Диалогът между работещите в подчинени на Министерството на правосъдието структури и ръководството им се е превърнал в „мисия невъзможна“. Разговорите и опитите да се постигне съгласие по определени теми са умишлено саботирани, а ръководството разпространява полуистини. Някои от действията им спрямо работниците дори представляват „обиден фарс“, като такива са например огромно количество самоинициативни промени в постигнати договорености от страна на ръководството, които синдикатите определят като „арогантен реваншизъм“, който е възможно да доведе и до стачни действия.
Това са част от констатациите на остро писмо до вицепремиера Томислав Дончев и правосъдния министър Десислава Ахладова, изпратени от Синдиката на административните служители към КТ „Подкрепа“ по повод действия на изпълнителния директор на Агенцията по вписванията (АВ) Габриела Козарева.
Козарева беше назначена за директор на АВ от тогавашния правосъден министър Цецка Цачева на 20 август 2018-та година, малко след като поддържаният именно от тази агенция Търговски регистър се срина за дълго време, предизвиквайки огромен хаос и множество проблеми на хора и фирми. Тогава Козарева беше обявена като избрана за този пост от квотата на партия „Атака“.
Синдикатите посочват, че са имали желание да водят „коректен и конструктивен“ диалог при реализиране на процедура по колективно трудово договоряне, но в отговор на техните забележки към начина, по който се движел процеса, получили обвинения в „неверни и немотивирани внушения“.
„Налице е подчертано саботиране на опитите ни да бъдем коректен и толерантен социален партньор“, констатират от САС „Подкрепа“ по повод действията на Габриела Козарева, директор Агенцията по вписванията. Синдикатите отхвърлят напълно твърденията на Козарева, че тя е направила необходимото, за да проведе заедно с тях преговорна процедура по правилата. Вместо това настояват, че желаните от тях срещи са отлагани с много време, а когато все пак се е стигало до срещи, те са претупвани и не са били обсъдени всички въпроси, за които синдикатите настояват. Вместо това им се налагало да издирват ръководството за напомняния по телефона на обещани разговори, да пишат официални напомнящи покани и др., като получавали отговори, че такива срещи са невъзможни заради епидемиологичната обстановка и многократно са били отлагани и отменяни.
САС „Подкрепа“ обвинява ръководството на Агенцията по вписванията в „пълно бездействие“ и в отказ да им предоставят каквато и да било информация, като описват ситуацията, в която са изпаднали в опитите си да водят преговори за определени условия за работниците, като „неопределеност и неизвестност“.
Истинската хронология на събитията започва далеч преди в Агенция по вписванията да бъде изградена синдикална структура на КТ „Подкрепа”. Броени месеци след назначаването на Габриела Козарева за изпълнителен директор, служителите на Агенцията изготвят документ, който озаглавяват Протестна декларация, която освен до работодателя си, адресират и до Министъра на правосъдието (към този период – Цецка Цачева) и до ръководителя на Инспектората към Министерство на правосъдието. Декларацията е подписана от повече от три четвърти от всички служители на Агенция по вписванията. В този документ служителите посочват редица констатирани от тях проблеми и се опитват да насочат вниманието към тяхното решаване. В него те споделят, че желаят „сключване на колективен трудов договор, свързан със създаването на допълнителна гаранция за защитата на трудовите ни права”.
В унисон с това, в протестната декларация служителите изрично посочват, че „във връзка с необходимостта от защита на правата ни пред работодателя, стартираме процедура по регистрация на фирмена синдикална организация в КТ „Подкрепа” и ще поставим на дневен ред сключването на колективен трудов договор”. Тези намерения на служителите са последователно реализирани и на 25.01.2019 г. е създадена първата от няколко синдикални секции на КТ „Подкрепа”, а на 17.05.2019 г., вече учредените секции се обединяват във Фирмена синдикална организация на КТ „Подкрепа” при Агенция по вписванията. Изготвен е проект на Колективен трудов договор, който е представен на работодателя на 02.07.2019 г. ведно с покана за стартиране на колективно трудово договаряне.
От този момент нататък, надеждите на служителите подписали декларацията са насочени към действията на създадения от тях синдикат и на ръководството на Агенцията с очакването за провеждане на конструктивен, коректен и резултатен диалог. Всички тези очаквания се оказват напразни, поради начина, по който ръководството на агенцията се отнася към процедурата по колективно трудово договаряне, посочват днес в своето остро писмо синдикалистите.
На 16 февруари 2021 г. в САС „Подкрепа” е получен „финалният проект” на КТД, който според синдикатите съдържа „авторските интерпретации и коментари на изпълнителния директор на агенцията“. Те посочват, че от този момент „е отпаднало всякакво съмнение, че дори и малкото на брой (общо 4) проведени присъствени срещи, със средна продължителност от три часа всяка, за период от година и половина, са един обиден за служителите фарс, който има за цел единствено формалното изпълнение на нормативно установеното задължение на работодателят да преговаря и по никакъв начин не е насочен към последващо сключване на КТД”.
„Този фарс, обаче е подигравка, както с физическите участници в процедурата, така и с надеждите на служителите на Агенцията. Вече е пределно ясно, че целта на преговорите, продължили година и половина, е била единствено и именно формалното прилагане на нормативния текст в частта – задължение за преговаряне“, пишат от КТ „Подкрепа“.
