На 7 октомври 2020 година, 13-ти пореден път по инициатива на Международната конфедерация на профсъюзите и с подкрепата на синдикати от цял свят, отбелязахме Световния ден за достоен труд.
През 1999 г. Международната организация на труда определя достойния труд като право на всеки човек на плодотворна работа в условията на свобода, справедливост, сигурност и човешко достойнство, а отстояването им – двигател на развитието на всяко общество.
В ситуацията, в която светът е поставен заради глобалната пандемия, от МКП призовават за нов социален договор за възстановяване и устойчивост.
„Повече от 850 000 смъртни случая вследствие на пандемията COVID-19, над 25 милиона заразени, 400 милиона загубени работни места, стотици милиони, работещи в неформалната икономика останали без средства за препитание. Това е стряскащата статистика до момента. Необходим е нов социален договор, за да се гарантира възстановяване на глобалната икономика и да се изгради устойчивостта, необходима за посрещане на предизвикателствата, причинени от пандемията, изменението на климата и неравенството“, посочват от МКП.
Ефектите от пандемията върху здравето, заетостта, доходите и равенството между половете са още по-катастрофални, тъй като светът вече беше сринат от дълбоко опорочения модел на глобализация, причиняващ неравенство и несигурност за работещите хора, добавят синдикатите по света.
И подчертават, че новият социален договор е от първостепенно значение за определянето на пътя за възстановяване от ефектите от COVID-19, както и за изграждането на икономика на споделен просперитет и устойчивост.
Призивът на глобално ниво тази година е достойният труд да бъде в центъра на действията на правителствата за възстановяване на икономическия растеж и изграждане на нова глобална икономика, която поставя хората на първо място.
„Да браним и отстояваме заедно правото на достоен труд! Всеки ден и на всяко работно място!“, призоват от двата национално-представителни български синдиката – КНСБ и КТ „Подкрепа“.
МКП предлага документ, озаглавен:
„Нов социален договор – криза >> възстановяване >> устойчивост“
Светът е изправен пред мащабна депресия в момент, когато в твърде много страни социалният договор е нарушен, оставяйки работниците без минимални права, социална закрила или достоен труд. Твърде много правителства не са предприели действия или дори пряко са атакували трудовите права, заплатите и условията на труд на работещите.
Светът е изправен пред множество кризи, а световните институции, създадени да подкрепят и укрепват правата, равенството, приобщаващия растеж и глобалната стабилност, са най-уязвими. Необходимо е те да бъдат подсилени и да пренасочат действията си, за да могат да отговорят на нуждите на хората и планетата.
СЗО се доказа като необходима организация с действията си в отговор на глобалната пандемия COVID-19, но въпреки това науката трябва да бъде в основата на управлението на риска за здравето и осигуряване на универсален достъп до лечение, без политически компромис.
СТО управлява един глобален модел на търговия, който се провали както за хората, така и за околната среда.
Институциите на Бретън Уудс се отклониха много от мандата си, като насърчиха неолибералната структурна реформа и строгите икономии, интересите на господстващите държави и корпоративната алчност. Това трябва да се промени.
МОТ, със своята уникална тристранна система, е толкова необходима днес, колкото и когато „роди” социалния договор.
Но нейните членове трябва да бъдат също толкова ангажирани с глобално ниво на правата и споделен просперитет, колкото са били неговите основатели през 1919 г. и както е потвърдено в Декларацията от Филаделфия през 1944 г.
Когато 60% от световната работна сила е в неформалния сектор, без права, без минимална заплата и без социална защита, и когато несигурният труд засяга до 40% от официално заетите, тогава социалният договор е сринат. Достойният труд за всички работници трябва да бъде в основата на плановете за възстановяване. А финансирането на Целите за устойчиво развитие (ЦУР) остава най-добрата рамка за устойчивост, която включва достойни условия на труд, обществени услуги, социална закрила, равенство и справедливост в областта на климата.
ГЛОБАЛНИЯТ ИКОНОМИЧЕСКИ МОДЕЛ СЕ ПРОВАЛИ ЗА РАБОТЕЩИТЕ ХОРА И ТЕХНИТЕ СЕМЕЙСТВА
Още преди да избухне пандемията от COVID-19, масовото неравенство (неравенство в доходите, расовата дискриминация и дискриминацията по полов признак) вече беше прераснало в граждански вълнения и недоверие към демокрацията. Заедно с разрушенията в резултат на екстремални климатични явления поради промените в климата, рисковете за икономиките и обществата вече бяха ясни. В допълнение към това, ние сме изправени пред избора, свързан с най-доброто и най-лошото въздействие на технологиите, лишени от правова основа.
Здравната криза вследствие на COVID-19 сега причинява икономически сътресения и безработица в мащаб, който беше невъобразим само преди месеци.
БИЗНЕСЪТ ПО СТАРОМУ ВЕЧЕ НЕ Е ПРИЕМЛИВ
Трябва да проектираме възстановяване, което да възстанови социалния договор между правителствата и обществата базиран на устойчивост, за да може да устои на по-нататъшни сътресения. Това може да стане само ако икономиката служи на хората и на планетата.
