Зрелищните атаки с хеликоптер срещу сградите на Върховния съд и на вътрешното министерство във венесуелската столица Каракас, за които съобщиха всички световни медии, се оказаха дело на 36-годишния служител на спецчастите към научното звено на полицията във Венесуела, изявил се преди две години и с роля на инспектор в игрален филм с полицейска тематика, Оскар Перес.
Цялото изпълнение, включително и записаното и пуснато от Перес в Instagram антиправителствено обръщение, е с толкова бутафорен и евтино-холивудски привкус, че щеше да е комично, ако нападателят не беше отправил истински изстрели и не беше хвърлил истински гранати срещу двете атакувани държавни институции, застрашавайки живота на много хора.
Според венесуелския министър на комуникацията и информацията Ернесто Вийегас, който направи изявления пред медиите по повод събитията, разиграли се около 18 ч. местно време във вторник, 27 юни, хеликоптерът е бил откраднат от Перес (той е правоспособен пилот) от намиращата се почти в центъра на Каракас военновъздушна база „Франсиско де Миранда”. Тъй като е служител на полицейски спецчасти, Перес е успял да убеди персонала на базата, че взима хеликоптера да тренировъчен полет над столицата. С него е имало и втори пилот.
Докато кръжат над Каракас, те развяват от кабината голям транспарант, на който е изписана думата „Свобода” и цифрата 350 – така визират член на конституцията, гарантиращ свободите на гражданите.
https://www.youtube.com/watch?v=Zx1pBTAUDxs
Хеликоптерът атакува министерството на вътрешните работи, отправяйки към сградата му минимум 15 изстрела, съобщава министър Вийегас. Точно по същото време на широката тераса на министерството е протичала церемония по награждаване на журналисти, отразяващи дейността на това ведомство, тъй като 27 юни се отбелязва във Венесуела като Ден на журналиста. На терасата, по която е стреляно от хеликоптера, е имало около 80 души. За щастие, никой не е пострадал.
След това машината се насочва към сградата на Върховния съд – институция, която е особено мразена от опозицията и е смятана за крепител на управлението на президента Николас Мадуро, тъй като често оттам се блокират решения, взети от доминирания от опозицията парламент. Върху сградата на Върховния съд, която е била пълна със служители и където протичали заседания на магистрати, са хвърлени най-малко 4 гранати. Една от тях не се е взривила и е иззета като веществено доказателство. От нея личи, че тя е израелско производство, но идва от Колумбия.
Не се потвърждават първоначалните информации, че хеликоптерът после е прелетял и над президентския дворец „Мирафлорес”, където също е имало тържество за награждаване на журналисти с участието на президента Мадуро. Всъщност още при първите съобщения за нападение над вътрешното министерство към „Мирафлорес” и други важни официални сгради са били насочени военни коли и части.
Хеликоптерът на Перес каца за около 15 минути на пригодената за целта площадка на покрива на една от високите сгради в Каракас, а след това отлита в неизвестно направление.
В речта си, последвала предизвикателния екшън, президентът Мадуро определи случилото се като терористичен и „очевидно превратаджийски” акт и го осъди сурово. Той призова и основната опозиционна сила – коалицията MUD (Демократична маса на единството) също да заклейми нападенията, както и да спре всякакъв вид насилнически действия в страната. Мадуро предупреди, че бранителите на Боливарската революция няма да отстъпят назад, независимо от несекващия агресивен натиск, и че ако бъдат възпрепятствани да отстоят тази революция мирно, ще го направят с оръжие.
Президентът видя и американска връзка в действията на Оскар Перес, обявявайки, че той е бил един от пилотите, возили бившия вече вътрешен министър Мигел Родригес Торес, който оглавяваше ведомството от 2013-та до 2014-та. Министърът бе отстранен от поста с обвинение, че е агент на ЦРУ. Сега в същото бе заподозрян и Перес. Бившият министър и настоящ опозиционер обаче веднага се обади да опровергае, че Перес е бил в екипа му от пилоти.
Мадуро се зарече също, че изчезналия с хеликоптера Перес ще бъде открит рано или късно и ще бъде съден за деянието си.
Екшънът се разиграва месец преди да се проведат насрочените от властите за 30 юли избори за Национално конституционно събрание, което трябва да внесе промени в основния закон на страната. Опозицията отхвърля свикването на такова конституционно събрание като маневра на Мадуро да укрепи властта си и настоява за организиране на незабавни извънредни президентски избори. Действащата конституция обаче не допуска такова нещо и постановява да се изчакат редовните избори след година и половина.
