Ситуацията изглежда нова. И сюблимна. Румен Радев изпревари Цецка Цачева, ГЕРБ са в нокдаун – на собствен терен. Чаканото дълги години сгромолясване на Бойко Борисов като че ли взе да се случва. Той изглеждаше като пре.икано мушкато в неделя вечерта, партията му загуби София – катализатор за всеки успех, „синята цитадела”, която ГЕРБ превзе някога с много и завинаги. Всичко това обаче е прибързана еуфория.
Тези президентски избори бяха с нещо уникални. За първи път управляващата коалиция имаше цели трима кандидати. Каквито и клетви срещу Цачева да отправяше Трайчо Трайков, колкото край него да подскачаше Радан Кънев, той де факто и де юре бе кандидат на Реформаторския блок. А блокът де факто и де юре има петима министри в правителството на Бойко Борисов. Кунева, Лукарски, Ненчев, а и дори Радан Кънев издигнаха точно такъв кандидат, който да не е заплаха за ГЕРБ. Трайков планирано отива сега в миманса, освобождавайки електорат. Вторият представител на управляващата коалиция бе Красимир Каракачанов. Покрай реформаторските раздори т.нар. патриоти са най-вярната патерица на ГЕРБ в парламента от около година. Прокараха редица закони, имат и постове из властта, като например шефството в Агенцията за българите в чужбина.
За кого те ще призоват да се гласува? Не се знае, първите изявления не вдигнаха, а спуснаха завеса. Каракачанов замълча. Трайков типично по радан-къневски каза, че не бил за Радев, избирателите му били за Цачева, ама той не подкрепял нея, пък и те незнамквоси… Петър Москов вече е на барикадата – „Радев значи Първанов, Първанов значи Русия”. По-важно е не какво ще призоват лидерите, а как ще постъпят симпатизантите им. Това са 700 000 – 800 000 гласа. Една част тях, синя и тъмносиня, със сигурност ще отидат при Цачева.
На терена е и Веселин Марешки. Фактор. Вече заяви, че ще гласува с „отвращение” за Цецка Цачева и с охота за Пламен Манушев (вицето на ГЕРБ, ако се чудите кой е). Има ли наивници, които да мислят, че Марешки продаваше толкова време евтин бензин без височайша закрила? Под носа на една рафинерия, много близка до Бойко Борисов? Рестото се връща. Хората не са овце, не следват сляпо призиви, обаче аптекарят може да „организира” избори. Има и опит, и „инфраструктура”. За него гласуваха около 400 000 българи. Не си мислете, че по-голямата част ще са за Радев.
Пламен Орешарски взе около 6%, това са малко над 200 000 гласа за ДПС. Движението се кани да подкрепи официално Радев, но преди 5 години застана зад Калфин без… да му осигури гласовете, на които е способно. Всъщност движението е тежко ранено, реалната подкрепа за него е ниска. Тук нейде е и Лютви Местан. Не е ясно колко избиратели има със себе си, обаче те пускат бюлетини за Цачева.
Ще се впрегнат ли АБВ и „Движение 21” в подкрепа на Радев в следващите дни? Пак енигма. Не забравяйте, че поне единият от Ивайло Калфин и Татяна Дончева се състезава, за да разцепи лявото и възпре Радев.
Генералът води с около 200 000 гласа, но в крайна сметка има над 1.5 млн. други, чийто вот ще реши втория тур – твърде много за каквито и да е прогнози. Част от тях може да пасуват, друга да посочи “Не подкрепям никого”, което да разбърка допълнително процентите. Социолозите едва ли ще уловят тенденциите, след като се провалиха тотално в предсказанията за 6 ноември. Никой за нищо не може да бъде сигурен, освен в едно – до последно ще текат яростни пазарлъци. Възможно е да има разминаване между публични декларации и реални действия. Цачева не е победена. Шансовете ѝ за президент са изключително големи. Борисов изглежда паднал, коментаторите бързат да го наритат, но не бързайте – голямата му игра този път бе насочена към втория тур. Той загуби изненадващо първия, но важното сражение ще е следващата неделя. Борисов отдавна се готви за него.
Следващите месеци ще са много интересни. Премиерът заяви в изборната нощ, че при загуба на Цачева хвърля оставка и отива на предсрочни парламентарни избори. Кой може да заложи, че ГЕРБ ще ги загуби? Не са ли му изгодни бързите избори на Борисов? Не случайно Корнелия Нинова не бе въодушевена от идеята за предсрочен вот в изборната нощ. Времето работи за БСП, не прибързаността.
На парламентарните избори преди 2 години БСП спечели 500 000 гласа. Сега Радев взе около 1 млн. – изключително ярък мажоритарен вот. През 2014 г. ГЕРБ бе с 1 млн. гласа, а Цачева сега не успя да ги събере. Една кампания за парламентарен вот няма да се води от мажоритарния Радев, хората няма да избират него – Нинова ще е в авангарда, за нея ще следва да се гласува. А тя е също толкова харизматична, колкото Цачева. Нинова, Жаблянов, Паргов, Стойнев… – това са хората. Представете си и Станишев! Какъвто и „ляв вятър” да духа, каквито да са тенденциите по изравняване, ГЕРБ си остава водещата политическа сила в дясно – толкова, че стърчи. А това значи, че е сред фаворитите на изборите. Букмейкърите едва ли биха заложили на БСП при предсрочен вот.
В следващите години правителство на България със сигурност ще е коалиционно. Може още доста време настоящото да ни управлява, може да имаме друго в сегашния парламент, или пък ново след предсрочни избори… Но вариантите са три, независимо коя точно ще е водещата политическа сила. Три, други няма: коалиция БСП +; ГЕРБ +; БСП и ГЕРБ, без значение плюс или минус.
И трите предвиждат Бойко Борисов да свети на небосклона. Не като слънце, но и луната е на небето. В дългосрочен план най-изгодният за него вариант е опозиция, тъй като тогава основен партньор на БСП би бил ДПС. Силно е съмнително дали такава коалиция ще събере въобще мнозинство в парламента, както и дали ще има трети, който да се присъедини към тях. БСП не си е решила проблема с бъдещите партньори, а Борисов, вижда се, трудно може да се отърве от старите. Следващите месеци са много важни за него, предстои да видим как точно ще си изиграе картите.
Последните два местни вота бяха пълни с червени кандидати, водещи на първи тур, но губещи на втори след разтваряне на „дясното” или друг вид ветрило. Може да се случи и сега на президентските. Нито Цачева си е отишла, нито Борисов. В суматохата покрай успеха на Радев този факт убягва на мнозина. А е най-важният.