На общо събрание на служителите в гараж “Дружба” на Столичния автотранспорт в петък директорът Стилиян Манолов е предупредил част от шофьорите, че може да бъдат освободени. Формалният мотив за това стават стари сигнали за нарушение на трудовите норми, обикновено за тютюнопушене на работното място. В случай че заплахата се осъществи, компанията може да изпита трудности в спазването на графика, тъй като на шофьорите и сега се налага да работят извънредно поради липса на достатъчно кандидати за службата.
Според служителите обаче става дума за сплашване на онези от тях, които не са подкрепили версията на ръководителя на компанията Слав Монов и на зам.-кмета по транспорта в Столична община Евгени Крусев за спонтанния протест в гаража, който се състоя в края на януари. В дните след това те единодушно обявиха, че става дума за самоволно нарушение на дисциплината от страна на един-единствен човек и заявиха, че той ще бъде уволнен преди дори да разгледат обстоятелствата около случая.
В следващите дни тази задача все пак бе предоставена на вътрешна дисциплинарна комисия, която по правилника на компанията разглежда и се произнася в подобни случаи. От всички закъснели шофьори (44 на брой) бяха поискани писмени обяснения. Онези, които не поддържат официалната версия, споделена в телевизионния ефир, след седмица се оказват сред нарочените за уволнение за стари нарушения. Обясненията на другите, които са се придържали към твърденията на ръководството, пък са използвани като мотив за уволнението на нарочения за единствен участник в протеста – шофьора по маршрут 84 Веселин Голевски. Той е обвинен, че е паркирал автобуса си пред бариерата на депото в квартал „Дружба“ и е попречил на своите колегите да изпълняват задълженията си, но думите на дежурния диспечер и видеозапис от охранителна камера показват, че автобусите не тръгват по курсовете си дълго след освобождаването на бариерата.
Няколко дни преди да получи заповедта за дисциплинарно освобождаване от длъжност Голевски подава молба за свикване на общо събрание на гараж “Дружба”, по време на което ръководството и служителите да обсъдят в директен диалог проблемите в предприятието. Предложението му е то да се състои на 3 февруари от 11 часа, но когато на въпросната дата отива на работа, той е поканен в деловодството, където получава заповедта за уволнение. Точно една седмица по-късно ръководството все пак свиква общо събрание, но вече темата не са проблемите в общинската компания, а предстоящите уволнения за онези, които се осмелят да говорят за тях.
Миналата сряда казусът бе обсъден и в комисията по транспорт към Столичния общински съвет, на която също бе обявено, че досегашният ръководител на автотранспорта Слав Монов ще продължи да ръководи компанията след спечелен конкурс, въпреки проблемите в компанията. Пред съветниците той повтори тезата си, че протестът от края на януари е изолирано действие, че условията за работа са добри и няма оплаквания от страна на служителите. По думите му шофьорите получават над 1500 лв. брутна заплата.
На сходна позиция застанаха представители на синдикатите – председателят на Федерацията на транспортните работници към КТ “Подкрепа” Илиян Ценов и федералния секретар Иван Кирилов. Уволненият служител е член на синдиката, но вместо това да му донесе по-добра защита на работното място, Веселин Голевски получи от “Подкрепа” допълнителното обвинение, че нарочно е напуснал КНСБ и е станал техен член, за да злепостави организацията пред ръководството и да предизвика скандал. Тази позиция има допълнителна символична тежест, като се има предвид, че в същия ден синдикатът отпразнува своя 28-ми рожден ден. Не по-полезна за уволнения служител се оказа и предишната му синдикална организация КНСБ, в лицето на Екатерина Йорданова, председател на Съюза на транспортните синдикати в България (СТСБ) и на транспорната комисия в СОС, където е съветник от листата на ГЕРБ.
При такова засилено присъствие на синдикалисти в залата, позицията на шофьорите застъпиха единствено… трима уволнени шофьори, включително Веселин Голевски. Те показаха фишове, в които се вижда, че базовата заплата за тяхната длъжност в общинската компания е едва 800 лева. Общото възнаграждение се вдига от осигурените чрез колективния трудов договор средства за храна (12 лева на ден), както и от многото положен извънреден труд, поради недостиг на шофьори. В някои от фишовете се виждаха по над 30 часа извънреден труд за месец, което представлява нарушение на чл.146 от Кодекса на труда.
Шофьори споделиха, че редовно им се случва да работят по 3-4 дена допълнително, а законовото ограничение от 150 часа извънреден труд годишно се надхвърля от почти всички. Част от тях не са ползвали нито един ден от полагащия им се годишен отпуск през 2016. Заплатата се вдига допълнително от икономия на гориво, която служителите осъществяват, когато имат късмета да не попаднат в задръстване или температурата навън да е достатъчно висока, за да не пускат климатик. По този начин в автотранспорта се е развила и вътрешна корупционна практика, чрез която се разпределят ненатоварените автобусни линии. Освен това водачите се насърчават да не пускат климатик, за да намалят разхода си на гориво.
Уволнените шофьори обикновено се обръщат към съда, който често констатира, че са били отстранени от работа неправомерно. В зависимост от периода, в който служителят е бил без работа, съдът постановява обезщетение, като транспортната комисия към СОС се запозна с подобни решения, при които компанията е трябвало да заплати между 4 и 13 хиляди лв. за незаконни уволнения. Тези сметки в крайна сметка се заплащат не от ръководството, което е отговорно за закононарушението, а от всички ползватели на столичния градски транспорт.