Един от сериозните скандали, съпровождащи кандидат-президентската кампания на Хилъри Клинтън, бяха разкритията за конфликти на интереси и търговия с влияние, свързани със семейната фондация „Клинтън“. След като бившият държавен секретар загуби изборите, част от чуждестранните донори са започнали да намаляват даренията си, а други още отпреди изборите се преориентират към семейната фондация на Доналд Тръмп. Тази тенденция ясно показва, че тези благотворителни организации се използват за търговия с влияние.
Един от най-щедрите чуждестранни спонсори на Фондация „Клинтън“ – Норвежкият фонд, е намалил годишното си дарение от 20 млн. долара през 2015 г. до 4.2 млн. долара през тази година, пише Observer. Подобен значителен спад подсказва, че чуждестранните правителства очакват да получат облаги в замяна на щедрите си дарения.
Ходът на Норвегия също така предоставя допълнителни доказателства, че фондацията служи повече като фасада, през която да се продава достъп до семейство Клинтън, отколкото като филантропска организация. Макар фондацията наистина да се занимава и с благотворителност, основната ѝ функция винаги е била да подсилва марката „Клинтън“, да управлява високоплатените речи на Бил и Хилъри, и да осигурява на донорите достъп до тях и до тяхната мрежа от връзки сред елита и корпоративните среди.
През 2015 г. IBTimes публикува разследване, според което правителства, давали големи суми на фондацията – включително Саудитска Арабия, Катар, Алжир, Оман, ОАЕ и Бахрейн – са си осигурили увеличаване на военните доставки от САЩ, докато Хилъри е била държавен секретар. Изтеклите през Wikileaks и публикуваните след съдебни решения писма на Клинтън и нейни помощници също разкриха възможни конфликти на интереси. Също през миналата година излезе и разследване на New York Times, показващо как фондацията е получавала значителни суми от Русия в период, в който Клинтън са съдействали „Росатом“ да придобие голям канадски производител на уран.
„Тъй като нито един член на семейство Клинтън няма да заема важна роля в правителството в непосредствено бъдеще, може да се очаква спад на желанието поне на някои големи донори да се подмазват на фондацията, като подписват големи чекове“, отбелязва CNBC в свой репортаж. „Тъй като Хилъри Клинтън вече не се приема като възможен бъдеш президент, донорите могат да започнат да е оглеждат за други възможности. Може да се наложи фондацията да преосмисли обхвата и приоритетите на дейността си“, отбелязват експерти, интервюирани от телевизията.
Данъчните декларации на фондацията показват, че даренията са започнали да спадат значително още през миналата година. Макар тогава Хилъри да обяви кандидатурата си за президент, по същото време вече изплуваха нелицеприятни данни за дейността на фондацията. Фондация „Клинтън“ е отчела едва пет нови донора през третото тримесечие на тази година, което вероятно се дължи на негативното обществено внимание.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп се отказа от предизборната си закана да вкарва опонентката си в затвора, но течащите срещу Клинтън разследвания вероятно ще продължат. Много е вероятно част от чуждестранните донори на клинтъновата фондация да се преориентират към семейната фондация на Тръмп.
Първата лястовичка в това отношение е украинският олигарх Виктор Пинчук. Той е платил 150 хил. долара на фондацията още в началото на президентската кампания, срещу което Тръмп, тогава още кандидат-президент, е говорил чрез сателитна връзка на конференция, провеждаща се в Киев. „Виктор е много, много специален мъж. Специален предприемач“, е заявил на присъстващите Тръмп.
През септември 2015 г., когато Пинчук е превел сумата на фондацията на Тръмп, украинският милиардер все още е бил и един от най-големите донори на Фондация „Клинтън“. Дарението излезе наяве чак през този ноември и предизвика негативна реакция сред критиците на практиките на Клинтън. „Това е обезпокоително. Не мисля, че има друг начин да интерпретираме това, освен че тези хора се надяват на някаква услуга в отплата за даренията“, коментира пред ABC News Питър Швейцер, автор на книгата „Clinton Cash“, описваща обвързването на финансовите и политически интереси на Клинтън.
Семейната благотворителна фондация на Тръмп е значително по-малка от тази на Клинтън – през миналата година е получила дарения от общо 780 хил. долара. Според говорителите на Пинчук, дарението е било част от усилията да се накарат западните правителства и лидери да помогнат за защитата на териториалната цялост на Украйна.
В изявлението си пред конференцията в Киев Тръмп е критикувал президента Обама за това, че не прави достатъчно в подкрепа на Украйна. „Част от проблема, който имаме в Украйна, е това, че Путин не уважава изобщо президента ни“, е заявил Тръмп. Няколко месеца по-късно обаче Тръмп заявява в свое интервю, че хората от Крим изглежда искат да живеят в Русия и би обмислил възможността САЩ да признаят контрола на Москва над полуострова.
Виктор Пинчук, чието богатство е натрупано благодарениe на производството на тръби и стомана, е зет на бившия украински президент Леонид Кучма. През годините той е дарил между 10 и 25 млн. долара на Фондация „Клинтън“, а според New York Times също така е предоставял за ползване на Клинтън частния си самолет. Според публикуваните имейли той също така е бил бил сред хората, канени на частни вечери с Клинтън, докато тя е била държавен секретар.
Тези практики на Клинтън бяха използвани активно за атаки срещу нея от страна на Тръмп по време на кампанията. По време на дебатите той заявяваше, че Клинтън трябва да върне парите, дошли от държави, „които са имали тотално влияние над нея и които дискриминират жените, гейовете и всички останали“. Питър Швейцер, който е сред неофициалните съветници в екипа на Тръмп, заявява, че сега той трябва да върне парите, дарени от Пинчук. „Смятам, че една от реформите, които трябва да се осъществят, е това Фондация „Тръмп“ да не приема никакви дарения от бизнеси в САЩ и чужбина. Това е просто начин да се подмажеш на избрания президент“, изтъква той.
Документите на семейната фондация на новия президент също така показват, че е участвала в забранени от закона практики на сделки със собствени средства. Средства на фондацията са били използвани за покупка на предмети като футболна каска с автограф и голям портрет на Тръмп, които милиардерът е купил на благотворителен търг. По-рано медии съобщиха, че фондацията вероятно е използвала средства за уреждане на правни спорове, свързани с бизнеса на Тръмп.