Предстоящите тази седмица парламентарни избори в Исландия могат да донесат безпрецедентен успех за Пиратската партия, съобщава Guardian. Според последните социологически проучвания има голяма вероятност създадената само преди няколко години организация да спечели най-много гласове на вота в събота и да сформира следващото правителство.
Водената от бивш активист на Wikileaks партия се обявява за пряка демокрация, пълна прозрачност на правителството, декриминализиране на наркотиците и обещава осигуряване на убежище на Едуард Сноудън. Популярността на партията се увеличава благодарение на обществения гняв от корупционните скандали, последният от които предизвика оставката на министър-председателя през април.
Партията бе основана преди четири години като част от международното движение против налагане на рестриктивни закони за авторските права. През 2013 г. движението получи 5% от гласовете на исландците, благодарение на което вкара трима депутата в 63 местния парламент. На тези избори се очаква пиратите да вземат между 18 и 20 места, което ще им даде възможност да оглавят коалиция от няколко прогресивни партии, които в момента са в опозиция.
Последните проучвания дават на партията близо 21% от вота. Това е далеч от нар 40% одобрение, което партията имаше по време на масовите антиправителствени протести през пролетта. Но заедно с лявата Зелена партия, която се очаква да получи 19% от гласовете, пиратите ще са само на 10% от мнозинство в Парламента.
Pirate Party set to form government in Iceland, poll suggests https://t.co/ll9wKFLzyT
— Pirate Party (@PiratePartyUK) October 6, 2016
Пиратската партия отхвърля всякаква възможност да формира коалиция с някоя от двете сега управляващи формации – дясно-центристката Партия на независимостта и центристката Прогресивна партия. Вместо това пиратите се надяват още преди деня на изборите да формират коалиция с други опозиционни партии, така че избирателите „да знаят какво ще означават гласовете им”. „Твърде често в исландската политика предизборните обещания биват изоставяни след вота и партиите сформират правителства, криейки се зад коалиционни компромиси. Това им позволява да мамят избирателите отново и отново”, заявяват от Пиратската партия.
Тези избори са под сянката на оставката на министър-председателя Сигмундур Давид Гунлаугсон, който се превърна в първата (и засега последна) голяма жертва на „Панамските книжа”. Публикуваните през април документи разкриха, че той и съпругата му са държали значителни суми в офшорни сметки. Това предизвика едни от най-големите протести в историята на страната, които принудиха управляващата коалиция да замени Гунлаугсон с министъра на земеделието и риболова Сигурпур Инги Йохансон, и да насрочи извънредни избори.
Според проучванията Прогресивната партия на Гунлаугсон в момента има едва 8% подкрепа, което е една трета от резултатът ѝ през 2013 г. Коалиционният ѝ партньор обаче поддържа резултат от над 20 на сто.
Парламентарният лидер на Пиратската партия Биргита Йонсдотир заявява, че има желание да формира правителство с всяка партия, която споделя целите за „фундаментална промяна на системата”. Тази промяна трябва да включва и нова конституция, оформена чрез обществен дебат.
Партията застава зад убеждението, че новите технологии могат да осигурят гражданско участие, прозрачност и отчетност на властта. Пиратите се обявяват за неограничено право на гражданите да участват във вземането на политически решения, включително правото на избирателите да предлагат нови закони и да ги приемат или отхвърлят чрез национални референдуми.
Макар исландската партия да се вписва във вълната от анти-системни движения в Европа, тя е и доказателство, че не е задължително изборите да се въртят само около икономически въпроси. Макар Исландия да бе сред най-тежко пострадалите от срива на финансовата система през 2008 г., днес икономиката на страната до голяма степен се е възстановила – най-вече благодарение на туризма. Очаква се през 2017 г. Исландия да бъде посетена от 2.4 млн. души, което е близо седем пъти колкото собственото ѝ население. Прогнозираният за тази година икономически растеж е 4.3%, а безработицата е спаднала до 3 на сто.
Биргита Йонсдотир признава, че партията няма голям опит с икономическите въпроси, поради което ще подхожда внимателно в тази сфера. „В цяла Европа все повече хора смятат, че системата която се предполага да се грижи за тях, вече не го прави. Ние обаче сме наясно, че сме отскоро в това, и че е важно да сме изключително внимателни и критични към себе си”, заявява тя.
Партията все пак има някои конкретни планове за икономиката като това да приеме криптовалутата bitcoin като платежно средство. Йонсдотир, която е бивш активист на Wikileaks, също така обещава да даде убежище на Едуард Сноудън.
Първата „пиратска” партия бе създадена в Швеция през 2006 г. Днес по света има около 40 подобни организации.