Председателят на Асоциацията на ветераните „Патриот“ Тома Малик заяви по време на пресконференция в агенция „Инфотаг“, че „властта в Кишинев изглежда не иска да се занимава с проблемите на хората, които са участвали във войната от началото на 90-те години“.
Малик добави, че бюрократите предпочитат да действат не в името на народа, а на своите собствени интереси. „Сега властите предложиха законодателна инициатива, която да даде на чуждестранните милионери молдовско гражданство в замяна на дадена сума. Защо Кишинев не реши да подкрепя ветераните да правят бизнес? Колко са хората, които заради правителствената политика са принудени да напуснат страната и да получат гражданство на друга държава?“, пита ветеранът с раздразнение.
Малик обяви, че след 1992 г. онези, които са воювали в приднестровския конфликт са получили общо едва седем апартамента в Кишинев. „Един наш член – ветеран с увреждания втора степен, трябваше да живее в общежитие с площ от 17 кв.м. заедно със своята съпруга, която също има увреждания. Асоциацията ни поиска от префекта Чокан да даде дървен материал за отопление на друг ветеран, но молбата ни също бе отхвърлена“, казва още Малик.
Друг ветеран – Серджу Матюк, подчерта, че според закона молдовската държава трябва да даде на всеки от ветераните по 82 000 леи (3887 евро), за да си купят жилище, но половината от тази сума достига до хората под формата на кредит, който трябва да бъде върнат за пет години. В същото време финансовата помощ на държавата е превеждана на съответния ветеран само ако той представи подписан договор за покупко-продажба.
С други думи, политиката на властите в Кишинев е лишена от човечност. Така смята почетният член на Асоциацията на ветераните от войните и от въоръжените конфликти Екатерина Негаре. Според нея настоящото правителство (включително Демократическата партия и Либералната партия) са причинили по-големи щети на страната, отколкото 14-та руска армия по време на войната в Приднестровието. В крайна сметка, добавката в пенсията за ветераните от войната е 100 леи (4,74 евро).
Ветераните искат молдовското правителство да направи всичко необходимо, за да гарантира подобряване на достъпа на ветераните до медицински и санитарни услуги, както и до социални услуги. Участвалите в приднестровския конфликт смятат и че добавката за онези, които са воювали, трябва да бъде повишена, а проблемът с жилищата – разрешен.