натиск отвън относно Великова и как именно е взето решението за спиране на сигнала.
На 19 и 20 септември СЕМ изслуша последователно позициите по казуса на шефа на БНР Светослав Костов и на журналистите от БНР. На 20 септември бе обявено също, че днес, на 27 септември, ще има извънредно заседание на регулатора, на което ще се оповести решението за Костов. Вече видяхме какво е то.
Междувременно тази седмица Костов излезе със свое публично писмо-становище, в което обяви, че не се кани да подава оставка и че щял да съди всички, които петняли името му. В светлината на това негово писмо е наистина интересно на какво се базира допускането на СЕМ, че след още една седмица той все пак може да узрее за оставка.
Засега Костов не подава такива признаци. „Не мога да коментирам решение на СЕМ. Мога само да го приема за сведение. Да изчакаме да видим какво ще стане следващата седмица,“ заяви шефът на БНР днес пред „Клуб Z“, добавайки, че в Радиото имало 1200 души, които не смятали за необходима оставката му.
От своя страна Vesti.bg цитира следната реакция на Костов: „Оставка нямам намерение да подавам в момент, в който тече прокурорска проверка, в момент, в който има сформирана анкетна комисия, която да разследва ситуацията в радиото, в момент, в който очакваме да пристигне Сметна палата, заедно с АДФИ, за да установят сключените неизгодни договори. За първи път в историята на радиото то има дефицит от 4 млн. лв.”
Иначе на днешното извънредно заседание всички членки на СЕМ в една или друга степен споделиха мнението, че Костов явно трябва да си ходи.
„Криза в БНР има. Смятам, че посоката, в която законово може да върви СЕМ, е единствено оставката на генералния директор”, каза Розита Еленова.
Галина Георгиева повтори наложилото се вече определение на ситуацията като безпрецедентна и пожела „в кратки срокове” СЕМ да предприеме необходимите действия, но „на следващите си заседания”.
Председателката на регулатора София Владимирова се сети за предизборната кампания и отбеляза, че покрай нея положението става още по-сложно. „Доверието на СЕМ в ръководството на БНР е загубено. По-лошото е, че е загубено и доверието на работещите в Радиото. Отговорност се поема само по един начин – с оставка. И моят призив към директора е да подаде оставка”, заяви Владимирова.
Ивелина Димитрова на два пъти напомни, че при тази криза са нарушени конституционни права на гражданите – правото на информация и на свобода на изразяване.
Докато чакаме следващото действие на сюжета след една седмица, явно това са сем(н)ките и бонбонките, с които трябва да се задоволи публиката на сеира с БНР.