В „Барикада”, както и в много други медии, бе получено становището на Адвокатския съвет в Пловдив, което е изпратено до Висшия съдебен съвет с копие до Висшия адвокатски съвет. Поводът са позиции и мнения, изказани в интервю за БНТ на 23 юли т.г. от единствения кандидат за главен прокурор Иван Гешев.
Адвокатите от Пловдив отбелязват, че „адвокатурата всякога е длъжна за вземе становище no обществено значими въпроси, какъвто без съмнение е предстоящият избор на главен прокурор, както и че за всички български граждани и юридически лица е от значение, кой ще бъде следващият Главен прокурор на РБ, с оглед функцията му да осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори /чл. 126, ал. 2 от Конституцията на Република България /”.
В становището се посочва:
„На 23 юли 2019 г. в интервю, дадено за БНТ, издигнатият единствен кандидат за Главен прокурор на Република България – г-н Иван Гешев, заявава следното: „Но г-жа Лулчева нали не забравяме, че е адвокат на един от най-богатите обвиняеми и подсъдими престъпници, като лицето, което вие наричате Брендо. Нейната работа е да защитава и да взима пари от хората, които защитава, независимо каква е истината. Спазването на принципа на обективната истина е задължение само на съда и прокуратурата. Моята работа е да ги арестувам, нейната работа е да ги спасява. Естествено е, че тя няма интерес от една работеща прокуратура. Става въпрос за интереси.“ В същото интервю, г-н Гешев заявява още: „А по отношение на г-н Борисов, не споделям виждането да ги наречем десните екстремисти, че законодателната, изпълнителната и съдебната власт трябва да са разделени.“
В качеството си на орган на Адвокатска колегия Пловдив, чувствайки отговорността си пред нашите колеги и българското общество, заявяваме категоричното си несъгласие с прокламираните от г-н Гешев в цитираното по-горе интервю позиции, които намираме за недопустими изказвания от страна на кандидат за Главен прокурор на РБ.
Позволяваме си да припомним на г-н Гешев, че в редица свои решения, Конституцинният съд на Република България е изяснил, че положението на адвокатурата е уредено в Конституцията. То позволява на адвокатите да бъде предоставено от закона особено правно положение, което да им даде възможност да изпълняват пълноценно основната си функция – да подпомагат гражданите и юридическите лица при защитата на техните права и законни интереси. В правовата държава необходимостта от особено уважение и специално съдействие на адвокатите не може да бъде отречена предвид особено важната им роля в защитата на правата и законните интереси на гражданите и юридическите лица”.
Адвокатският съвет в Пловдив отбелязва още в становището си:
„В светлината на изложеното, напълно неприемливо е кандидат за Главен прокурор на РБ да има разбирания за същността на адвокатската професия и фигурата и положението на адвоката, различни от залегналите в Конституцията на Република България. Считаме, че функциите на прокурора не включват арестите на граждани, без да е доказана в достатъчна степен тяхната съпричастност към извършването на определено престъпление. Българската адвокатура от своя страна се бори за точното прилагане на законите на страната спрямо всички и в много случаи е последната преграда пред посегателствата над правата и законните интереси на гражданите. Противно на направените внушения в цитираното интервю, които продължават да се тиражират в различни медии, българската адвокатура има интерес от една работеща прокуратура, която осъществява функциите си изцяло в рамките, разписани от Закона. Именно съвместната професионална работа на адвокатурата и магистратите е гаранция за спазването на закона и на правата на гражданите”.
Адвокатите от Пловдив напомнят също и за разделението на властите, залегнало в Конституцията на Република България и подчертава:
„Принципът за разделението на властите е върховно достижение на демократичните общества, върху който се изгражда съвременната правова държава и който е залегнал в българската Конституция, а не виждане на „десните екстремисти”. Припомняме, че основният стремеж, залегнал в доктрината за разделение на властите, е да предпази обществото от тирания и да се защити свободата като се изключи възможността един човек или орган да обедини всички власти в ръцете си. Друга важна цел е законите, които се изработват, да са в общ интерес на гражданите.”
Пловдивският адвокатски съвет подчертава в становището си, че „изразеното в цитираното интервю разбиране на заместник-главния прокурор и кандидат за главен прокурор Иван Гешев за разделението на властите е в противоречие с основни принципи на държавното устройство и управление, залегнали в българската Конституция“.
