Една четвърт от всички смъртни случаи на деца под петгодишна възраст в световен мащаб се дължат на нездравословна или замърсена околна среда, включително мръсна вода и въздух, пасивно поемане на тютюнев дим и липсата на адекватни хигиенни условия, обяви Световната здравна организация (СЗО) в понеделник.
Такава нехигиенична и замърсена среда може да доведе до фатални случаи на диария, малария и пневмония и води до смъртта на 1.7 млн. деца всяка година, се изтъква в доклада на организацията.
„Замърсената околна среда е смъртоносна – особени при малките деца. Техните все още развиващи се органи и имунна система, като и по-малките им тела и дихателни пътища ги правят особено уязвими към замърсените въздух и вода”, заявява генералният директор на ЗСО Маргарет Чан, цитирана от Reuters.
В своя доклад, озаглавен „Наследяване на устойчив свят: Атлас на детското здраве и околната среда”, СЗО заявява, че излагането на вредна среда може да започне още в утробата и да продължи след това, ако малките деца са изложени на замърсен въздух навън и вторично пушене в домовете си. Това увеличава риска от развиване на хронични респираторни заболявания като астма. Замърсеният въздух също така увеличава риска от сърдечни заболявания, удари и рак през целия живот.
Докладът също така подчертава, че в домакинствата без достъп до безопасна вода и канализация, както и в тези, чиито домове са замърсени от пушек заради използването на въглища или тор за готвене и отопление, децата се изложени на повишен риск от диария и пневмония. Децата също така биват изложени на вредни химикали чрез замърсени храни, вода и други продукти.
Експертът по обществено здраве в СЗО Мария Нейра заявява, че замърсяването има висока цена, както по отношение на детската смъртност, така и при дългосрочните нива на заболеваемост. Тя призовава правителствата да правят повече, за да осигурят безопасна среда за децата. „Инвестициите в премахването на рисковете за здравето от околната среда като подобряване качеството на водата или използване на по-чисти горива ще имат огромни ползи за здравето”, изтъква Нейра.