Не би трябвало да е изненадващо, но за мен все пак е – голям брой либерали, които дълго критикуваха Доналд Тръмп като негоден да бъде президент, сега хвалят ударите му по сирийско летище.
В предаването „New Day” по CNN, международният анализатор Фарийд Закария декларира в деня след атаките: „Смятам, че вчера вечерта Доналд Тръмп се превърна в президент на Съединените щати”. В миналото Закария е наричал Тръмп „майстор на глупостите”, който се е добрал до президентството с „глупотевене”. Закария обаче явно смята, че изстрелването на ракети прави някого президентски материал. По MSNBC Никълъс Кристов, агресивен критик на Тръмп, заяви, че той е „направил правилното нещо” като е бомбардирал Сирия. Водещият Браян Уилямс, чието предаване „11th Hour” редовно е било критично към Тръмп, многокоратно нарече ракетите „красиви”, което предизвика шумна реакция в социалните мрежи.
Макар New York Times да публикува няколко скептични, дори критични статии, вестникът пусна и пропаганден материал, първоначално озаглавен „При сирийската атака сърцето на Тръмп е дошло на първо място„. Статията приема за чиста монета репликата на президента, че се е отказал от противопоставянето на военни действия срещу Асад, след като е видял сърцераздирателните снимки на деца, борещи се да поемат дъх след химическата атака.
„Дори красиви бебета са били убити в тази много варварска атака. Никое божие чадо не трябва да преживява такъв ужас”, декларира Тръмп. (Не е казал дума как би се чувствал относно грозните бебета). Статията също така пропуска да спомене, че Тръмп държи бежанците от сирийската война, дори децата, извън Съединените щати. Жертвите на химически оръжия са „красиви бебета”; децата, опитващи се да избягат от това насилие обаче заслужават „екстремни проверки” и безсрочна забрана за влизане на бежанци. В резултат от недоволството на читателите, заглавието на статията бе променено на „Действайки по инстинкт, Тръмп преобръща собствената си външна политика”.
Дори някои ветерани от администрацията на Обама приветствана действията на Тръмп. „Президентът Доналд Дж. Тръмп бе прав да удари режима на сирийския президент Башар ал Асад заради използването на оръжия за масово унищожение, газа зарин, срещу собствения си народ”, пише Антъни Блинкен, заместник държавен секретар при Обама. В статията си той изтъква нещо, което е вярно на теория – че след ударите трябва да дойде „умна дипломация”. Той обаче е наясно, че Тръмп е демонстрирал неспособността си да върши нещо умно, особено пък дипломация.
Спомнете си как само преди седмица фантомният държавен секретар Рекс Тилерсон заяви при посещението си в Турция, че „дългосрочният статус на президентът Асад ще бъде решен от сирийския народ”. Финансираната от Кремъл медия Russia Today нарече това „обратен завой в дълго поддържаната политика на Вашингтон, че Асад трябва да си ходи”. Шест дни по-късно Тилерсон обясняваше на репортерите, че „за нас няма никакво съмнение, и информацията, с която разполагаме го подкрепя, че сирийският режим под ръководството на Башар Асад е отговорен за тази атака. Много е важно руското правителство да преосмисли внимателно подкрепата си за Башар Асад, защото са предприети стъпки за събиране на международна подкрепа за действия срещу него”. Russia Today изглеждаше разочарована, че САЩ вярват, че Асад стои зад газовата атака над собствения си народ. Медията изтъква, че източникът на информацията е организацията „Белите шлемове”, която RT нарича „свързана с Ал Кайда”.
Всеки либерал, който величае тези ракетни удари, трябва да има предвид какво следва. Очевидно Тръмп не го е особено грижа за дипломацията, след като не включва Тилерсон в ключови срещи и свива бюджета на Държавния департамент. В сряда вечерта Белият дом разпространи снимка на президентския екип, получаващ брифинг относно атаката в Сирия. Около масата присъстват министърът на търговията Уилбър Рос, министърът на финансите Стив Мнучин, стипцата от „Голдман сакс” Дина Пауъл, която е заместник секретар по националната сигурност, Джаред Кушнер, Стив Банън и неговият помощник Стивън Милър. Защо търговският и финансовият министри са там? Какво обяснява липсата на тази среща на Тилерсон, който е бил в Палм Бийч заедно с президента?
