Ситуацията в България преди избори е една, след тях – друга. Доказват го актуалните събития около акционерното дружество „Международен панаир Пловдив”. Под тепетата през следващата седмица предстоят интересни процеси. По върховете на държавата – едва ли. Това, което трябва да стане, най-вероятно вече е договорено.
Казусът
В петък гръмна новината, че зам.-кметът на Пловдив Розалин Петков е внесъл искане в общинския съвет градът да се сдобие с 20% от държавните акции в панаира. Те бяха предложени безвъзмездно през лятото на общината от правителството на Бойко Борисов. Тогава кметът Иван Тотев и мнозинството в съвета яростно се възпротивиха, макар директивите да бяха спуснати от собствената им партия ГЕРБ. Другите 29% от остатъчния държавен дял кабинетът хариза на община Варна. Герберите край морето с охота ги приеха. Кметът Иван Портних първоначално ръсеше небивалици пред медиите, че панаирът ще се мести във Варна.
После лично Бойко Борисов разкри замисъла за включването на града – 29-те процента ще бъдат заменени срещу собствеността на видния социалист и бизнесмен Георги Гергов във варненското дружество „Търговски дом”. То стопанисва т.нар. Дупка в центъра на Варна, върху която бизнесменът някога щеше да гради ЦУМ. Гергов е мажоритарен собственик, а община Варна – миноритарен. Дали защото първата багерна копка удари стена от античния Одесос, или пък просто защото Гергов никога не е имал намерение да строи (по-вероятно), ЦУМ до ден днешен няма. Община Варна се надява придобивайки контрола да превърне грозния трап в музей, парк, или друга красота – поне такива са официалните обещания.
Пловдивските съветници обаче отказаха „подаръка”. И мнозинството на ГЕРБ в съвета, и опозицията (с изключение на БСП, естествено), декларираха, че всичко това е обида за града и преследва една цел – да се облагодетелства Гергов. Именно той е собственик на 51% от „Международен панаир Пловдив”. Прибавяйки варненските акции би получи над 2/3 от дружеството, т.е. пълен контрол. А община Пловдив ще му е параван, докато… не увеличи капитала и на си го вземе на 100 процента – стига да поиска.
Впрочем, и в двата града се разигра епична сценка. Най-дясната партия на света от всички десни – ДСБ, искаше държавата да си запази 49-те процента. Най-лявата и социална – БСП, държеше държавата да остане без абсолютна никаква собственост. Но… едрият капитал в България отдавна е увлечен по социализъм.
Само за оправни момчета и… момичета
Любопитното е, че през годините Гергов придоби по идентичен начин и варненския проекто ЦУМ, и Пловдивския панаир. Дружествата някак „по случайност” станаха частни. „Търговски дом” бе с преобладаващо общинско участие до 2004 г., когато се пристъпи към увеличение на капитала. Тогава варненският общински съвет се разсея да внесе своя дял, акциите му се обезсилиха. До ден днешен няма нито разследване, нито наказани по случая. По-късно тези акции се оказаха в контролирано от Гергов дружество, после той взе още дялове, купи други от Петя Славова и придоби пълен контрол.
Горе-долу по същото време се разви и сагата с Пловдивския панаир. Без конкурс, и в крайна сметка в разрез с обществения интерес, държавата тръгна да се разделя със собствеността си. Тя запази 49% , като точно толкова даде на смесено дружество между община Пловдив и фирми на Гергов. Фирмите му държаха основния пакет в смесеното дружество. По същото време бъдещият социалист е увлечен по СДС, може би заради това изкупува дребни дялове на реститути, с което делът му в панаира нараства на 51%. Нищо от всичко това нямаше да бъде факт, ако не бе… тройната коалиция и лично зам.-министърът на икономиката Корнелия Нинова.