В становището е посочено още:
„Ето защо, като подкрепяме изцяло изразените позиции от множество колеги /включително уважавани членове на нашата колегия/ срещу посочените становища на г-н Гешев по горепоставените въпроси в интервюто му, дадено за БНТ на 23 юли 2019г., апелираме към Висшия адвокатски съвет да заяви изрична и отговорна позиция, дали личността на г-н Гешев отговаря на критериите, залегнали в приетото на заседание, проведено на 19.07.2019 г., от Висшият адвокатски съвет Становище относно качествата, които трябва да притежават кандидатите за Главен прокурор на Република България.
Призоваваме Висшият съдебен съвет, при обсъждането на кандидатурата на г-н Гешев за главен прокурор, да вземе предвид изразените от него позиции в цитираното по-горе интервю, при формиране на преценката дали същият отговоря на изискването за високи професионални и нравствени качества в степента изискваща фигурата на главния прокурор.
Използваме случая да изразим и позицията си, че несъвместимо с принципите на правовата държава и презумпцията за невиновност, е да бъдат изнасяни в аванс и извън контекста отделни доказателства, събрани по висящи наказателни производства, с цел да се внуши виновността на лице, което не е осъдено с влязла в сила присъда за съответното деяния. Подобен подход грубо подрива авторитета на съдебната власт и неоправдано и силно засяга правата на обвиняемите, за които с пълна сила действа презумпцията невиновност, която подобно на принципа на разделението на властите е основополагаща за съвремената правова държава.”
Становището на Адвокатската колегия в Пловдив завършва така:
„Апелираме към всички адвокатски колегии и колеги в страната, които се чувстват обществено ангажирани и отговорни за изразят своята позиция по поставените въпроси, което ще позволи за главен прокурор да бъде избрана личност, отговаряща в най-пълна степен на критериите и очакванията на правната общност, както и на българското общество!“
Дискусията около кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор вдигна градусите през последните дни, след като единодушно подкрепящата го Прокурорската колегия на ВСС натякна на медиите, че дебатът около този избор трябвало да се води с „добронамерен тон”. Прокурорите призоваха „обществото и медиите за повече толерантност и отговорност в провежданото обсъждане на номинираната кандидатура за главен прокурор”. Беше изрично подчертано също, че кандидатурата на Иван Гешев е подкрепяна от цялото съсловие.
В журналистическите среди обаче отправените указания към медиите бяха възприети като поредно посегателство към свободата на словото.
Управителният съвет на обединяващия над 4500 членове Съюз на българските журналисти излезе със следната декларация:
„УС на СБЖ изразява дълбока загриженост от становищата и изявите на прокурорски среди и организации, включително и лично на единствения кандидат за нов главен прокурор, насочени срещу критични медийни публикации относно процесите около избора за този ключов пост. Смятаме, че така се подхранва още повече съществуващото обществено безпокойство за устоите на демократичната и правова държава у нас.
Тревожен сигнал за демокрацията е прокурори да сритват свободата на словото чрез преки указания към медиите с какъв тон трябва да отразяват протичащите събития и чрез внушения към аудиторията за недостиг на толерантност и отговорност в журналистическата работа. Напълно неприемлив за нас е подобен подход и отношение към критичната журналистика и то точно от професионални среди и лица, чийто дълг е да бдят за спазването на свободата на словото като фундамент на гражданските права и свободи.
СБЖ винаги е отстоявал и спазването на етичните принципи в журналистическата професия, които също са базисно условие за ефективно и достойно реализиране на изключително важната роля на обществен коректив, изпълнавана от нашата професия. Но когато юридическите инструменти не работят в защита на тази роля, а се опитват да я неутрализират, това е не само подигравка с етиката, но и заплаха за самата жизнеспособност на демокрацията.
Независимостта на журналистическата професия и медиите е също толкова неотменим демократичен принцип, колкото и независимостта на прокуратурата и съдебната власт.
Уви, тази наша прекрасна професия и медиите, в които тя е упражнявана, не отсега са под болезнен и все по-настъпателен натиск. Всяка седмица се трупат нови и нови случаи, ситуации, събития и процеси, които повишават тревогата ни за състоянието на правата на журналистите, на свободата на словото.
