Ново изследване свързва мерките за бюджетни икономии на управляващите във Великобритания консерватори с увеличаващата се смъртност в страната, съобщава Independent.
Според изследването през първите четири години на налагания от консерваторите остеритет смъртните случаи в страната са били с 45 хил. повече, отколкото се е очаквало, ако държавното финансиране бе останало на нивата преди изборите.
Анализаторите изтъкват, че ако се продължи по тази траектория до края на десетилетието наднормените смъртни случаи ще достигнат 200 хил. – дори като се вземе предвид повишаването на някои разходи за публичния сектор през тази година.
Докладът посочва, че смъртността в Обединеното кралство е намалявала стабилно в периода 2001-2010 г., но тенденцията се обръща рязко след въвеждането на мерките за остеритет. С оглед на това преобръщане авторите на доклада изчисляват, че между 2010 и 2014 г. има 45 368 смъртни случая повече, отколкото се е очаквало. Изследователите все пак не заявяват директно, че тези смъртни случаи са могли да бъдат избегнати.
На основата на тези тенденции учените прогнозират, че в периода 2015-2020 г. ще има 152 хил. допълнителни смъртни случая – или по 100 на ден. Един от авторите на изследването коментира, че това може да се опише като „икономическо убийство”.
Правителството започна да разхлабва мерките за остеритет тази година като премахна ограничението за повишаване на заплащането в обществения сектор и обяви повишаване на бюджета за социални грижи с 1.3 млрд. паунда. В период от три години допълнителното финансиране за социални програми трябва да достигне 2 млрд. паунда. Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин обаче изтъква, че „това закърпва само малка част от щетите” нанесени от съкращенията в сектора на стойност 4.6 млрд. паунда.
Изследването, публикувано от журнала BMJ Open, изчислява, че връщането към нивата на смъртност преди 2010 г. ще изисква увеличаване на държавните разходи с 25.3 млрд. паунда.
Министерството на здравеопазването коментира, че от изследването не могат да се вадят твърди заключения. Някои представители на местните власти, които от години се опитват да поддържат социалните грижи с орязани бюджети, обаче призоват управляващите да обмислят сериозно изследването. Министърът на здравеопазването в сянка Джонатан Ашуърт коментира, че правителството трябва да приеме предлаганото от лейбъристите увеличение на бюджета за здравеопазване в следващия бюджет.
В научния доклад се посочва, че между 2001 и 2010 г. разходите за здравеопазване на глава от населението са се увеличавали с 3.8% годишно. През първите четири години от управлението на консерваторите обаче увеличението е едва с 0.41%. При социалните грижи бюджетите са се увеличавали със средно 2.20% годишно през първия период, а след 2010 г. се отчита спад с 1.57 на сто.
Изследователите са открили, че това съвпада с тенденциите при нивата на смъртност, които спадат с около 0.77% годишно до 2010 г., след което започват отново да растат с по 0.87% годишно.
Авторите на изследването заявяват, че това е засегнало основно хора, разчитащи на социални грижи, което вероятно се дължи на това, че по това перо съкращенията са били по-резки, отколкото при здравеопазването. Те също така отбелязват, че спадът на броя на фелдшерите и медицинските сестри, осигуряващи грижи по домовете, може да да допринесъл за 10% от смъртните случаи. „Открихме, че ограниченията на разходите след 2010 г., особено финансирането на социалните грижи, може да са довели до значителна промяна в смъртността в Англия”, се казва в доклада.
Ръководителят на научния екип доктор Бен Марутапу от Лондонския университет заявява, че макар изследването да не може да докаже кое е причина и следствие, то показва, че има връзка между тенденциите. Той добавя, че тези тенденции се наблюдават и другаде. „Когато погледнем Португалия и други страни, където са наложени мерки за остеритет, виждаме как здравеопазването и здравето на хората се влошават”, заявява той.
Според един от съавторите на изследването – проф. Лорънс Кинг от Кеймбриджкия университет – то е показателно за щетите, нанесени от остеритета. „Изследването показва много ясно, че остеритетът не води до стимулиране на растежа или намаляване на дефицитите. Остеритетът представлява лоша икономика, но добра класова политика. Изследването също така показва, че остеритетът е бедствие за общественото здраве. Няма да е преувеличение да го наречем икономическо убийство”, заявява той.
Министерството на здравеопазването подчертава, че не могат да се правят подобни заключения. „Както самите изследователи отбелязват, това изследване на може да служи за твърди заключения за причините за допълнителните смъртни случаи. Националната здравна служба обслужва повече хора от когато и да било и финансирането ѝ е на рекордно ниво, като се предвижда увеличение с 8 млрд. паунда до 2020-2021 г. Ние също така подкрепихме социалните грижи за възрастни с инвестиции от 2 млрд. паунда, а в отделенията има 12 700 доктори и 10 600 сестри повече, отколкото през май 2010 г.”, заявява говорителят на министерството.
Неучастващи в изследването учени отбелязват, че е трудно да се докаже връзката между причина и следствие, макар да е възможно основните заключения на изследването да са верни. „Изследването подсказва, че се е случила някаква промяна, поради която смъртността е спряла да се понижава. Това вероятно е коректен извод. Връзката с разходите за здравеопазване и социални грижи обаче е спекулативна, тъй като наблюденията от този тип по принцип не могат да докажат връзката между причина и следствие”, коментира професор Мартин Роланд Емертиус от Кеймбриджкия университет.
„Призоваваме правителството да прегледа доказателствата, стоящи зад този анализ. Ако са верни, това ясно доказва спешната нужда за адекватно финансиране на социалните грижи”, коментира Карл Секомбе, председател на борда на Асоциацията на местното самоуправление.
Коментирайки изследването Джонатан Ашуърт заяви, че „шокиращите тенденции при смъртността при социално уязвимите са изобличаващи за тежкото въздействие на налаганите от консерваторите съкращения върху социалните услуги и здравеопазването в цялата страна”. Министърът в сянка също така изтъква, че „тези ужасяващи новини трябва да послужат за зов за събуждане за премиера Мей”.