Световното синдикално движение призовава правителствата да въведат ефективни планове за възстановяване и устойчивост, които да включват следното:
РАБОТНИ МЕСТА, СИГУРНА ЗАЕТОСТ, ПРАВА, БЕЗОПАСНОСТ, СОЦИАЛНА ЗАЩИТА
- Защита на работните места и създаване на нови работни места.
- Защита на доходите, минимална работна заплата и основен доход за хората в неформалната икономика, за болните и за безработните.
- Гарантиране на универсалното право на свобода на сдружаване и колективно договаряне.
- Здраве и безопасност на труда, включително глобални стандарти и разпоредби за безопасни работни места, като основно право.
РАВЕНСТВО И ПРИОБЩАВАНЕ
- Равно икономическо участие на жените, на хората от различни раси, работници мигранти и млади работници и защита на всички от дискриминация.
- Универсална социална защита за изграждане на устойчивост, включително за работници в неформалната икономика.
- Адекватно финансиране за всеобщо обществено здравеопазване, образование и грижи.
- Справедливи преходни процеси за климата и технологиите.
РЕГУЛИРАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКАТА МОЩ
Обществената/държавната подкрепа за бизнеса трябва да бъде свързана с условия. Тези условия също трябва да бъдат включени в договорите за обществени поръчки:
- Без използване на данъчни убежища или обратно изкупуване на собствени акции на акционерите. / shareholder buybacks
- Основни права, включително свобода на сдружаване и право на колективно договаряне.
- Минимална заплата гарантираща жизнения минимум.
- Гаранции за здравословни и безопасния условия на труд, като COVID-19 да бъде класифициран за професионално заболяване.
- Задължителна комплексна проверка на човешките права.
- Социален диалог и мерки за справедлив преход, договорени с работниците и техните синдикати.
Това ще изисква национално и глобално финансиране за възстановяване и устойчивост, което може да бъде предоставено и поддържано само с възстановяване на доверието в демокрациите и масивна реформа на многостранното сътрудничество.
ФИНАНСИРАНЕТО НА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО НЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕ ЗА СМЕТКА НА РАБОТНИЦИТЕ ИЛИ ОБЩЕСТВЕНИТЕ УСЛУГИ
Възстановяването изисква значителни инвестиции в работни места с индустриална политика за климатичен преход: работни места в инфраструктурата; в общественото здравеопазване, образование и грижи; в обществения транспорт; чрез развитие и възстановяване на екосистеми и устойчиво земеделие, както и дигитална свързаност за всички.
Но възстановяването също така изисква глобална солидарност, за да се гарантира, че уязвимите държави разполагат с фискално пространство и пряка финансова подкрепа, за да има по-добро бъдеще за всички.
СОЛИДАРНОСТ
- Удължаване на облекчаването на дълга за най-бедните и най-уязвимите страни до две години, като единственото условие е инвестиране в ЦУР.
- Споразумение за по-широк обхват на специални права на тираж с механизми за ликвидност за развитие, съобразени с целите за устойчиво развитие.
- Глобален фонд за социална защита с петгодишна гаранция за най-бедните страни, за да се избегне бедността, да се създадат работни места и да се осигури устойчивост.
МЕРКИ ЗА СТИМУЛИРАНЕ НА РАБОТНИ МЕСТА И СПРАВЕДЛИВИ ПРЕХОДИ
- Нужни са задълбочени и устойчиви мерки за стимулиране и това ще изисква целенасочен средносрочен и дългосрочен подход към инвестициите, обвързан със средносрочен до дългосрочен подход към дълга.
- Ще са необходими също така и възстановяване и обновяване на данъчните системи, за да се даде възможност за инвестиции за работни места в обществените услуги и промишлеността, с отраслова политика за приобщаващо и устойчиво развитие.
- Необходими са данъчни мерки, които да установят минимален праг на корпоративен данък и да премахнат данъчните убежища и незаконните търговски потоци. Наред с това са необходими и нови механизми, включително отдавна очаквания данък върху финансовите транзакции, цифров данък и данък върху богатството.
- Премахването на корупцията и доверие във върховенството на закона е от съществено значение.
Тези мерки ще изискват реформа и регулиране на рейтинговите агенции, преглед на мандатите за международните финансови институции, за да се осигури развитие, социални права и приобщаване, както и преглед на мандатите на централните банки за да се сложи край на несъответствието между ценовата стабилност и основната отговорност за заетостта и действията в областта на климата.
Действията по тази рамка за възстановяване – възстановяване, което изгражда устойчивост и привежда икономиката в съответствие с хората и планетата – са жизненоважни. Само тогава доверието в демокрацията може да бъде възстановено и да проправи път за нов обществен договор.
Синдикатите ще се стремят към работни места с устойчива заетост, съобразени с изменението на климата, а националните синдикални федерации ще провеждат кампании за да накарат правителствата да продължат да поддържат и подобряват постигнатите придобивки за работниците и техните семейства по време на кризисната фаза на пандемията и да надграждат върху тях за сигурни работни места, заплати и социални защита. В международен план МКП и TUAC ще работят за реформа на мултилатерализма, глобална съгласуваност и солидарност и нови или засилени глобални правила и стандарти.