В статията си „Рожден ден” лидерът на Кубинската революция предупреди човечеството да не допуска употреба на ядрено оръжие
Историческият водач на Кубинската революция Фидел Кастро, който днес навърши 90 години, отправи със своя авторска статия призив към човечеството да пази мира и да не допуска употребата на ядрено оръжие, съобщи телевизия ТелеСур.
В статията си под заглавието „Рожден ден” (публикуваме пълния ѝ текст по-долу) Команданте припомня ужаса от атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки през 1945 г. и порицава американския президент, че не се е извинил за тях при посещението си в Япония. Кастро подчертава още, че не бива да се позволява „на никоя свърхсила да си присвоява правото да убива милиони човешки същества”. Същевременно е убеден, че Русия и Китай никога няма да направят нещо подобно, защото „това са народи с високи ценности и голяма интелигентност”.
Кастро благодари на всички граждани, организации и държавни ръководители, които са го поздравили за юбилея му. Такива приветствия прииждат постоянно от цял свят. Своето поздравление днес е изпратил и руският президент Владимир Путин.
Статията „Рожден ден” излезе в органа на ЦК на ККП вестник в. „Гранма”, както и в информационния сайт Cubadebate, в който Кастро редовно публикува актуалните си коментари от рубриката „Размишления”. Предишната такава публикация под заглавието „Братът Обама” беше по повод посещението на президента на САШ в Куба през март т.г.
Днешната статия – „Рожден ден” – бе публикувана също и в новия сайт на името на юбиляра – www.fidelcastro.cu – който му беше подарен от негови фенове от кубинския Университет по информатика по случай юбилея. Сайът е с версии на 8 езика и е под надслова „Фидел Кастро, войникът на идеите”. Там има раздели с исторически и биографични данни за Кастро, негови международни поряви, речи и интервюта, както и богата фотогалерия с над 3000 снимки.
Приветствие от България
До юбиляра е изпратила поздравително писмо и българската Асоциация за приятелство „България-Куба”. В него се отбелязва забележителната роля на Фидел Кастро в кубинската и световната история, превръщането на Куба „в световен фактор не само заради достойната ѝ и независима позиция на международната сцена”, но и заради поставянето „в центъра на политиката в страната на грижата за човека и неговото развитие”. Изтъкнати са постиженията на Острова на свободата в безплатните, общодостъпни и високо развити здравеопазване и образование, а също и в културата, научните изследвания, спорта.
Асоциацията за приятелство „България-Куба” пише още в поздравлението си до Кастро: „Ние, българите, продължаваме да сме заредени с гореща любов към Куба, подхранвана от историята на братските връзки между нашите два народа. Онези над 40 000 български специалисти, работили през отминалите десетилетия в социалистическа Куба, предават и на новите ни поколения своето възхищение и своята обич към кубинския народ и Кубинската революция. Ние никога няма да забравим и ще продължаваме да се гордеем с Вашите топли думи и висока оценка за приноса на тези наши специалисти в развитието на Куба и в укрепването на солидарността и дружбата между нашите две страни. Също така никога няма да забравим и ще продължаваме да се гордеем с незабравимите спомени, които оставиха Вашите две посещения в България през 1972 и 1976 г. Команданте, Вие винаги ще имате своето топло огнище във всяко честно българско сърце!”
Ево Моралес: Фидел и народът му са пример за всички ни
Ето какво на свой ред каза днес в свое интервю по повод юбилея на кубинския лидер президентът на Боливия Ево Моралес:
„Фидел Кастро е герой на борбите на народите по света, той олицетворява достойнството, суверенитета, свободата, той на страната на онези изхвърлени, унижени, маргинализирани от капиталистическата система и от политиката на североамериканската империя хора. Неговата борба ще остане недостижим пример в историята на човечеството. Аз лично изпитвам към него голям респект и уважавам дълбоко народа му. Моля го да се пази, да продължи да ни придружава с тези свои толкова дълбоки послания. Неговата истина и неговата мъдрост продължават да са ориентир за новите поколения. Фидел и народът му изнесоха голяма битка и победиха североамериканския империализъм, независимо от престъпната икономическа блокада, наложена от САЩ срещу кубинския народ. Фидел и братският кубински народ са пример за всички ни. Наследството на Кубинската революция е образованието, мирът, равенството и достойнството.”
В същото интервю на въпрос за „консевративния реванш”, който заплашва Латинска Америка, Ево Моралес казва: „Това е тревожен процес в някои страни, но народите не стоят в бездействие срещу настъплението на десницата. За момента, в условията на тази капиталистическа демократична система, антиимпериалистическите и антиколониални народи може да губят, както виждаме в частност в Брализия и Аржентина, но там се усеща голяма съпротива. Тези поражения няма да са задълго”.
Дъщерята на Че: Дай на Фидел да говори и той ще те убеди във всичко
Руската телевизия Первый канал излъчи днес голям филм под заглавието „Фидел Кастро. Куба – любов моя!”. Във филма се прави обзор на живота и на политическата дейност на кубинския ръководител, като се дават и мнения на руски политици, както и на кубински обществени дейци.
Руският външен министър Сергей Лавров изтъква впечатлението си, че Фидел има „съвсем младежки очи” и заразява със своята искреност, страстност и убеденост. Руският военен министър Сергей Шойгу пък се възхищава на твърдостта и последователността, с които Кастро отстоява независимостта и националния интерес на Куба: „Вие можете ли да си представите под чужд натиск Фидел да се откаже от някой проект, който той смята за полезен за страната си? Невъзможно! Това е принципен, силен, достоен лидер, който никога няма да отстъпи от интересите на родината си”.
