Познайте кое е по-шокиращо за Европарламента – един еврокомисар да кара Гърция да се откаже от суверенитета над бюджета си и да отстъпи тази работа на сръчния в затягането на коланите ЕС, или същият еврокомисар да описва китайците като „хора с дръпнати очи”, да прогнозира, че се задават „задължителни хомосексуални бракове” и да нарича валонците „комунисти”?
Еврокомисарят е германецът Гюнтер Йотингер, досегашен титуляр за дигиталните общество и икономика. Той вече беше посочен от шефа на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер като наследник на ресора за бюджета на ЕС, воден досега от отлитащата към Световната банка българка Кристалина Георгиева. Тя обаче беше и зам.-председател на Еврокомисията. А Йотингер няма да бъде. Защото възникнаха съмнения за неговите европейски ценности.
Но поводът не е извиването на ръцете на кризисна Гърция. Нито заплахите със солени глоби, отправени към позволилите си леко мръдване от лимитите за бюджетен дефицит Португалия и Испания. Не е и налаганата от Берлин убийствена рестриктивна политика, която вече осма година задушава гражданите и икономиките на Европа и която Йотингер като бъдещ комисар по бюджета ще е призван да въплътява все по-безпощадно.
Не, поводът е друг – своеобразното чувство за хумор, с което германецът е прочут отдавна. Преди три години той го упражни и спрямо България, която заедно с Румъния и Италия вкара в кюпа „неуправляеми държави”. Италианците тогава си издействаха извинение, но до София такова никога не стигна. То пък и как би звучало? „Извинете, всъщност сте управляема държава. Управляема от Берлин. От Брюксел. От Вашингтон”. Че то това си е скучен факт. Къде тогава да се развихри немският абсурдистки хумор?
Сега Йотингер демонстрира поредна серия свои смешки на вечеря с топ-предприемачи в Хамбург. Оттам към медиите изтече запис на негови цветисти коментари.
Например, освен, че описва една високопоставена китайска делегация като „хора с дръпнати очи”, Йотингер казва още: „Миналата седмица група китайски министри ни посетиха за годишната среща Китай-ЕС. Деветима мъже. Цял отбор. Никаква демокрация. Отсъстваща квота на жени. Всички в тъмносини костюми. Всички сресани отляво надясно с черно лустро за обувки”.
Нататък еврокомисарят решава да иронизира политиката на сънародничката си Андреа Нахлес, която е германски министър на труда и представлява социалдемократическата партия в управляващата в Берлин широка коалиция: „Германският дневен ред включва помощи за майките. Задължителни помощи, пенсиониране на 63 години, помощи за раждане и глупава такса за аутобаните, която никога няма да бъде одобрена. Накрая ще стигнем и до одобряването на задължителни хомосексуални бракове. Възрастта за пенсиониране ще вземе да падне до 61 или 60 години. Тогава ще кажа на сина ми да остане да учи в училище не 12-13 години, а поне 19. Така после направо ще може да се пенсионира без да работи и един ден”. В отговор се чува веселият смях на присъстващите бизнесмени.
Третата комисарска шегичка е разказана пред белгийската преса от търговския представител на регионите Валония и Брюксел, присъствал на срещата. Той си тръгнал възмутен, когато чул Йотингер да казва по повод валонската позиция, блокирала първоначално споразумението СЕТА за свободна търговия между Канада и ЕС: „Неприемливо е един микрорегион, ръководен от комунисти, да блокира цяла Европа”.
Пръв реагира на този хеттрик на еврокомисаря валонският премиер Пол Маниет: „Дали Европейската комисия ще прояви спрямо тези расистко-хомофобски изявления на Йотингер същата твърдост, както и спрямо онези, които защитават прозрачността и демокрацията? В очакване сме”.
Разбуниха се и духовете в Европарламента. От всички останали партийни групи с изключение на Йотингеровата ЕНП заваляха критики към него. Либералите се заканиха, че на предстоящото препитване на Йотингер в ЕП (задължително преди той да поеме ресора на Георгиева) ще проверяват дали германският еврокомисар спазва ценностите на ЕС. Европейската обединена левица и Зелените предупредиха, че ще гласуват срещу него на това препитване. А групата на социалистите и демократите настоя той да се извини.
Бурята е в чаша вода, разбира се, и няма да предизвика никакви забележими последствия. Германската канцлерка Ангела Меркел засвидетелства чрез правителствения говорител в Берлин „пълно доверие” на Йотингер. А говорител на Еврокомисията заяви в Брюксел, че въпросът бил „изчерпан” от дадените от самия еврокомисар обяснения пред колегите му и „няма повече какво да се добави”.
Какво да се добавя, наистина. След като решенията вече очевадно се вземат в Берлин, а чесането на езика на един разпускащ с едрия бизнес германски еврокомисар може да е по-възбуждащо за евродепутатите от дискусията за наложителната корекция на сегашния погребален икономически и политически курс на Европа, то може би наистина просто е време да посрещаме китайците.