Петчленен състав на Върховния административен съд отмени окончателно промените в Плана за управление на Национален парк „Пирин“, приети от Министерски съвет с Решение 821/29.12.2017 г. Те бяха отменени през юли и от тричленен състав на съда, който постанови, че правителството е нарушило българското и международното право, но екоминистърът Нено Димов обжалва решението.
Петчленният състав на касационната инстанция на ВАС е постановил МС и МОСВ да заплатят общо 1700 лева съдебни разноски по обжалването. От мотивите към решението става ясно, че върховните съдии са приели, че измененията на Плана за управление на Национален парк „Пирин”, одобрени от МС, попадат в обхвата на Закона за защитените територии (ЗЗТ), който гласи:
„В националните паркове се забранява строителството, освен на туристически заслони и хижи, водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на управлението на парка и обслужването на посетителите, подземните комуникации, ремонт на съществуващите сгради, пътища, спортни и други съоръжения.“
И двата състава са преценили, че този член „има забраняващ характер и допуска единствено ремонт, но не и изграждането на нови спортни съоръжения в парка“. При това положение изграждането на втори лифт в ски зоната над Банско трябва да премине през всички изисквания за процедури за екологична оценка и оценка за съвместимост, които правителството се опитва да избегне.
Според съда, в този си стремеж министърът на околната среда и водите Нено Димов е нарушил Закона за опазване на околната среда (ЗООС), който го задължава да назначи екологична оценка. Петчленният състав открива в действията на МС и противоречия с международното право – решения на Съда на Европейския съюз по сходни казуси и директивата на ЕС за екологичните оценки
Пренебрегната е и Орхуската конвенция, чиято цел е да включи обществеността в процеса на взимане на решения по въпроси на околната среда. Според съдиите измененията на плана за управление на НП „Пирин” представляват „значителна промяна“ на режимите в големи площи от националния парк, а „включването им в зоната за туризъм и зоната на сградите и съоръженията означава прекратяване на възможността тези площи да бъдат използвани пълноценно за опазване на биоразнообразието“. В тази ситуация „е било задължително участието на обществеността да се реализира и чрез процедурите по екологична оценка и оценка за съвместимост.“
Отмененото решение на МС бе взето между коледните и новогодишните празници миналата зима и предизвика мигновени протести в столицата, които продължиха 4 месеца и обхванаха и други градове. В опит да демонстрира решимост кабинетът на практика организира контрапротест в София, воден от кмета на Банско Георги Икономов от ГЕРБ и вицепремиерът Валери Симеонов. Лидерът на НФСБ прие каузата за втори лифт на Банско толкова лично, че при първата отмяна на решението за построяването му от ВАС през лятото заяви, че ако следващата инстанция реши същото „аз ще се върна в Бургас, ще отида на бургаския мост, ще си закача една релса на врата, ще скоча и ще се удавя“.
След като това все пак се случи Валери Симеонов определи ситуацията като „трагичен ден за българската икономика и туризъм“. Помолен от actualno.com да коментира заканата си за самоубийство от лятото, вицепремиерът коментира: „Дайте ми време да помисля. Не съм робот-всезнайко. Като се запозная с решението, ще мисля какво да правя“.
Малко след решението на ВАС в социалните мрежи бе обявен протест-празненство, огранизиран от екологичната коалиция „За да остане природа в България“, който довечера в 18:30 пред МС ще поиска оставките на Нено Димов, Валери Симеонов и цялото правителство, стоящо зад незаконосъобразните решения за строителство на Пирин.