За незабавни избори призовава и светкавично прочулият се по цял свят с хеликоптерната си акция Оскар Перес в свое антиправителствено видеообръщение, записано преди екшъна и качено от него в Instagram. В записа Перес, заобиколен от още четирима въоръжени и маскирани мъже, чете прокламация, в която обявява правителството на Мадуро за „криминално” и „корумпирано” и призовава за събарянето му. Твърди също, че представлява „коалиция между военни, политически и граждански дейци”. Казва още: „Ние сме националисти, патриоти и институционалисти”. И също: „Ние сме воини на господа, а мисията ни е да живеем в служба а народа”. Заради последното, както и заради фанатичното му излъчване, докато чете прокламацията, заобиколен от застрашителни въоръжени фигури с покрити лица, мнозина от виделите клипа го сравниха с джихадист.
Сред други пък Перес е известен като „венесуелския Джеймс Бонд” – и то най-вече заради участието си в ролята на полицейски инспектор в заснетия през 2015 г. игрален филм „Суспендиранаа смърт”. Филмът е смятан за доста посредствен от сериозната критика, защото целта му е била да представи героизиран образ на полицията.
Сегашнят екшън на Перес е решен в същия елементарен ключ и явно е целял преди всичко привличане на вниманието – както в страната, така и в чужбина. Не е ясно кои и колко са преките му съучастници. Има подозрения, че всъщност с него е бил само още един човек – вторият пилот на хеликоптера, въпреки че на видеообръщението се виждат още четири фигури освен самия Перес.
Но от всички тях като реален човек изглежда само един от мъжете, който на екрана е вляво от Перес. На записа само той мърда, докато останалите трима стоят напълно неподвижно – като компютърно генерирани образи. Впрочем, мърдащият пък се клати доста необичайно – така, както би го правил пиян, дрогиран или страдащ от вестибуларни нарушения човек. Вярно, на финала, когато Перес виква „Да живее Венесуела!” и вдига юмрук, същото правят трима от останалите четирима. Но и вдигането на ръка на компютърен образ не е трудно осъществимо технически.
Откровена бутафория лъха и от друг запис, завъртян тези дни в Туитър от Лилиан Тинтори, жената на известния опозиционер Леополдо Лопес, който е в затвора, излежавайки 13-годишна присъда заради гибелта на 43-ма души по време на провокирани от него улични безредици през 2014 г. На записа Тинтори се върти из улица в покрайнините на Каракас и вика името на мъжа си към сгради в далечината, оттатък някаква ограда. Смята се, че сградите са на затвора, в който е Лопес. В отговор незнайно откъде долита глас, за който тя при публикуването на записа твърди, че е на мъжа ѝ: „Лилиан! Измъчват ме! Разгласете го! Разгласете го!”
Ако подобни записи или екшъни като на киногероя Оскар Перес могат да предизвикат и усмивки у внимателните наблюдатели заради елементарното си изпълнение, не е така с другите – наистина трагичните последици от непрестанно нагнетяваното от опозицията улично насилие. Жертвите от него надхвърлиха вече 100, а в последните дни отново се стигна и до ужасяващи епизоди с пребиване и с подпалване живи на общо трима младежи, защото опозиционни агитки ги взели за чависти.
Единият от младежите, за който вътрешният министър Нестор Реверол съобщи на 27 юни, е 24-годишният Джовани Гонсалес, нападнат все в същия прословут квартал Чакао на Каракас, чийто кмет е опозиционер и затова е оставил антиправителствените групи да вилнеят безнаказано. Минаващят по улица „Кастеяна” Джовани е бил пребит и после подпален, защото го сметнали за поддръжник на правителството. Младежът е в болница.
На същия 27 юни беше съобщено и за също такъв случай, но вече с двама младежи едновременно, разиграл се през нощта на 23 срещу 24 юни в град Баркисименто, щат Лара. Младежите са 21-годишният Енри Ескалона и 27-годишният Владимир Пеня.
Докато се прибирали след купон у приятели към жилищния комплекс, в който са домовете им и който е изграден по специална правителствена програма за безплатни жилища, те били пресрещнати от осем маскирани мъже. Мъжете ги попитали дали не са чависти и младежите предизвикателно отвърнали: „Чависти сме! И какво?” Тогава нападателите извадили оръжие и им наредили да паднат на колене. Те се опитали да избягат, но били залети с бензин и подпалени. Тичайки като живи факли, все пак успели да стигнат до близка река и да се хвърлят в нея, за да изгасят пламъците.
Настанени са в местна болница с трета степен на изгаряния, но съседите им от квартала записаха видеообръщение с апел да бъдат прехвърлени в Каракас в специализирана клиника. Съседите алармират също, че техният жилищен комплекс е под непрестанната обсада и тормоз на опозиционни агитки, които са си избрали да се събират наблизо и да тероризират жителите, получили безплатни домове от правителството.
Подобни епизоди, уви, се ширят все повече. „Барикада” писа вече за най-шорикарщия и заснет случай с 22-годишния Орландо Фигерас, който по същия начин бе пребит и подпален жив в квартал Чакао на Каракас на 20 май и почина от пораженията 15 дни по-късно.
Този ужасяващ терор на антиправителствените банди обаче трудно пробива информационната завеса на големите световни медии, където лайтмотивът е да се клейми правителството на Мадуро.