Бразилия потъва все по-дълбоко в магическия сюрреализъм на своята политика. След като разигра миналата година пред очите на цял свят шеметен институционален преврат срещу тогавашната президентка Дилма Русеф и я отстрани от власт заради спорни обвинения в административни нарушения, сега бразилският Конгрес се извъртя така, че да изкара черното бяло и да осуети изправянето пред правосъдието на настоящия държавен глава Мишел Темер, срещу когото прокуратурата извади крещящи доказателства за корупция.
При гласуването в 513-членната Камара на депутатите по въпроса дали Темер да бъде временно отстранен от поста за 6 месеца, за да отиде на съдебен процес срещу него, 256-ма депутати се обявиха против. Тази бройка се оказа значително повече от 172-ата депутатски гласа, които бяха достатъчни за спасяването на президента от съда. Наистина, тя не достигна онези общо 292 гласа, с които разполагат в Конгреса партиите, подкрепящи настоящото правителство. Но все пак внушителният вот в подкрепа на Темер изненада наблюдателите, защото държавният глава е крайно непопулярен в страната, а изнесените данни за негови уличаващи го в злоупотреби действия намериха много болезнен отзвук в обществото.
Нека да припомним. Още през май разпространени в медиите записи уличиха действащия президент в нерегламентирани контакти с бизнесмена Жоесли Батиста, който осигурявал ежемесечни плащания на намиращия се в затвора също за корупция Едуардо Куня – бивш председател на парламента и близък приятел и съпартиец на Темер. В записите се чува как президентът поощрява Батиста да продължи с плащанията. Смята се, че така е било купувано мълчанието на Куня, който, ако реши да се разприказва, може да разкаже много и за Темер.
Да не забравяме и още един съществен детайл – именно Куня бе инициатор на импийчмънта на Дилма Русеф, предприет от него като отмъщение заради отказа ѝ да прикрие злоупотребите му. Този импийчмънт също така осигури на Темер, който бе вице на Русеф, шанса да седне в президентското кресло след свалянето ѝ от власт.
Има и още. В споменатия запис, разпространен през май т.г., Темер препоръчва на Батиста своя приближен депутат Родриго Лурес, който щял да помогне на бизнесмена да уреди проблеми на фирмата си с държавната администрация. Скоро след това депутатът е сниман и задържан с куфарче, пълно с 500 000 реала (около 140 000 евро) – подкуп от Батиста. Всъщност всички тези срещи и разговори бизнесменът провежда, след като вече е приел да сътрудничи на следствените органи и прави съответните записи съгласувано с тях.
Когато тези неща излязоха наяве, бразилците кипнаха и заляха улиците в страната с масови протести и със станалите вече рефрен скандирания „Fora Temer” („Вън, Темер”) и „Diretas Ja” („Преки избори”).
Ето защо в многобройни публикации и в Бразилия, и в чужбина още тогава бяха направени прогнози, че импийчмънтът и на Темер вече е предопределен – още повече, че за броени дни постъпиха 8 такива искания от опозиционни депутати. Дори заваляха анализи как при толкова компрометираната вече политическа класа от всички цветове най-вероятно за кандидати във вече смятаните за неизбежни преки президентски избори ще трябва да се издигнат хора от съдебната система – за нея пак направо се пишеше, че де факто вече е „взела властта в Бразилия”.
Но ето, че всички сметки са били „без кръчмаря” Темер. По-точно, подценена е била неговата пословична обиграност в задкулисните хватки, позволила му толкова години да оцелява все в политическата върхушка и спечелила му излъчването на „зловещия иконом от филм на ужасите” – по цветистото определение на един бразилски журналист.
В репортажа си за сегашното спасително за Темер гласуване в бразилския Конгрес кореспондентите на испанския „Ел Паис” обръщат специално внимание на усърдието, с което Темер и приближените му са „обработвали” не само депутатите (част от които – също с висящи дела за корпция), а и всички влиятелни фактори в страната, способни пряко или косвено да наклонят везните при решаващия вот.
„Малцина са онези, които познават така добре като Темер хитрините за манипулиране на бразилската политика. Неслучайно той три пъти е бил председател на Камарата на депутатите и винаги е бил една от най-силните фигури в своята Партия на бразилското демократично движение – специалист е да се съюзява и с бога, а после и с дявола, не му пречи години наред да е бил патерица на Работническата партия (на президентите Лула да Силва и Дилма Русеф – б.а.), а после да се превърне в неин палач,” пишат авторите на „Ел Паис”. Те посочват също, че Темер е продължил с усърдните си совалки буквално до последните часове преди гласуването в Конгреса по неговия въпрос. От една страна е обещавал преки бонуси индивидуално на различни депутати, от друга е обработвал влиятелното парламентарно лоби на едрите земевладелци. Стигнал е дотам, да уволни десетима свои министри от правителството, за да се върнат те на депутатските си места и да могат да гласуват в негова полза…
Самото заседание на Камарата на депутатите, предварително анонсирано като „историческо” и излъчвано директно по телевизията, се превърна в доста фарсово зрелище. Очевидно съвсем целенасочено дебатите се проточиха цял ден, но не по същество, а главно около процедурни въпроси, обструкционни заяждания на дребно и гротескни изяви като на проправителствения депутат Владимир Коста, демонстрирал пред камерите татуираното на ръката си име на Мишел Темер и размахал кукла с образа на експрезидента Лула да Силва в затворнически одежди… При стигналото толкова пошли нива парламентарно шоу очевидно не са били много зрителите, дочакали края му – същинското гласуване – пред телевизорите си.
Всички депутати, изказали се в подкрепа на Темер и отървали го от съда с гласовете си, наблегнаха на „патриотизма” и повториха стотици пъти, че „Бразилия е над всичко”. Че не бива да се пипа президентът, за да не се накърнят „реформите”, които той е започнал (една от тях е предизвикалата масови протести промяна на трудовото законодателство, която орязва социалната защита на работниците – б.а.).
Риторичен остана въпросът на опозиционния депутат Силвио Коста, попитал след края на гласуването онези, които „спасиха” Темер: „Не си ли давате сметка, че с този вот парламентът официализира корупцията?!”
Всички опозиционни депутати още в парламентарната зала шумно възнегодуваха срещу резултатите от гласуването и размахаха дежурните плакати с „Fora Temer” („Вън, Темер”) и „Diretas Ja” („Преки избори”). Освен това метнаха насред залата и куфарче с фалшиви банкноти – пряка алюзия със споменатите и уличаващи Темер записи.
Горещите страсти обаче останаха предимно под купола на Конгреса. Кореспондентите на „Ел Паис” не крият учудването си, че излизалите досега на толкова много и толкова масови протести срещу Темер бразилци в дългия ден на гласуването почти липсваха пред сградата на парламента, която иначе бе надлежно отцепена от полиция. Главната атракция за репортерите отвън е бил един дежурен протестиращ, който от месеци обикаля Бразилия, разпънат като Христос.
Едва късно вечерта се е събрала по-сериозна агитка, поръкопляскала на инициативата на опозиционните депутати – да изпишат с неонови букви на двете високи парламентарни сгради между залите на двете камари все същия рефрен: „Fora Temer”.
Получили са се ефектни снимки. Както и много предшестващи по колоритните протести – покрай карнавалите си бразилците са се научили как да правят зрелища. Но кога ще покажат, че са в способни да правят и сериозна политика, освободена от участието на „зловещи икономи”?…