Служебният министър на здравеопазването Илко Семерджиев е привлечен като обвиняем от звено „Антикорупция“ на Софийската градска прокуратура, съобщиха от пресцентъра на държавното обвинение.
Семерджиев е обвинен за престъпление по чл. 269 ал. 1 от Наказателния кодекс за това, че на 24 март тази година е заплашил с уволнение директор на изпълнителна агенция към Министерство на здравеопазването, ако не назначи посочено Илко Семерджиев лице за свой заместник.
На 20 февруари в здравното министерство се провежда среща между Семерджиев и директора на изпълнителната агенция, по време на която Семерджиев е заявил, че желае директорът на агенцията да назначи за свой заместник посочено от него лице.
Директорът на изпълнителната агенция извършил проверка за лицето и установил, че лицето, което Семерджиев е искал да бъде назначено за заместник, е собственик на дружества, занимаващи се с дейности в областта на здравеопазването и е в конфликт на интереси с длъжността на заместник изпълнителен директор на Агенцията.
Седмица по-късно, на 27 февруари, лицето, което Семерджиев настоявал да бъде назначен за заместник изпълнителен директор, отишло в Агенцията и провело среща с нейния директор. На тази среща директорът на Агенцията уведомил лицето, че тъй като е собственик на дружества, занимаващи се с дейности в областта на здравеопазването би се намирал в конфликт на интереси, ако бъде назначен на позицията, която се иска от Семерджиев.
Около месец по-късно, на 24 март, тъй като лицето не било назначено, в разговор с директора на агенцията, Илко Семерджиев на висок тон му отправил заплахи, че ако не назначи посоченото от него лице, ще го уволни.
Илко Семерджиев е заявил: “Мога да Ви уволня, мога и да ви направя други неща. Няма да ви чакам повече, очаквам до понеделник лицето да бъде назначено“. Заявил, че не се интересува от моралните задръжки на директора по повод конфликта на интереси на лицето и че няма да го слуша нито секунда повече.
Служебният министър на здравеопазването е с мярка за неотклонение „подписка“, а разследването продължава, обясниха още от пресцентъра на прокуратурата.
Новината коментира на профила си във „Фейсбук“ друг бивш здравен министър – Стефан Константинов.
На извънреден брифинг в Съдебната палата в София говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова обясни, че срещу Семерджиев не са използвани специални разузнавателни средства. Тя обаче подчерта, че обвинението разполага с ясни свидетелски показания, като са разпитани 4-ма свидетели и са изискани и приобщени документи.
„От събраните доказателства колегите са убедени, че има доказано престъпление от общ характер срещу реда на управлението по член 269, ал. 1 за упражнена принуда срещу орган на властта да изпълни нещо по служба. Заплахата не е документирана със СРС-та, разполагаме с гласови доказателства на двама очевидци на разговора с директора“, обясни Арнаудова, цитирана от „Стандарт“.
Арнаудова призна, че става дума за директора на агенцията по лекарствата Асена Стоименова, а според „Стандарт“ тя е притискана да назначи за свой заместник Боян Доганов. Румяна Арнаудова поясни, че между Илко Семерджиев и предложеното от него лице няма роднинска връзка, те са работили заедно и се познават отдавна, посочи тя, цитирана от „Фокус“.
Арнаудова обясни още, че действията на Семерджиев спрямо директора на въпросната агенция са определени като заплаха, има конфликт на интереси, и допълни, че за тези негови действия се предвижда наказание с лишаване от свобода до 6 години.
„Има още свидетели на отправената заплаха и сме убедени, че не е налице хипотезата „дума срещу дума“, в които случаи трудно бихме могли да определим кой говори истината“, заяви говорителят на главния прокурор.
Агенция БГНЕС пък припомня, че в петък от изявление на говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова стана ясно, че служебният министър на икономиката Теодор Седларски е проверяван от спецслужбите по сигнал за нередности при смяна на членове на Бордовете на редица държавни дружества. Въпреки, че е бил запознат с нередностите около документацията за държавни дружества, Седларски е наредил смяната на ръководствата на редица дружества с държавно участие. Обект на проверка ще бъдат и служители на Министерство на икономиката, за които има съмнение, че са лобирали в полза на частна компания от азиатска държава. Това стана дни след като по разпореждане на Седларски бе сменено ръководството на София Тех Парк и ръководството в Държавната консолидационна компания.
Отговорът не закъсня
Малко по-късно Семерджиев все пак използва официалния сайт на Министерството на здравеопазването, за да отговори на обвиненията, които според него са „в стил гузен негонен бяга. Публикуваме цялото становище на Семерджиев без редакторска намеса:
След встъпването ми в длъжност установих, че от аптечния сектор постъпват множество сигнали за недостиг на инсулин, антикоагуланти, противоепилептични, противоревматични и други лекарства. И към момента граждани продължават да подават информация, че в техните населени места доставките на инсулин от много време са нередовни или дори липсват. Основните причини са т.нар. „изкупвачески“ дейности и паралелен износ. Това е свидетелство, че Изпълнителната агенция по лекарствата не е изпълнила добре своите функции. Проверка установи, че от години ИАЛ се управлява еднолично и без заместник – директор. В разговор през м. февруари с директора на ИАЛ – Асена Стоименова, предложих кандидатура за заместник – директор, а впоследствие изисках да се извършат съвместни проверки на ИАЛ, НЗОК и НАП по инициатива на МЗ.
На г-жа Стоименова не е искана оставката, изрично ѝ бе предложено да провери подадените документи за поста заместник – директор на ИАЛ и ако има доказателства за конфликт на интереси, да не назначава предложеното лице, за което да ми докладва на 27.03.2017 г. – нещо, което тя не изпълни, а вместо това е подала сигнал в прокуратурата.
В течение на повече от месец, чрез различни канали г-жа Стоименова организира масиран натиск върху мен да не бъде сменяна от поста, който заема – заплаха, каквато не е съществувала.
Държа да отбележа, че ИАЛ е второстепенен разпоредител с бюджет към министъра на здравеопазването и всеки министър на здравеопазването има ясни правомощия по закон, съгласувано с министър-председателя, да определя директора. Нормативно задължение на директора на ИАЛ е да назначава заместник – директора само след съгласуването му с министъра на здравеопазването.
Призовката от Софийската градска прокуратура получих един ден след като МЗ официално оповести на сайта си, че вследствие съвместните проверки с Националната здравноосигурителна каса и Националната агенция по приходите за изкупваческата търговия с дефицитни медикаменти, сигналите за недостиг на лекарства са намалели с около 70 процента.