Осемте най-богати милиардери в света контролират толкова богатство, колкото и най-бедната половина от населението на планетата, показва доклад на благотворителната организация Oxfam, цитиран от Guardian. Според доклада, публикуван днес, за да съвпадне с началото на Световния икономически форум в Давос, постоянно нарастващата концентрация на богатство се превръща във все по-голяма опасност.
Изследването показва, че няколко богати мъже, начело с основателя на Microsoft Бил Гейтс разполагат с общо 426 млрд. долара, което е еквивалента на богатството на други 3.6 млрд. души на Земята. Авторите на доклада изтъкват, че този факт отива „отвъд гротеската“. Oxfam призовава за изграждането на нов икономически модел, който да преобърне тенденцията за задълбочаване на неравенството – която се счита за един от факторите за неочаквани политически развития като „Брекзит“ и победата на Доналд Тръмп в САЩ.
Oxfam посочва като причини за нарастващото неравенство агресивното ограничаване на заплащането на работниците, избягването на данъците и притискането на производителите от страна на големите компании. Авторите на доклада добавят, че бизнесът е твърде фокусиран върху това да осигурява все по-голяма възвращаемост на богатите собственици и висшето корпоративно ръководство.
През миналата седмица анализаторите на Световния икономически форум (СИФ) също излязоха със заключение, че нарастващото неравенство и социалната поляризация са двата най-големи риска пред световната икономика през 2017 г. и биха могли да доведат до връщане назад в процеса на глобализация.
Малката група на най-богатите хора в света освен Бил Гейтс включва и основателя на испанската модна верига Zara Аманси Ортега и инвеститора Уорън Бъфет, който е изпълнителен директор на конгломерата Berkshire Hathaway. Другите членове на „осмицата“ са мексиканският телеком магнат Карлос Слим, основателят на Amazon Джеф Безос, основателят на Facebook Марк Зукърбърг, главният изпълнителен директор на технологичния гигант Oracle Лари Елисън и Майлъл Блумбърг – собственик на информационната платформа Bloomberg и бивш кмет на Ню Йорк.
През миналата година Oxfam отчиташе, че 62-ма милиардери разполагат с богатство, колкото най-бедната половина на човечеството. Броят им е спаднал едва до осем през тази година заради нови данни, които показват, че бедността в Китай и Индия е много по-сериозен проблем, отколкото се е смятало досега, поради което и пропастта между бедни и богати се оказва по-широка.
Според последния доклад за растежа и развитието на Световния икономически форум средните доходи в 26 развити икономики са спаднали със средно 2.4% между 2008 и 2013 г. Според организацията, която стои зад ежегодната среща в швейцарския курорт Давос, растящото неравенство обаче не е резултат от закономерностите на капитализма, а е въпрос на вземане на правилни управленски решения.
Според доклада на СИФ 51% от 103 държави, за които са налични данни, отчитат спад в индекса за приобщаващо развитие през последните пет години. Анализаторите на форума смятат, че това „удостоверява легитимността на притесненията сред обществото и очертава предизвикателствата, пред които са изправни управляващите по отношение на превръщането на икономическия растеж в цялостен социален прогрес“. В момента страните с най-добър резултат в индекса на СИФ са Норвегия, Люксембург, Швейцария, Исландия и Дания. Великобритания се нарежда на 21 място, а САЩ – на 23.
Oxfam отчита, че най-бедната половина от световното население е изправено пред ежедневна борба за оцеляване, като 70% от тези хора живеят в страни с ниски доходи. Изследването на организацията се базира на класацията на Forbes за най-богатите хора в света и на данни, предоставени от инвестиционната банка Credit Suisse.
Експертите на СИФ идентифицираха неравенството като заплаха за социалната стабилност за пръв път преди четири години, но оттогава пропастта между бедни и богати само продължава да се разширява, отбелязва Oxfam. „Като се почне от „Брекзит“ и победата на Доналд Тръмп и се стигне до притеснителния възход на расизма и широкоразпространеното разочарование от традиционните политики, виждаме увеличаващи се сигнали, че все повече и повече хора в богатите държавни не желаят повече да толерират статуквото“, се изтъква в доклада.
„Тазгодишната картина на неравенството е по-ясна, по-точна и по-шокираща от когато и да било. Говорим за нещо отвъд гротеската, щом група мъже, които биха могли да се съберат в количка за голф, притежават повече, отколкото половината човечество“, коментира Марк Голдринг, главен изпълнителен директор на Oxfam. “Докато един от всеки девет души по света ще си легне гладен довечера, шепа милиардери разполагат с такова богатство, че ще им трябват няколко живота, за да го изхарчат. Фактът, че супер богатият елит е способен да просперира за сметка на всички останали по света показва колко ненормално изкривена е станала нашата икономика“, добавя той.
Според доклада на Oxfam след 2015 г. най-богатият 1% на хората вече притежават повече, отколкото цялото останало население на света. Според изчисленията на организацията през следващите 20 години 500-те най-богати хора ще могат да оставят на наследниците си 2.1 трлн. долара – повече, отколкото брутния вътрешен продукт на Индия, която има население от 1.3 млрд. души. Между 1988 и 2011 г. средните доходи на най-бедните 10% от населението са се увеличили само с 65 щатски долара, докато при най-богатия 1% повишението е с 11 800 долара – 182 пъти повече. На фона на тези данни Oxfam призовава за фундаментални промени, които да гарантират, че икономиката ще работи за всички, а не само за малцината привилегировани.