За неглижирането на тяхната роля свидетелства факта, че водените от тях преговори с представителите на работодателя през месец ноември 2020 година са на етап, при който е постигнато съгласие по по-голямата част от текстовете на проекта за КТД, като от финално уточняване се нуждаят, цифром и словом, общо 9 текста, които са част от 5 члена. Но в представения им на 16.02.2021 г. „финален проект” на договор, Козарева е нанесла лично корекции в 71 текста, които са систематично разположени в 39 от общо 55 члена и 4 заключителни параграфа.
Нещо повече – предложените корекции включват пълно отпадане на текстове или съществени по съдържанието и смисъла си изменения и допълнения. Синдикатите определят това действие на изпълнителния директор на Агенция по вписванията „като проява на арогантен реваншизъм и като обидна подигравка, обезсмисляща напълно вложените до момента време, усилия и ресурси от всички участници в продължилите година и половина преговори“.
Габриела Козарева, според САС „Подкрепа“, „еднолично решава да премахне или съществено да измени голяма част от текстовете, по които никога не е имало спор между страните или е постигнато и протоколирано съгласие посредством преговори“. С оглед на това обединените работещи в Агенцията по вписвания поставят няколко въпроса:
- Как другояче, освен като планирано, умишлено и целенасочено препятстване на преговорите може да се определи подобно действие на изпълнителния директор на Агенция по – вписванията?
- Защо са водени преговори и разменяна кореспонденция, ако е било ясно, че преговорите с излъчените от работодателя представители и постигането на съгласие с тях в хода на процедурата нямат никаква обвързваща сила и имат за цел единствено формалното маркиране на дейност по преговаряне?
- Как при тези обстоятелства следва да се почувстват представителите на служителите от Агенция по вписванията, участвали в преговорите от страна на синдикалната им организация, след като за участие в проведените явно безсмислени и ненужни срещи са били принудени да ползват платения си годишен отпуск, като за срещите са командировани със средства на синдиката работници от градовете Варна, Велико Търново, Плевен и Смолян?
- Защо въобще бе необходимо за нуждите на преговорите да се сформира екип от 9 редовни и 2 резервни членове от страна на изпълнителния директор на Агенция по вписванията? Кому и с каква цел бе необходимо „представители на работодателя“ да бъдат командировани за срещите в работно време и с публични бюджетни средства, ако този екип явно не е представлявал работодателя в хода на преговорите, след като постигнатото с тези „представители“ съгласие по почти всички клаузи на договора е дерогирано от г-жа Козарева?
Те изразяват и „озадачение от факта, че г-жа Козарева е премахнала в изготвения от нея „финален проект” на КТД всички разпоредби, с които се договарят конкретни и по-благоприятни размери на платения отпуск за работещите по трудово правоотношение“.
В връзка с тези и други редакции в предложения от Козарева КТД, синдикатите припомнят, че работодателя в този случай нарушава основния принцип, върху който се основава колективното трудово договаряне, като обвиняват ръководството в „явно непознаване на закона“. И посочват, че явно се налага да направят позоваване на разпоредбата на чл.50, ал.2 от Кодекса на труда, в който е посочено ясно и императивно, че „колективният трудов договор не може да съдържа клаузи, които са по-неблагоприятни за работниците и служителите от установените в закона”.
„В противовес с този основополагащ принцип, при коригирането на проекта за КТД, г-жа Козарева ни предлага „финален проект” според който обезщетенията, дължими на основание чл.222, ал.3 от Кодекса на труда, да се договорят в размери и при условия, които са по-неблагоприятни от предвиденото в закона“, пишат те.
„Можем избирателно да посочим редица примери, които ясно обрисуват действителното фактическото положение във връзка със спорните текстове и липсата на финансов ангажимент в почти всички спорни клаузи, като наред с това, примерите потвърждават изразената вече теза за непознаване на нормативната уредба“, добавят синдикалистите.
Така например, с аргумент, че Агенция по вписванията е стратегически обект от значение за националната сигурност, Козарева предлага да отпаднат определени закрили от уволнение, предвидени в самия Кодекс на труда. Според нея членове били неприложими в поверената ѝ агенция. Синдикатите обаче са категорични, че по отношение на разпоредбите на Кодекса на труда, Агенция по вписванията няма различен или специален статут.
В своето писмо те изреждат още десетки проблемни области и текстове във варианта, наложен от Габриела Козарева. Всички те „правят невъзможно приемането на предложения ни „финален проект” на колективен трудов договор и нагледно илюстрират отношението на изпълнителния директор на Агенция по вписванията към социалния диалог е трудоемка задача, която изисква далеч повече усилия и труд“, категорични са синдикалистите.
Всъщност, предвид на всичко посочено до момента, съгласявайки се напълно със значимостта и ролята на Агенция по вписванията като обект със стратегическо значение за националната сигурност, Синдикат на административните служители „Подкрепа” изразява сериозното си безпокойство за същата тази национална сигурност, предвид всичко констатирано и изложено по-горе и то в агенция институционално обвързана с Министерство на правосъдието, пишат синдикалистите в края на писмото си.
„В заключение, предвид явната невъзможност за продължаване на социалния диалог в Агенция по вписванията чрез добронамерено и равноправно сътрудничество с ръководството ѝ в лицето на нейния изпълнителен директор, с настоящото Ви уведомяваме, че пристъпваме към единствената алтернатива, след допитване до нашите членове, към подготовка, организация и провеждане на предвидените в закона възможности за уреждане на колективни трудови спорове, включително, и при необходимост, преустановяване на работа от страна на служителите на Агенция по вписванията вследствие на предприети ефективни стачни действия“, завършват те.