Своя преценка изказва и Алейда Гевара, дъщеря на легендарния революционер Че Гевара, която признава, че след гибелта на баща ѝ Фидел ѝ е станал като втори баща: „Фидел има поглед към бъдещето. Винаги. Той го предвижда, предусеща. Докато ние още разсъждаваме за настоящето, за разни неща, които не успяваме да постигнем, Фидел вече е много далеч – мечтае и живее в бъдещето. И е в състояние и теб да издърпа в тази мечта. Само дай на Фидел да говори – и той ще те убеди.”
В навечерието на рождения ден на Кастро в Буенос Айрес, Аржентина, премина голям концерт под надслов: „Не можаха да го надвият! 90-те победи на Фидел”. Подобни тържества имаше в последните седмици и в много други латиноамерикански страни – в Еквадор, Никарагуа, Салвадор и т.н.
В Хавана, където отдавна вече вървят конференции, концерти, изложби и други прояви в чест на юбилея на кубинсикя лидер, за участие в празненствата днес пристигна президентът на Венецуела Николас Мадуро.
Предлагаме статията „Рожден ден”, написана от Фидел Кастро по повод 90-годишнината му.
Рожден ден
Фидел Кастро
Навършвам 90 години. Родих се на едно място, наречено Биран, в източната част на Куба. Известно е с това име, въпреки името никога не се е появявало на никоя карта. Заради добрите си качества беше добре известно на близките приятели и, разбира се, на представителите на политическите среди и инспекторите, които слагаха ръка на всяка търговска или производствена дейност, както става във всички страни по света, подчинени на неоколониализма.
Веднъж придружих баща ми до Пинярес де Маяри. Тогава бях на 8 или 9 години. Колко обичаше той да приказва, когато излизаше от къщата в Биран! В Биран беше господар на земи, в които се отглеждаше захарна тръстика, фураж и други земеделски продукти. Но в Пинярес де Маяри не беше господар, а арендатор, както много испанци, които бяха владетели на континента по благоволението на една не познаваща хората и народите там Папска Була.
В онзи район височината е около 500 метра, има стръмни и каменисти хълмове с малко растителност, понякогя враждебна. Дъврвета и скали пречат на движението. От определена височина нататък започва обширно плато, което се простира на около 200 квадратни километра с богати находища на никел, хром, манган и други минерали с висока икономическа стойност. От това плато се извозват ежедневно десетки камиони с борове с големи размери и с високо качество.
Не споменах златото, паладия, диамантите, медта, калая и други метали, превръщали се на съответните етапи от развитието в символи на икономическата стойност на човешкото общество.
Няколко години преди победата на революцията баща ми почина. Беше страдал доста.
Двама от тримата му сина – вторият и третият – бяха далеч. Изпълняваха революционния си дълг. Аз вече бях казал кой искам да заеме мястото ми, ако врагът успее в плановете си да ме ликвидира. Направо ме разсмиваха макиавелистичните планове на президентите на САЩ.
На 27 януари 1953 г., след вероломния преврат на Батиста от 1952-а, беше записана важна страница в историята на нашата революция: студентите и младежките организации заедно с народа осъществиха първото факелно шествие в чест на 100-годишнината от рождението на Хосе Марти.
Вече беше станало ясно, че никоя организация не е готова за борбата, която започвахме да организираме. Имаше тотално неразбирателство сред политическите партии, които мобилизираха гражданските маси, сред левицата, десницата, центъра, пълно отвращение от политиканството, което цареше в страната.
Когато бях на 6 години, една амбициозна учителка от общественото училище в Биран убеди семейството ми, че трябва да отида в Сантяго де Куба заедно с голямата ми сестра, която щеше да постъпва в престижно католическо училище. Да ме изпрати и мен натам беше от полза за самата учителка. Към нея имаше чудесно отношение в нашата къща в Биран, тя се хранеше с нас на една маса. Колкото по-малко гърла останеха, толкова повече храна щеше да има. И тя убеди нашите, че трябва да замина. Имах по-добро здраве от брат ми Рамон, който почина преди няколко месеца. Няма да влизам в повече подробности, само казвам, че бяха тежки и гладни времена за всички ни.
След още три години ме изпратиха в колежа La Salle в Сантяго де Куба. Минаха и други три години преди да ме заведат поне на едно кино.
Така започна животът ми. Някой ден, ако ми остаене време, ще го опиша по-добре. Извинете, че не съм го направил досега, само имам идеи какво трябва и не трябва да научава едно дете. Смятам, че липсата на образование е най-голямата вреда, която може да се нанесе.
Човешкият вид днес се сблъсква с най-големия риск в историята. Специалистите по тези теми могат да направят много за жителите на планетата, чийто брой е нараснал от един милиард в края на XVIII век до 7 милиарда в началото на 2016 г. Колко ли ще сме на нашата планета след още няколко години?
Блестящи учени, които вече са хиляди, могат да отговорят на този въпрос, както и на други със същата важност.
Искам да изразя моята най-дълбока благодарност за проявите на уважение, за поздравленията и подаръците, които получавам в тези дни и които ми дават сили да се отплатя чрез споделяне на идеи с членовете на нашата партия и със съответните институции.
Модерните технически средства ни позволяват да усвояваме вселената. Големи сили като Китай и Русия не могат да се поддадат на натиск и да прибегнат до употребата на ядрени оръжия. Това са народи с високи ценности и голяма интелигентност. Но смятам, че липсваше такава извисеност у президента на САЩ, когато посети Япония и не намери думи, за да се извини за избиването на стотици хиляди хора в Хирошима, въпреки че ефектът на бомбата е бил известен. Също толкова престъпна бе и атаката срещу Нагасаки – град, който господарите на живота избрали по случайност. Ето защо трябва непрекъснато да наблягаме колко е важно да се запази мирът и че никоя свърхсила няма право да взима решения за избиването на милиони човешки същества.