Най-шумното възмущение срещу сирийската атака не идва от ляво, а от дясно – конкретно „алтерантивното дясно” (alt-right). Заявяваните позиции за ненамеса на Тръмп, както и доброжелателното отношение към Башар Асад и Владимир Путин му печелеха важни точки пред белите националисти. Сега като изглежда, че той отправя предизвикателство и към двамата, неговите бивши последователи са бесни. В Twitter alt-right борецът за бяло превъзходство Ричард Спенсър го нарече „тотално предателство”. Белите националисти от VDARE обвиниха за преобръщането тъпанарите-неокони в правителството. Консервативната коментаторка Ан Култър раздразнено заяви в Twitter: „Тръмп водеше кампания на основа на това, че няма да се намесва в Близкия Изток. Казваше, че това помага на враговете ни и създава повече бежанци. После видя картинка по телевизора”.
Беше разочароващо да видя Хилари Клинтън да заявява, че въздушните удари по сирийски летища са подходящ отговор на химическа атака. Тя винаги е била по-ястребски настроена, отколкото ми се иска, и това го демонстрира. Но е грешно да се настоява, че като президент тя би правила същото като Тръмп. Държавният секретар на Клинтън не би казал на Асад, че вече САЩ не са загрижени за неговото премахване. И ако тя бе изстреляла ракети по сирийски летища, тя би го направила с ясна идея какво следва. Тръмп изглежда си няма идея.
Сенатор Бърни Сандърс междувременно не се изказа изцяло против сирийския удар, наричайки Асад „военнопрестъпник”, който убива цивилни с химически оръжия. Сандърс обаче изтъкна, че е „по-лесно да влезеш във война, отколкото да излезеш”. Той настоява, че Тръмп трябва да обясни на американския народ какво точно иска да постигне чрез ескалацията в Сирия, и как това се вписва в по-общата цел за намиране на политическо решение, „което е единственият начин да се сложи край на разрушителната гражданска война”.
Сенатор Кирстен Джилибранд от Демократическата партия, която е близък сътрудник на Клинтън, звучеше по-близо до Сандърс, като заклейми „едностранните военни действия на Тръмп в близкоизточния конфликт” както и „липсата на какъвто и да е дългосрочен план или стратегия за посрещане на последствията от подобно едностранно действие“. Подобно на Сандърс, тя настоява Тръмп да търси разрешение от Конгреса за използването на военна сила.
От друга страна нейният колега и лидер на демократическото малцинство в Сената Чък Шумър определи действията на Тръмп като правилни. Шумър обаче може да открие, че според много избиратели те не са били правилни. Трябва да се отбележи – и други наблюдатели извън RT заявяват, че не е доказано, че химическата атака е извършена от Асад и зад нея може да стоят бунтовниците.
Съществува и вероятността да става въпрос за театрално представление на Тръмп, Путин и Асад. Знаем, че САЩ са предупредили Русия за идващите ракети, Русия е предупредила Сирия, а самолети и друго военно оборудване е било преместено далеч от целите. Тръмп определено се нуждае от тласък на фона на срива в рейтинга му на доверие, невъзможността да прокара здравните и данъчните си планове, както и разследването за руската намеса в изборите, което създава сътресения в екипа му. Внезапният обрат на Тръмп по отношение на Сирия прави преценката трудна.
Същевременно, според сирийските държавни медии, девет цивилни, включително четири деца, са били убити при ракетните удари. Това не е театър. Тръмп не е казал нищо относно тези „красиви бебета”, няма и да каже. Либералите трябва да изтрезнеят и да престанат да бъдат заслепени от красивите ракети и президентската жестокост. Тръмп си е същият Тръмп, който беше и миналата седмица, и това трябва да плаши всички ни.