Телекомът A1 е правил удръжки от възнагражденията на своите служители в нарушение на разпоредбите на закона. Това констатира проверка на Инспекцията по труда по сигнал на федерация „Съобщения“ към КТ „Подкрепа“.
А1 противозаконно са регламентирали удръжки от трудовите възнаграждения на служителите си, като са изисквали от тях да подпишат декларация, която според Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ е недопустима от закона.
Ръководството на компанията предоставяло на служителите си декларация, с която те доброволно и предварително се отказват от законовото си право да оспорват наложени им удръжки и дават общо съгласие това да се случва впоследствие, независимо от конкретния казус. Това е незаконно, установя Инспекцията, която издава принудителна административна мярка на телекома след проверката си.
Съобразно декларацията, която получавали, за да подпишат, работниците и служители се съгласявали предварително със следното съдържание:
„Работодателят да направи удръжка/удръжки от месечното трудовото възнаграждение на работника или служителя и дължимите му се по силата на КТ и вътрешните правила на работодателя в следните случаи:
– при липса – в пълен размер на причинената на работодателя вреда или в размер на вредата, но не повече от 380 лв. еднократно;
– при вреда, причинена на работодателя от изпълнение на трудови задължения по събиране, съхраняване, разходване и/или отчитане на парични и/или материални ценности – в размер на вредата, но не повече от 380 лв. еднократно;
– във всички останали случаи на причинена време на работодателя, извън упоменатите, в размер на предвидената в КТ ограничена имуществен отговорност, но не повече от 380 лв еднократно.
При условие, че размерът на отделната липса и/или вредата или техният общ размер е по-голям от 380 лв., стойността на същата или същите да бъде удържана всеки календарен месец и до пълното и/им изплащане, но в максимален месечен размер не по-голям от 240 лева.“
По закон, работодателят няма право на удръжки от възнагражденията на служителите си без неговото изрично писмено съгласие. То обаче не може да бъде давано предварително и по принцип. Удръжки без съгласие могат да се правят само ако работодателят е предявил съдебен иск и има съответното съдебно решение.
„От прегледа на съдържанието на образеца на декларация е установено, че на служителите на работодателя е предоставен текст на декларация, по силата на която те се съгласяват да им бъдат направени удръжки от трудовите възнаграждения, независимо от вината им и от обема на една бъдеща, непредвидима имуществена вреда, при ненастъпили основания за търсене на имуществена отговорност“, посочват от Инспекцията на труда в резултат от своята проверка по случая.
„Това предварително съгласие е дадено общо, а не конкретно и за всяка констатирана липса или вреда, причинена на работодателя. Декларацията съдържа предварителен отказ от правото на работника и служителя да възрази по реда на закона срещу заповедта на работодателя за реализиране на имуществена отговорност, като оспори писмено основанието и размера на отговорността. Правото на възражение е конституционно право на защита на работника или служителя. Съгласно закона отказът от трудови права е недействителен“, добавят от контролния орган.
Проверяващият орган е констатирал нарушения в предлаганата за подпис декларация, в резултат на което е издал принудителна административна санкция спрямо работодателя, която го задължава да не допуска да се правят удръжки от месечните трудови възнаграждения на служителите, както и да бъде преустановено предоставянето на образец на писмена декларация за предварително съгласие за удръжки по чл.272, ал.1 от КТ на служителите на А1 България, коментира в социалните мрежи икономическия експерт към КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова, която публикува пълния текст на резултата от проверката на ИА ГИТ.
„Работодателят няма право своеволно да удържа пари от заплатата на работника и служителя! Обаче това не спира някои шефчета. Заетите в телекоми и IT сектора не са имунизирани срещу злоупотреби. Те също са наемни работници“, коментира още Григорова.