Емблематичен кадър привлече вниманието на испанските медии на тазгодишния парад по случай 2 май – Деня на Автономната област Мадрид. На подиума пред сградата на мадридската община на площад „Пуерта дел Сол”, от който официалните лица приемат парада, се оказаха строени все жени – пет ръководителки и представителки на институции, които по традиция присъстват на тържественото дефиле.
На снимката, която е запечатала това внушително дамско доминиране, отляво надясно могат да се видят следните нежни лица: Консепсион Данкауса, представителка на централното правителство в местното правителство на Област Мадрид; вицепремиерката Сорая Саенс де Сантамария; председателката на Област Мадрид Кристина Сифуентес; председателката на местния парламент на Мадрид Палома Андрадос и кметицата на град Мадрид Мануела Кармен. Отгоре на всичко камерата е хванала и застанала пред подиума униформена служителка на Гражданската гвардия.
„Миражът на една снимка” – така коментира испанският в. „Ел Паис” впечатлението, което създава този кадър. „В свят, в който властта продължава да е елитен клуб, запазен от и за мъже, честването на 2 май в Община Мадрид оставя едно безпрецедентно впечатление”, отбелязва вестникът. И веднага добавя, че то всъщност е измамно. Изредени са и показателните факти от същинската действителност: „Жени са само 39% от депутатите в Националния конгрес и едва 35,7% от министрите. Сифуентес е сред онези необичайни 21% ръководители на автономни региони, които са от женски пол. А Кармена е сред 19-те процента жени, станали кметове. Що се отнася до служителката на Гражданската гвардия, тя и другите ѝ колежки там представляват едва 2,77% от служещите в гвардията.”
„Ел Паис” подсеща още, че почти същият състав от мадридски началнички е приемал парада и на миналогодишния 2 май. Разликата е, че тогава централното правителство е било представено лично от премиера Мариано Рахой, който гордо се извисил на подиума в средата между четирите дами.
Тази година Рахой решава да изпрати на церемонията заместничката си Сорая Саенс де Сантамария – и ето така пред фотографи и оператори се подрежда предизвикалата сега толкова емоции и реакции дамска петорка.
Авторът на цитирания коментар на „Ел Паис” също е жена – Глория Родригес-Пина, която обобщава: „Свикнали сме, че заседанията на управителните съвети на фирмите, на консултантските съвети, на екипите от експерти, на правителствата и на всякакви други кабинети са все заредени с тестостерон. Затова сблъскването ни сега с тази снимка носи и едно мечтание за бъдещето. Ще дойде ден, в който никой няма да се учудва от концентрацията на жени ръководителки и когато главната тема на хрониките няма да е как те са били облечени и какви са били позите им. Тепърва предстои”.
Глория Родригес-Пина не пропуска във финала да направи и препратка към революционната история, която е в основата на избора на 2 май за Ден на региона на Мадрид. На този ден през 1808 г. в града избухва народно въстание срещу френската окупация, което поставя началото на войната за испанската независимост…
Впрочем, струва си да се припомни, че в последните седмици председателката на Област Мадрид Кристина Сифуентес се превърна в нещо като национална героиня. Въпреки че е от Народната партия, тя не се поколеба да предприеме проверки за дейността на свои изтъкнати съпартийци, предшествали я в управлението на Област Мадрид. И също толкова решително извади на бял свят драстични факти, които оголиха поредния разтърсващ скандал с мащабна корупция, произлизащ от собствената ѝ и управляваща Народна партия. Принципността на Сифуентес я превърна в любимка на медиите. И несъмнено подразни върхушката в партията ѝ – което може би обяснява и липсата на Рахой на церемонията за 2 май тази година…
Друга легенда пък носи кметицата на Мадрид Мануела Кармена. Тя навремето е била ръководителка на прочутия адвокатски екип, работил на улица „Аточа” 55 в Мадрид и защитавал комунисти в драматичното време на испанския преход, още преди легализацията на ИКП. Ултрадесни екстремисти нападат офиса на 27 януари 1977 г. и избиват всички вътре, а Кармена оцелява, само защото по случайност не е там. Онази драма, за която в „Барикада” вече сме разказвали, разтърсва Испания и изиграва решаваща роля за твърдия завой на страната към демокрацията. А Кармена, която днес е кметица на Мадрид, олицетворява живата връзка с онази епоха на високи идеали и висок морал.
Тези две жени – Сифуентес и Кармена, толкова различни и като идеологии, и като поколения, и като политическа тежест, но ръководещи днес в неизбежно сътрудничество областта и града Мадрид, се възприемат много символно и от мадридчани, и от испанците като цяло. Всички харесват искреността и на двете в желанието им да „изметат” корупцията, злоупотребите и клиентелизма от политиката. И затова емоциите, разбудени с въпросната снимка от мадридския парад всъщност доста надскачат рамките на чисто феминистките „миражи”.