Управляващото мнозинство игнорира президентското вето върху Закона за концесиите от февруари и го прие на първо четене с почти никакви корекции. Зад законопроекта, чието приемане предизвика скандал през януари, сега застанаха 124 депутати от ГЕРБ, Обединени патриоти и ДПС. Срещу закона гласуваха 62 представители от групата на БСП, а тези от Воля се разделиха 6-1 “против”. Партиите от националистическата коалиция, които бяха против този законопроект преди изборите, сега промениха мнението си от позицията на управляващи и го подкрепиха единодушно.
Вносителят Данаил Кирилов от ГЕРБ мотивира пренебрегването на ветото с това, че мотивите на президента са били твърде общи, за да бъдат съобразени и приложени. Румен Радев върна закона за преразглеждане след кратко обръщение, в което посочи като основни проблеми липсата на дебат, субективизма и възможността за корупционни практики, заложени в текста на закона.
От ГЕРБ също намекнаха, че ветото е било наложено в предизборни условия, за да се подпомогнат някои партии. С призив да върне закона за преразглеждане през януари към президента се обърнаха „Зелените“, БСП, „Да, България“, „Нова република“ и Атака. Последните сега подкрепиха на практика същия законопроект, а БСП повториха критиките си, че с него се прокарват лобистки промени.
За разлика от януари, когато повечето парламентарни групи бойкотираха първоначално кворума, а после и гласуването на закона, който бе приет самостоятелно от ГЕРБ, този път в залата се проведе дебат, макар депутатите да се съсредоточиха предимно към минните концесии, които се уреждат от друг закон – този за подземните богатства. Все пак посочването на различни позиции в пленарната зала даде повод на Манол Генов от БСП да поиска максималния допустим срок за концесии, предвиден в закона, да се разгледа на второ четене. Предложението бе подкрепено от ГЕРБ и така окончателното му приемане ще е възможно след три седмици, през които споровете около него ще се пренесат в комисиите и публичното пространство.
Засега не са обявени никакви граждански протести срещу закона. През януари демонстрация с искане за вето организираха от екологичната коалиция „За да остане природа в България“. Засега еколозите обаче планират единствено да отбележат с протест датата 14 юни, на която през 2013 г. Делян Пеевски бе назначен за шеф на ДАНС.