Докато властите всекидневно говорят за нови пътища и магистрали, едно родопско село осми ден е изолирано от света и без нормално фунционираща връзка с общинския и областния център.
Вярно е, че 27-километровата отсечка между Смолян и с. Мугла е най-тежкото пътно трасе в общината и създава проблеми всяка зима, но е вярно също така, че местните жители не помнят да са били в подобна блокада за повече от три дни.
Селото е в снежен капан от 25 януари, когато в Родопите валя сняг и изолира за известно време дори областния град Смолян. Единственият магазин в Мугла се държи от хора, които живеят в града, и не работи всеки ден. За последно е отварял на 18 януари. От началото на бедствието в продължение на шест дни хората живяха и без ток. Колкото до обществения транспорт, той и в нормална ситуация не е особено нормален – пътническа уазка пътува до града и обратно само три пъти седмично.
Към 17 часа на 2 февруари, събота, в Мугла е била забелязана да влиза снегопочистваща машина, научи „Барикада“ от местната жителка Сийка Радева. Преди това селото е било достъпно само с моторни шейни, а в последните дни и с ратраци и с високопроходими автомобили.
За съжаление, снегоринът е „освободил“ само горната махала и селото остава разделено. „Нали едно населено място се чисти от табела до табела?“, недоумява Радева, която е бивш кмет на Мугла. Хората се надяват до понеделник да възстановена нормалната пътна връзка със Смолян, за да могат да слязат в града за медицински прегледи.
Местните са обидени, че в разгара на бедствието до района на селото се е добрал авариен екип, който е възстановил само електрозахранването на помпената станция, захранваща с вода курорта Пампорово. За хората от Мугла обаче е нямало кой да се погрижи веднага.
На 29 януари бе съобщено, че военни от 101-и алпийски полк в Смолян са успели да достигнат селото и да доставят хранителни продукти и лекарства. Ден по-късно от пресцентъра на общината тържествено информираха, че за втори път са изпратили храни в Мугла. Какво е наложило спешната втора доставка – това не се казва. А причината май не е за хвалене…
Според Сийка Радева, хлябът от първата пратка не е ставал за консумация – бил е нахвърлян в чували и е пристигнал в селото измокрен, „кажи речи на тесто“. „Беше просто отбиване на номера. След това вече докараха хубав хляб – по един самун на човек, по едно яйце и по 1-2 пакета суха мая на къща“, споделя жената. Маята е важна за мугленци, тъй като заради несгодите са свикнали да си месят сами хляб.
Работата на снегопочистващите фирми през последната седмица в Смолянско предизвика много въпроси. Включително съмнения, че в тръжните процедури те декларират притежаване на техника, която при по-силни снеговалежи се оказва, че не е в наличност. Проходът Превала и други пътища бяха разчистени след намеса на военните и след като в областта беше обявено бедствено положение. По този повод местната депутатка от БСП и бивш кмет на Смолян Дора Янкова съобщи пред „Барикада“, че ще инициира предложение пред министъра на регионалното развитие Петя Аврамова фирмите да публикуват в интернет номерата на снегорините, които в момента са на терен, така че гражданите да могат да контролират дали са видели такива машини.
Обявяването на бедствено положение пък позволява да се взимат допълнителни средства от републиканския фонд „Бедствия и аварии“. Така се прокрадват съмнения, че за една и съща дейност държавата плаща три пъти – веднъж по редовния договор с фирмите, втори път – през фонда за извънредни ситуации, и трети път – с труда и горивото на армията.
Изолирана от света и без ток в продължение на шест дни остана и Националната астрономическа обсерватория в Рожен. На 30 януари нейният директор Никола Петров най-добре описа ситуацията в Смолянско: „Обект с уж национално значение няма генератор, една седмица не можем да му оправим пътя. Две кукувици седим тук, за да пазим обсерваторията. Опитвам се да правя наука. Науката спря, умря, няма ток”.
В други части на Родопите ситуацията също беше тежка, но не доведе до чак такива последствия. В най-трудните за придвижване дни – 26 и 27 януари, на язовир „Широка поляна“ дори се проведе световно първенство по риболов на лед с участието на 150 състезатели и треньори от 15 страни. Организаторите излязоха със специални благодарности към община Батак и нейния кмет Петър Паунов за разчистените пътища и осигурените условия за протичане на състезанието, макар и в екстремни условия.
Очевидно този път България не се изложи пред чужденците, а само пред своите граждани – стотина пенсионери и няколко учени, забравени високо в планината.
По думите на настоящата кметица на с. Мугла Даниела Кубинска пред агенция „Фокус“, понастоящем в селото живеят 110 човека, повечето от тях възрастни хора. Според предшественичката ѝ Сийка Радева, селото има още петдесетина жители, но в края на есента те слизат в градовете. „Това са предимно възрастни и болни хора. Точно поради причината, която виждаме в момента, просто са принудени през зимата да досаждат на синовете и дъщерите си“, казва Радева. Преди 10 години селото е имало 357 жители. Колко ли ще останат през следващата зима?