Обезпокоени сме от всяването на страх и несигурност в нашата гилдия, от непрозрачни лостове за влияния, задвижвани в обществени и частни медии, от лобистки практики при взимане на кадрови решения в медийната сфера, от подмяната на стойностната журналистика, от растящия брой съдебни дела на политически лица срещу журналисти, от груби реакции на различни партии срещу изразени журналистически мнения и коментари.
Възмутително е, че на този фон, който крещящо изисква спешни законодателни решения в защита на журналистическата професия и труд, внесените в Народното събрание от СБЖ предложения точно за такива решения отлежават без да им се даде ход в Комисията по култура и медии вече трета година. Ниие ще поставим този въпрос и пред Европейския парламент и ще потърсим съдействие от бъдещия еврокомисар по медиите, какъвто се разбра, че ще има в новата Европейска комисия.
СБЖ призовава цялата журналистическа колегия за единение и твърд отпор срещу всички посегателства към нашата професия и свободата на словото. Силата на демокрацията е с нас.”
Със свое становище излезе и Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) – България. В нея е посочено:
„Асоциацията на европейските журналисти – България смята, че опитите на прокуратурата да ограничава свободата на словото, противоречат на Конституцията на Република България, на Европейската конвенция за правата на човека, българското и европейското законодателство.
Всекидневните атаки от страна на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, Прокуратурата на Република България и Асоциацията на прокурорите към медии, които си позволяват да бъдат критични по отношение на течащата процедура за утвърждаване на Иван Гешев като главен прокурор, не просто будят недоумение, но са и опасен опит за налагане на цензура.
Като оставим настрана факта, че подобен истеричен стил на комуникация не подхожда на сериозна институция, още по-малко на прокуратурата, искаме да обърнем внимание, че опитът да се накарат критичните медии да замълчат никак не е безобиден и представлява опасност за демокрацията в страната.
В позиция от сряда, Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет заявява, че дебатът около избора на главен прокурор трябва да се води с “добронамерен тон” и “призовава обществото и медиите за повече толерантност и отговорност в провежданото обсъждане на номинираната кандидатура за главен прокурор”. Според прокурорите „това би дало възможност на гражданите сами да направят изводи за качествата на издигнатия кандидат, би запазило независимостта на магистратите, които подкрепиха номинацията, както и непредубедеността на останалата общественост, заявила подкрепа. По този начин се създават гаранции за законосъобразно протичане на независим и обоснован избор от Пленума на Висшия съдебен съвет”.
Подобен призив показва дълбоко неразбиране на ролята на журналистиката и изобщо на философията на демократичното устройство на държавата. Медиите неслучайно се определят като “куче пазач” на демокрацията. Едно демократично общество е невъзможно, както без разделение на властите, така и без критични медии, които държат отговорни представителите и на трите власти.
Подобно неразбиране не е допустимо за хора, призвани да защитават интересите на държавата и нейните граждани, но заблуждението на членовете на Прокурорската колегия може да бъде обяснено донякъде с представата, която им е създала изкривената медийна среда в страната. Това, че медийни групи, близки до властта, непрестанно величаят силните на деня, громят всички техни критици и единственият начин представител на управлението да попадне под критиката им, е ако загуби позиции, не означава, че ролята на медиите е да венцеславят хората с власт. Напротив, фактът, че една от най-важните позиции в държавата ще бъде заета без елемент на състезателност – след посочване на един-единствен кандидат, би трябвало да е силен стимул за всяка една уважаваща се медия за разследвания, коментари и анализи, във връзка с кадровата политика в прокуратурата.
Категорично неприемливо е подобни напълно закономерни материали да предизвикват заплашителни реакции от страна на орган като прокуратурата.
Тъй като това е политика, налагана от заместник-главния прокурор Иван Гешев, подписал една от въпросните позиции на Прокуратурата на Република България, Асоциацията на европейските журналисти – България призовава членовете на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да преразгледат решението си за номинация на Гешев и в духа на демокрацията да гарантират процедура, основана на състезателност.
За да увери прокуратурата в своята добронамереност, АЕЖ – България предлага да организира специални обучения за прокурори по медийна грамотност. Асоциацията е разработила специални модули, чрез които участниците се запознават с ролята на медиите, проверка на достоверността на информацията, разбиране на начина на журналистическата работа с източници и т.н. Смятаме, че това знание ще бъдe полезно за представители на Прокуратурата на Република България и сме готови да го споделим с тях, в името на обществения интерес”.