В последните седмици публичното пространство през ден е атакувано с чутовни разкрития за корупция около Бойко Борисов. И така става ясно, че в България едни президентски избори са нещо повече от политически факт. Те са предел, след който тачени до вчера особи биват наритани, а слуги се превръщат в палачи на господаритe си – в зависимост от резултата.
Пръв беше Цветан Василев. Той разказа как премиерът и Делян Пеевски орташки разпределят порциите в държавата. Ексбанкерът съобщи, че Борисов, приятелят му Александър Сталийски, Доган и Пеевски
трябвало да получат по 10% собствеността
в „Булгартабак“, след като разрешили приватизацията на холдинга през 2011 г. Това бе първата серия от сензационни изявления на Василев, който е обвиняем за източването на КТБ. Следва да се отчете, че бяха направени два месеца преди президентските избори.
Другите атаки Борисов получи след вота, когато стана ясно, че приключва с мандата и се отива към предсрочни избори. Журналисти от водещи медии станаха по-смели и взеха да канят Василев, който до този момент се изявяваше в апокрифни сайтове. Така Сашо Диков „разпита” бившия топ финансист на България в две предавания, след което разкритията се увеличиха – поне 120 млн. лв. били източени през масата на несъстоятелността на КТБ, а Сталийски откровено извършвал рекет, вземайки от Василев над 100 милиона лв. „Изнудвачът” стана централна фигура в откровенията на Василев – действал от името на Борисов, бил „човекът му за всичко”. Сталийски няколко пъти отрече, а премиерът заплаши със съд за клевета бившия банкер.
Успоредно с това Сталийски, респективно цялата мафиотска схема около Борисов, стана част от сериала с изтеклите записи, известен под името „Яневагейт”. Активизира се и прокуратурата – в синхрон с политическата обстановка. Ако преди президентския вот смяташе думите на Василев просто за „брътвежи на обвиняем”, на когото не бива да се обръща внимание, то след изборите взе да се замисля дали все пак да не провери твърденията му. „Ако колегите от специализираната прокуратура преценят, че е абсолютно необходимо да извикат на разпит премиера Бойко Борисов, сигурна съм, че това ще се случи“, заяви на 23 ноември говорителката на главния прокурор Румяна Арнаудова. Всъщност институцията на Сотир Цацаров
здраво марширува в крак с времето.
Министрите Николай Ненчев и Петър Москов получиха общо пет обвинения след вота и оставката на кабинета – все за неща, които бяха обществено достояние дълго време преди това.
Миналата седмица избухна и нов скандал. БТВ съобщи, че три луксозни автомобила „Тойота”, закупени за целите на горски стопанства да возят уж богати ловци (шейхове!), се ползват от властта. Включително и от премиера Борисов. Още по-горчив привкус внася обстоятелството, че земеделското министерство ги бе придобило от… съученик на министър Десислава Танева, доста над цената. Тънкият момент в цялата работа е, че джиповете са в премиерския гараж от… декември 2015 г. Закупуването им, което е много по-голям скандал от факта, че Борисов ги шофира, бе съобщено от сайтове тогава. Въпросът стигна и до парламента, но „централните медии” го отразиха протоколно, от немай-къде. Тогава обаче Борисов бе №1 в държавата, лично звънеше из редакции и подреждаше новините. Сега пада, поради което журналистиката се събужда и претоплени манджи получават ранг на „смели разследвания”.
Не остана назад и Нова телевизия. Още не бе отшумял скандалът с тойотите и тя излъчи интервю с Гриша Ганчев, който заяви, че е присъствал на среща с Борисов и Василев. „Целият разговор беше свързан с някакви милиони, раздавани насам-натам“, каза Ганчев и сложи съчки под огъня с мафиотското преразпределение. От обясненията му се разбра, че дискусията при премиера се въртяла около 240 млн. лв. – Василев казал, че ги давал на Сталийски и Пеевски, които пък твърдели, че ги носят на Борисов. Премиерът отричал. Такова интервю едва ли щеше да се появи, ако Ганчев не бе обвиняем за захарни афери и адвокатка не му беше боркинята за нов морал Татяна Дончева, изявяваща се като опозиционер. Със сигурност нямаше как да се появи, ако ГЕРБ не падаше от власт.
И санирането се промени коренно. Ако за централните медии до вчера бе щастие, кацнало на раменете на радостни хора, благодарение на празничната ножица на Лиляна Павлова, то вече стана далавера, при която пари се усвояват без блоковете да са санирани. Дори Цветанка Ризова гледа различно. Ако до вчера на Борисов се задаваха най-сервилните въпроси (не само от нея, разбира се), то сега взе да му се припомня, че едно нещо каже сутрин, вечер – друго. Лъжа! Премиерът? Лъжа! От кога?
Цялата днешна ситуация много прилича на една друга – от февруари 2013 г., когато Борисов отново бе подал оставка, този път след първия си кабинет. Николай Бареков го даде на прокурор, в парламента се образува комисия, тя погна лидера на ГЕРБ за корупция, земеделският министър Мирослав Найденов се сдоби с три прокурорски обвинения. Около скандалите край Найденов изплува и „Не се подсмихвай, ти си го избра!” (запис, в който се твърди, че Борисов посочил Сотир Цацаров за главен прокурор). Както тогава, така и сега ГЕРБ се сгромолясваше. Щом властта почне да се сменя,
едни мафиотски кланове тръгват да пържат други,
смелата журналистика блика като гейзер, прокуратурата се разшетва. Появяват се и будни граждани, които носят папки (помните ли Алексей Петров?) – така е винаги в България. Удря се по падащия. Целта не е да бъде вкаран в затвора. Големец до момента не е бил там. Целта е просто да бъде изтласкан в ъгъла, да не шава – за да се постеле килимчето пред следващия силен. Смени ли се конюнктурата, господари и роби връщат предишните си места.
Днешните откровения на Цветан Василев са потресаващи. Те са по отношение на КТБ, ГЕРБ и т.нар кръг „Котараците“, за който отдавна се носят (не само) легенди. И една четвърт от казаното да е истина, означава, че живеем в зловеща държава. Тепърва ще има още много „журналистически разкрития”. Всичко това следва да е обществено достояние, виновните, без съмнение, трябва да бъдат открити и осъдени. Но истината е, че държавата щеше да си е все така тиха и кротка, ако Борисов не бе подавал оставка. Ако ГЕРБ си бяха спечелили президентските избори, както всички очакваха ,,по протокол”, Мадам В. все така щеше да носи баници към Банкя, а Мадам И. да си яде ябълката с Бойко, не с Радев.
Това е положението. Нищо и никаква Цецка, а, гледай ти, каква каша забърка със загубата си!….