С голямо мнозинство и при висока избирателна активност жителите на община Трън казаха „не“ на златодобива в района. От взелите участие в местния референдум в неделя 93% са отговорили с „да“ на въпроса „Против ли сте община Трън чрез Общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и обработка на метални полезни изкопаеми?“.
Според решението на Общинската избирателна комисия в Трън в допитването са участвали 2081 души, което прави избирателна активност от 59,7% при праг от 40%, за да бъде признат референдума за валиден. Едва 125 души (7%) са гласували с „не“ на така зададения въпрос.
Референдумът в Трън първоначално трябваше да се проведе заедно с предсрочните парламентарни избори на 26 март. Целта му беше хората да решат дали на територията на общината да се реализира инвестиционно предложения за добив и преработка на злато. Инвестиционното намерение на „Евромакс сървисис” (част от групата на „Асарел – Медет”) към малката гранична община с около 4000 души население включва два участъка с обща концесионна площ от 19,25 кв.км, като откритите рудници и хвостохранилища се предвижда да заемат 2100 дка. Част от територията на северния участък попада в две зони по НАТУРА 2000, обявени за защита на дивата флора и фауна в планината Руй.
До предложението за референдум се стигна след недоволство на граждани и екологични организации. В града бе сформирано и гражданското сдружение “Трън”, което си поставя за цел да запази природата, биоразнообразието и традиционния поминък на местните. Според сдружението развитието на добива и преработката на подземни богатства може да окаже значително негативно въздействие върху природната среда и здравето на хората. По този начин биха били засегнати и даденостите, които са основа за развитие на „алтернативен туризъм, производство на екологично чисти храни, образование и дейности на открито”.
Решението на общинските съветници за провеждане на местен референдум на по-късен етап беше отменено с идеята отново да се проведе, но на друга дата. До това решение се стигна след заповед на новия областен управител Васил Михайлов, назначен от служебното правителство. Тя се основава на административен пропуск на местния общински съвет, който не е спазил буквата на закона при вземането на решението на провеждане на референдум.
Решението за провеждането на референдума на 11 юни бе взето на заседание на Общински съвет – Трън, проведено на 21 април. Инвеститорът обаче обжалва в съда решението. Въпреки това референдумът се проведе, а местните граждани се сблъскаха със сериозни атаки от страна на редовните „лидери на мнение“ и „експерти“ в социалните мрежи и телевизионните студия.
Въпреки това вчера трънчани категорично се произнесоха, че предпочитат да запазят своята природа от рисковете, които крие златодобива. И показаха, че не винаги мисълта за чисто икономическа печалба трябва да бъде водещ аргумент при взимането на всяко едно решение в живота. При това го направиха толкова категорично, че независимо от съдебните решения всеки опит за пренебрегване на волята им би изглеждал доста рисков.
От фирмата „Евромакс сървисиз“ заявиха, че очакват решението на съда относно незаконосъобразността на решението на Общинския съвет в Трън за провеждане на референдума. Те добавят, че приемат резултатите от местния референдум в Трън като „очаквани на фона на масираната манипулативна кампания сред местното население“. Според инвеститора „отклоняването от законово установената процедура за разглеждане на такива инвестиционни проекти е разочароващо за бизнес климата в страната“.
Трънчани получиха подкрепа от най-високо ниво – своят профил във „Фейсбук“ използва и президентът Румен Радев. „Приветствам гражданите на община Трън, които показаха, че местната демокрация в България може да функционира успешно. Референдумът е пример за това как отговорни български граждани се самоорганизират, за да защитят правата си и да се произнесат по проблем, не само от местно, но и от национално значение“, заяви президентът.
Резултатите от местния референдум според закона могат да бъдат обжалвани от този, по чиято инициатива се провежда допитването или от областния управител в 7-дневен срок от обявяването им.
Референдумът в Трън е трети подобен в България през последните години. През 2011 г. на местен референдум община Горна Малина отхвърли с мнозинство от 89,6% разкриването на нови мини и кариери. Преди две години подобен референдум се проведе и в Радомир като отново около 90% от участвалите бяха против разкриването на нови мини, но поради недостатъчната избирателна активност от 41% решението не беше задължително. Местният общински съвет все пак взе решение да не одобрява устройствени планове, предвиждащи добив и преработка на полезни изкопаеми.
Подобни решения пък очевидно ще продължават да изнервят пропазарните т.нар „експерти“, които са обичайни заподозрени, когато става дума за пропаганда срещу защитата на природата. Освен свидетелство за нескритата им ярост, макар и облечена като „безразличие“, подобни резултати дават възможност и да бъде разкритата истинската им същност, което личи от директния расистки намек на подобни изказвания:
Други пък смятат, че хората извън центъра на София „живеят с техните пари“ и не трябва да взимат решения за живота си, понеже според тях са „невежи“, а с „невежеството си инквизират“ невероятните им познания. Оставяме на читателите да преценят колко дълъг е пътят от този мироглед до теориите за „чистата раса“ и „подчовеците“.