Именно при това правителство стартира раздържавяването на панаира, именно тя движеше сделката. Каква е ролята на Гергов за избирането ѝ като лидер в БСП, а и въобще на бизнесмена в уж лявата партия през последните години, е добре известно – огромни.
Висша математика
Решение във Варна за замяна на акциите в Пловдивския панаир срещу Герговите в „Търговски дом” все още няма. Но със сигурност ще бъде отправена оферта, ако ГЕРБ състави правителство. След предложението бизнесменът-социалист спокойно може да иска по-висока цена от потенциални други клиенти за Дупката – и да кандиса на държавната схема, ако ги няма или не го удовлетворят. В крайна сметка той ще се раздели с една досадна варненска собственост, от която към момента не може да си избие парите. А какво печели от увеличения дял в Пловдивския панаир? Печели не само контрол и бъдещо евентуално придобиване, ами и споделени дългове. При обсъжданията в общинските съвети миналата година бяха споменати 50 млн. лв. налични кредити, после бяха поети още. Печели и държавата – освобождава се от задлъжнели активи, прехвърляйки ги на послушната Варна и немирния за кратко Пловдив.
Това е прекрасно счетоводство,
което по информация на „Барикада” е замислено още от вездесъщия Дянков. Според наши източници от общинското участие полза би имал и Гергов, тъй като при съсобственост с местната власт има по-големи опции за европейско финансиране.
В края на ноември, т.е. малко след президентските избори, „Международен панаир Пловдив“ изтегли 31.8 млн. евро заем от държавната Българска банка за развитие. Една част от парите са погасяване на кредити, друга – за сродна туристическа фирма. Според информация на икономическия седмичник „Капитал” профилът на дружеството не попада в приоритетите на банката, разписани в специалния закон за дейността ѝ (трезорът през последните години е спасителна сламка за рефинансиране на бизнеси). По-късно чрез дъщерно дружество панаирът взема и 8.5 млн. евро кредит от Търговска банка, пак с туристическа цел. По-интересно в случая е друго. Според договора с Българска банка за развитие тя трябва да вземе цялата собственост на панаира, ако кредитът не се обслужва. Да не би пък стратегическата цел е Гергов да се освободи от пловдивското дружество, което също както варненския ЦУМ му носи само загуби? А трикът с общините да е резервен вариант за дългова споделеност, ако все пак реши да поиграе с него още няколко години?
Заседанието на пловдивския общински съвет, на което трябва да бъде взето решението за акциите, е в четвъртък. Вносителят Розалин Петков се мотивира именно с факта, че при лош сценарий Банката за развитие би станала едноличен собственик, т.е. държавата няма да загуби нищо. Има обаче два спорни момента в логиката му. Първият е, че държавата може и да си вземе собствеността, ама какъв е конкретният интерес на Пловдив? Да угоди на текущи схеми? Вторият е, че банката е силно зависима от политическата конюнктура. В един момент държавата може да реши (дори просто с цел изнудване на Гергов), че не е агенция за недвижими имоти – и да си търси пари, каквито ще дължи и Пловдив.
Зам.-кметът Петков заяви още, че община Пловдив планира да изгради Дом на операта върху земя на панаира. С което става ясно, че и изкуството ще има полза от цялата работа. Гледай ти каква култура принажда един бивш животновъден труженик – и в Пловдив, и във Варна!
Парите, глупчо!
Всичко това се случва на фона на силно обтегнати официално отношения между ГЕРБ и БСП. Прочутият социалист Гергов е дясната ръка на Корнелия Нинова, която през ден сипе клетви срещу Бойко Борисов. Откакто свят светува обаче, делата са по-важни от думите.
Докато ГЕРБ и БСП се млатят пред камерите, текат интересни преразпределения на пари и проценти. Чичо Пешо седи пред телевизора. Хем знае, че парите са най-важното нещо на тоя свят, хем някак не иска да проумее, че зад кадър има чак такава драматургия. Ама тя хич не е толкова голяма…