Мащабът и агресивността на военните учения Sea Breeze 2021 в Черно море не спомагат за безопасността в региона, алармира делегацията на Русия по време на преговорите във Виена за военната сигурност и контрола над въоръженията, съобщи в. „Известия”.
„Надяваме се, че след края на ученията САЩ ще спазят прозрачността при извеждането от Украйна на съвременното въоръжение, боеприпасите и материалното имущество с цел всичко това да не попадне в ръцете на военните и националистически групировки в Донбас,” изтъква руската делегация. Отправен е призив към САЩ и съюзниците им да се откажат от трениране за отработване на военни действия там, където действат регионални мерки за укрепване на доверието и безопасността.
На свой ред говорителката на руското МВнР Мария Захарова определи целта на въпросните военни маневри като „безкрайна дестабилизация край границите на Русия”.
Мега-ученията Sea Breeze 2021 започнаха в акваторията на Черно море на 28 юни и ще продължат до 10 юли. Те се организират ежегодно от 1997 г. под патронажа на украинските ВМФ и на Шести американски флот. Тазгодишните учения са най-големите досега. Участват рекорден брой страни – 32, сред които и такива екзотични и далечни от региона като Пакистан, Мароко, Австралия, Сенегал.
Като водеща тема на сегашните маневри е посочено „провеждане на стабилизационна операция в кризисен район”. В отработването на бойни действия по море, по суша и във въздуха са включени общо около 5000 военнослужещи, 32 кораба, 40 самолета, 18 екипа за спецакции.
България участва с корветата „Бодри”, която се включи в ученията днес. „След преход до териториалното море на Украйна корабът (корветата „Бодри“ – бел. ред.) ще се включи в планираните фази на учението. Ще бъдат отработени действия по контрол на корабоплаването, борба с въздушен, подводен и надводен противник, оказване на помощ на аварирал кораб, попълване на запасите с гориво на ход, както и съвместно плаване на група кораби за охраната на кораб, превозващ ценен товар.“ Така описват задачите на българския съд от министерството на отбраната в София. Участието в „Sea Breeze 2021” ще повиши нивото на оперативната и тактическа съвместимост на екипажа в многонационална среда, смятат в МО.
Корветата „Бодри“ е пусната на вода на 17.06.1985 г. в корабостроителния завод в руския град Ярославъл, разположен край река Волга. Корабът е бил изведен по вътрешните водни пътища до Азовско море и оттам до Черно море, където е включен в руския Черноморски флот. Продаден е на България през 1992 г.
Официалното откриване на Sea Breeze 2021 се състоя на 28 юни в Одеса, като по време на церемонията бяха издигнати националните флагове и изпълнени химните на САЩ, Украйна, Грузия и Молдова.
На 26 юни за включване в ученията в Черно море навлезе американският ракетен ексадрен миненосец USS Ross, който може да носи до 56 крилати ракети „Томахоук” с обсег на действие 1,6 хил. км. На 27 юни той акостира в Одеса.
Още на 23 юни също включеният в ученията британски ескадрен миноносец Defender предизвика сериозен инцидент, навлизайки в руски териториални води около полуостров Крим. В отговор от кораб на руската брегова охрана са били отправени предупредителни изстрели по британския военен съд, а бомбардировач Су-24М е трасирал пътя му с четири авиобомби, за да сигнализира за нарушението. След което пътуващият от Одеса към Грузия Defender се върнал в международни води.
Москва остро заклейми инцидента като провокация, а след още няколко дни – на 27 юни – секретни документи на британското военно министерство, засягащи именно действията на Defender в Черно море, бяха открити забравени на автобусна спирка в графство Кент.
Днес се разбра, че на 24 юни е имало инцидент и с нидерландски военен кораб – фрегатата Evertsen – пак край Крим, недалеч от Керченския проток. След като руската брегова охрана забелязала, че движещия се в международни води Evertsen променя курса си и се насочва към Керченския проток, за предупредителни сигнали във въздуха били вдигнати руски изтребители Су-30 и бомбардировачи Су-24. Щом ги забелязал, нидерландският кораб коригирал курса си и се върнал на старата си траектория. Нидерландия се оплака, че руските самолети били създали опасна ситуация и обяви, че ще обсъжда с Русия инцидента. Руското военно министерство уверява, че предприетите действия са били в съответствие с международните правила за използване на въздушното пространство.
След старта на ученията Националният център по управление на отбраната на Руската федерация оповести, че руският Черноморски флот „осъществява комплекс от мероприятия по контрол над действията на корабите на НАТО и на другите страни, участващи във военните учения Sea Breeze 2021”.
Междувременно британски войници, включени в маневрите, се оплакаха в социалните мрежи от преживяван културен шок заради предлаганите им украински закуски. Един от войниците дори пусна в своя профил в „Инстаграм” снимка на сутрешното меню със следния текст: „Добре дошли на Sea Breeze, ето ви стандартната натовска закуска. Имаме прекрасния избор на все същата напитка, която получихме и при последните три хранения, а също и малко обикновена елда с кренвирш и гарнитура от нарязана краставица и две парченца домат. Няма сосове”.
В коментарите отдолу мнозина изразяват съчувствие на автора на публикацията, а някои предлагат да му изпратят сосове.