Онези, които взимаха насериозно всички приказки на Доналд Тръмп по време на предизборната кампания в САЩ, сега пак могат да се облегнат на любимата си патерица с неговата „непредсказуемост”. А онези, които и досега се подсмихваха и повтаряха, че като си осигури мястото в Белия дом, Тръмп ще заговори по друг начин, могат още по-широко да се засмеят.
И така, страшилището за имигрантите и жените току-що оповести, че ще предложи ключовия пост на американски посланик в ООН на една очарователна дама от индийски произход, дъщеря на сикхи, която в момента е губернатор на Южна Каролина. Впрочем, тя се води и най-младият губернатор в САЩ.
Става дума за 44-годишната републиканка Ники Хейли, изявила се по време на кампанията и като остра критичка на Тръмп. Тя бе пламенна поддръжничка на неговия съперник по време на вътрешнопартийната надпревара Марко Рубио. И толкова страстно нападаше Тръмп, че на 1 март т.г. той дори написа в Туитър: „Хората от Южна Каролина трябва да се срамуват от Ники Хейли!”
Е, сега вече ще трябва да се гордеят с нея, след като догодина тя заеме почетното и отговорно място на САЩ в Съвета за сигурност на ООН, на което в момента седи пак жена – демократката Саманта Пауър.
Ето как Тръмп рекламира в сегашното си предложение качествата на Ники Хейли: „Губернатор Хейли притежава доказан опит в обединението на хората, независимо от произхода им, както и политическа отдаденост в усилията да се задвижат ключови за страната и щата политики.” Новоизбраният президент на САЩ също така я определя като „истинска консерваторка” и „дясна бизнес дама”.
Че е дясна, дясна е, няма съмнение, независимо от имигрантския ѝ произход, който често се асоциира с бедност и съответно склонност към олевяване. Но това не е случаят на Ники Хейли, чието рожденно име всъщност е Нимрата Рандхава. Баща ѝ Аджит Сингх Рандахава е бил авторитетен преподавател в Селскостопанския университет в родния си индийски щат Пенджаб, а майка ѝ Радж Каур Рандхава се занимава с бизнес. Двамата се преселили от Амритсар, щата Пенджаб, първо в Канада, където Аджит Сингх Рандахава получава докторска титла в Университета на Британска Колумбия през 1969 г. След това младото семейство се преселва в Южна Каролина, САЩ, където таткото започва да преподава в престижен частен колеж. Нимрата (Ники) има още двама братя и сестра. Всичките деца са родени вече оттатък Океана.
Нимрата или Ники, както винаги са я наричали у дома, завършва счетоводство в Университета в Клемсън. После работи в корпорацията FCR, занимаваща се с преработка и утилизация на отпадъци. Но всъщност още от 1984 г., когато е едва 12-годишна, постоянно помага и във фирмата на майка си Exotica International, която прави дрехи за бутици и много бързо натрупва милионни печалби.
През 1996 г. Ники се омъжва за федералния служител от армията на САЩ и офицер от Националната гвардия на Южна Каролина Майкъл Хейли и взима неговото фамилно име. Днес мъжът ѝ е и ветеран от Афганистан. В семейството им се раждат две деца, които сега са на 18 и на 17 г.
През 1998 г. сикхската дъщеря, превърнала се вече в мисис Ники Хейли, става член на съвета на директорите на Търговската палата в град Оринджбърг, а след още пет години влиза в същата структура на град Лексингтън. Пак тогава е избрана и за ковчежник на Националната асоциация на бизнес дамите, а година по-късно – през 2004 г., оглавява тази организация.
Очевидно не е съвпадение, че същата тази 2004-та я избират и в Камарата на представителите на Южна Каролина и така тя се превръща в първата жена от индийски произход на такава позиция в щата. Преизбират я и през 2006-та, и през 2008-ма. Изявява се като секретар на медицинската, военната, държавната и общинската комисии на местния парламент.
Ники Хейли е противничка на абортите и последователно гласува срещу тях. Тя също така настоява за понижаване на данъците и предлага различно от сегашното разпределение на държавната субсидия за образованието. Според нея заплатите на учителите трябва да се определят в зависимост от ефективността на работата им, която пък да се преценява от учениците и родителите им.
За първи път Хейли е избрана за губернатор на изборите през 2010 г., като надвива над съперника си с 51% срещу 47%. През 2014-та печели и втори мандат – този път с 56% срещу 41%.
Естествено, Хейли винаги е реагирала негативно на антиимигрантските изхвърляния на Тръмп по време на кампанията, наблягайки: „На онзи, който иска да работи здраво, да живее съгласно нашите закони и да зачита нашите традиции, страната ни никога не бива да отказва гостоприемство”. Губернаторката също така постоянно се възмущаваше защо устремилият се към Белия дом мултимилионер не оповестява публично имотната си декларация – нещо, което обичайно правят всички кандидат-президенти.
На споменатата вече реплика на Тръмп в Туитър срещу нея, Хейли отговори с двусмисленото „Бъди благословен, Доналд!” – израз, който в южните щати често има подтекста примерно на нашенското „ай сиктир”…
Тепърва ще видим как темпераментът на губернаторката ще се отрази на дипломатическите дискусии в ООН.