За трета поредна година в чест на 9 май – Деня на победата над хитлерофашизма във Втората световна война, България участва в станалата традиционна и вече световна инициатива „Безсмъртният полк”. Началото ѝ е поставено през 2012 г. в руския град Томск, където по идея на местни активисти семейства излизат на шествие навръх 9 май, носейки портретите на свои роднини, сражавали се във Великата отечествена война.
Инициативата е подета и у нас, като в нея се включват български семейства на антифашисти и на ветерани от Втората световна война. Участват и семейства от страните на бившия СССР, живеещи у нас.
Тази година шествията, които в нашата страна преминават под надслова „Безсмъртният полк-България”, се състояха в 37 града, като най-масовото беше в София. Подобни прояви на 9 май се провеждат паралелно в около 40 държави по света.
Организатори на „Безсмъртният полк-България” са десетки движения и организации. Сред тях са Съюзът на ветераните от войните в България, Координационният съвет на руските съотечественици в България, членуващите в Координационния съвет „България-Русия” формации, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съветът на руските ветерани от Втората световна война, живеещи в България, Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите, Българският антифашистки съюз, Отечественият съюз и др.
Участниците в шествието „Безсмъртният полк-България” се събраха днес в 9 ч. сутринта край мемориала на Незнайния воин в София, където се състоя тържествена церемония в памет на героите, паднали в борбата с хитлерофашизма във Втората световна война и направили възможен Деня на победата – 9 май 1945 г.
Венец поднесе президентът Румен Радев, който изрази и своето преклонение пред приноса на воините, спасили човечеството. Отговаряйки на журналистически въпрос, държавният глава прехвърли мост и към другия празник, който се отбелязва на същата дата – Деня на Европа: „Днес най-ясно трябва да осъзнаваме, че Европа има нужда от обединение. Празнуваме Деня на Европа, но и Деня на победата, без който и без тези милиони жертви днешна Европа нямаше да е същата. Нека не забравяме, че осъждането на нацизма и фашизма в следвоенна Европа е абсолютен консенсус. Тук съм преди всичко, за да изкажа своята почит към всички загинали в борбата с хитлерофашизма, а сред тях и хиляди българи “.
В церемонията участва и вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов. Присъстваха водачи и представители на различни политически партии, депутати, много чуждестранни посланици и дипломати, сред които и посланикът на Руската федерация у нас Анатолий Макаров.
От паметника на Незнайния воин президентът Румен Радев се насочи към Президентството, където участва в друга церемония – по издигане на знамето на ЕС в чест на Деня на Европа. Там бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, председателят на НС Димитър Главчев, депутати, министри.
От своя страна участниците в шествието „Безсмъртният полк-България” поеха по своя маршрут – от площада край храм-паметника „Александър Невски”, покрай Народното събрание и паметника на Цар освободител, към парка с паметника на Съветската армия. Хората масово носеха портрети на свои близки – участници в антифашистката борба и в боевете по фронтовете на Втората световна война.
Макар и с труд, в редиците на шествието крачеха и много ветерани в напреднала възраст, окичени с ордени и медали. Имаше и много деца, някои от тях – предимно русначета, дори облечени във военни униформи от времето на Великата отечествена. Имаше и съвсем малки участници – в детски колички.
Доста журналисти също вървяха с шествието, разпитвайки с микрофони за личните истории на ветераните или за спомените на семействата за хората от снимките, които носеха.
„Барикада” попита Мария Пачкова, преводач, защо се е включила в шествието и какво е посланието, което отправя със студентската снимка на своя баща, участвал в антифашистката съпротива у нас. Ето отговора ѝ: „Смятам, че трябва да съхраним паметта за антифашистката борба в България. Възмущавам се, когато чувам, че у нас не е имало фашизъм. Баща ми посвети младостта си именно на борбата с това зло, което въвлече и България в жестока война. Излязохме от нея с достойнство, само защото поне в последната ѝ фаза държавата ни се включи на страната на доброто. Мисля, че баща ми, ако беше жив, щеше да е щастлив да крачи днес с това шествие”.
Колоните на „Безсмъртният полк-България” се събраха край паметника на Съветската армия, където към множеството се обърна посланикът на Русия Анатолий Макаров. „Пожелавам ви мирно небе, честит Ден на победата“, каза той и разпали емоциите на присъстващите, които бурно го приветстваха. Посланикът подчерта още : „Напомням на стремящите се да препишат миналото и да изтикат Русия в задния двор на историята, че без победата ни нямаше да има европейска демокрация и ЕС.”
Н. Пр. Анатолий Макаров специално отдаде почит към приноса за общата победа над фашизма, даден от българските антифашисти, от партизанските отряди у нас, от Първа българска армия. Той предупреди също, че днес много хора се опитват да забравят уроците от тази война. „В редица страни, включително тези, които се смятат за развити демокрации, пак надига главата нацизмът“, отбеляза посланик Макаров, напомняйки колко важно е да се противостои на такива опасни опити.
Той сподели и лични спомени за разказите на своите собствени родители за войната. Майка му е била свързочница, а баща му – артилерист. „Не знам нищо по-страшно от онова, което съм чувал от тях за войната”, каза посланикът.
Почит към героите, победили хитлерофашизма, изрази и зам.-председателят на НС Валери Жаблянов, който също апелира, че и днес срещу фашистката опасност трябва да се реагира безкомпромисно.
Докато посланици, официални лица и много граждани отрупваха паметника на Съветската армия с венци и цветя, певицата Грета Ганчева заедно с голяма детска група от Руския лицей в София изпя прочутата песен „День Победы”, както и родния хит „Моя страна, моя България”. Децата пуснаха в небето бели балони и бели гълъби като символи на мира.
Почитането на героите, паднали в борбата с хитлерофашизма, продължи с полагане на венци и цветя и пред паметника Костница на съветските воини в кв. „Лозенец”, пред паметника на загиналите български участници във Втората световна война в парка „Владимир Заимов” и пред Братската могила в Борисовата градина.