Наред с обичайните си борби срещу „джендър идеологията“, „културният марксизъм“ и правата на жените, управляващите в Полша десни радикали вече подемат нова офанзива – този път срещу нещо, което наричат “синдромът Бамби”.
Но в какво точно се състои тази нова заплаха за традиционните ценности?
Заместник-министърът на образованието Томаш Жимковски обяви, че скоро започва преработката на учебниците за децата от 1 до 3 клас. По думите му това е необходимо, понеже вижда в тях „опит за налагане на крайнолеви виждания“.
Какво е накарало заместник-министъра да си направи подобни изводи? В един от учебниците на издателство MAC EDUKACJA са представени примери за нарушаване на правата на животните, например продажба на живи шарани, участие в цирк или развъждане за добив на кожи. В учебника се припомня и „Световната декларация за правата на животните“ от 1978 г.
„Този вид съдържание в учебник за най-малките ме изненада и ужаси. Вярвам, че училището не бива да бъде място за идеологическа индоктринация“ каза Жимковски по време на специална пресконференция. Заместник-министърът даде и поредица от тематични интервюта за католически фундаменталистки издания, в които уверява родителите, че учебниците за най-малките ще бъдат проверени, за да се гарантира, че съдържат „само информация, съответстваща на най-добрите научни познания и свободна от всякакви прояви на идеологизация“. Жимковски твърди, че “използваното от авторите понятие „права на животните“ не съществува в правната наука“.
„Според науката законът се приписва на Бога и на човешките същества. Има божествен закон, който се нарича още естествен закон и произтича от ценностната система, според която живее едно общество. От това произтичат и някои задължения, които човек има към животните. Например фермерът, който отглежда животни, не може да ги измъчва или да гладува. Но едно животно никога не може да бъде субект на права. Понятието „права на животните“ не съществува“ – обяснява високопоставеният чиновник, отговарящ за въпросите на общото образование и педагогическия контрол в правителството.
„Поразително е, че подобни думи идват от устата на човек, който е отговорен за качеството на образованието на децата в училищата. Заместник-министърът на образованието по-скоро би трябвало да се радва, че учебниците учат децата на подходящо отношение към животните“, коментира адвокат Каролина Кушлевич, специализираща в областта на правата на животните в разговор с опозиционни полски медии.
Тя изтъква, че Жимковски демонстрира невероятна некомпетентност – както като заместник-министър на образованието, така и като доктор по право. „Вярно е, че правната система в Полша формално се основава на концепцията за „правна защита на животните“, а не точно на „правата на животните“, но последният термин присъства както в правните изследвания, така и в съдебната практика“, допълва Кушлевич.
Полша явно е цъфнала и вързала, и за управляващите десни остава само да защитят децата от леви влияния в областта на емпатия към животни, та да могат обявят за завършен процеса на „изправяне от колене”, чието начало предполагаемо започна с им на власт през 2015 г. Шегата настрана – от известно време управляващите в Полша се захващат за все по-абсурдни наративи, с които да поддържат поляризация в обществото.