Членове на британските Специални въздушни сили (SAS) са разследвани, че студенокръвно са убили невъоръжени афганистански цивилни и са се опитали да го прикрият. Правителството от своя страна се е опитало да държи в тайна този скандал с военни престъпления, пише Sunday Times в последния си брой.
Според информацията на изданието, обвиненията присъстват в засекретено мащабно разследване на Кралската военна полиция (RMP), наречено „Операция Нортмур”. То е започнато през 2014 г., а през последната година и половина е било ръководено от подсигурен подземен бункер, намиращ се в Корнуел.
Висши представители на военната полиция и Министерство на отбраната с подробни познания за разследването са заявили пред Sunday Times, че събраните доказателства за военни престъпления на SAS са „достоверни”. Част от разследването е фокусирано върху конкретен „излязъл от контрол” отряд на SAS. Според източник, близък до „Операция Нортмур”, има солидни доказателства, че невъоръжени афганистански цивилни, заподозрени, че са талибански бойци, са били убивани, вместо да бъдат арестувани по време на нощни щурмове срещу домовете им.
В един от разследваните случаи се твърди, че войници от спецчастите са сложили белезници и качулки на някои от жертвите, преди да ги разстрелят. Разследващите са открили доказателства, според които свръхсекретни доклади за мисиите на SAS са били фалшифицирани, за да изглежда, че партньорските афганистански специални части са извършвали разстрелите, а не британските войници. Това означава, че убийствата не са били разследвани по онова време.
Според информацията на изданието разследващите притежават видеозаписи, включително от дронове, които показват как британските войници откриват огън. Кадрите противоречат на отчетите на SAS, според които афганистанците са отговорни. Изследването на куршумите, извадени от телата на някои от жертвите, показват, че са от типа, използван от SAS.
„Операция Нортмур” е придобила и фотографии на сцените на разстрелите, направени от самите SAS. На тях жертвите държат руски пистолети „Макаров” – оръжия, предпочитани от лидерите на талибаните. Твърди се, че отрядът на специалните сили е подхвърлял пистолетите, за да създаде фалшиво впечатление, че убитият от тях е бил въоръжен талибански командир, а не цивилен.
„Операция Нортмур” е стартирана през 2014 г., за да разследва обвинения за десетки незаконни убийства, извършени от специалните части между 2010 и 2013 г. Това се е превърнало в едно от най-големите разследвания на военната полиция, в което участват над 100 офицера. Очаквало се е разследването да отнеме още няколко години, като се е предвиждала възможност то да бъде удължено до 2021 г. Екипът на „Нортмур” обаче е бил инструктиран от Министерството на отбраната да завърши мнозинството случаи до това лято.
Източник от военната полиция коментира, че заради тази заповед екипът не е имал достатъчно време, за да разследва както трябва. По думите му във военното министерство е имало желание разследването просто да свърши. „Официалните лица отчаяно се опитват да предотвратят изтичането на подробности за обвиненията в пресата, което според тях ще подкопае значително националната сигурност, общественото доверие и работата със съюзниците ни”, заявява той.
Високопоставен източник от британското правителство е заявил пред Sunday Times, че Министерство на отбраната и най-висшите армейски генерали считат доказателствата за „масови екзекуции”, разкрити от „Нортмур”, за „достоверни и изключително сериозни”. Според източникът на изданието този скандал се разглежда като „потенциална катастрофа за правителството”, поради което е имало опити „да държи под контрол като се намали мащаба на разследването”.
През февруари британският министър на отбраната сър Майкъл Фалън обяви, че разследването „Нортмур”, което включва и случаи на нападения и хвърляне на невинни в затвора, ще бъде съкратено с 90% през следващите месеци. Вместо 52 смъртни случаи, разследването вече е фокусирано само върху едно убийство. Според информацията на вестника единствения случай, който още се разследва, е за убийството на четирима членове на едно семейство по време на нощен щурм на техните домове в Южен Афганистан през 2011 г. Това е единственият случай от 52-те убийства, който е обект на гражданско дело, и се очаква подробностите да бъдат оповестени публично.
В интервюта през Skype роднини на жертвите и официални лица от местната афганистанска общност са заявили пред вестника, че ръцете на поне две от четирите жертви са били вързани със „свински опашки” преди да бъдат застреляни. Представители на военната полиция ще заминат за Афганистан, за да интервюират свидетелите.
Много от обвиненията в убийства, разследвани от „Нортмур” са свързани с нощните щурмове на специалните сили, които са се превърнали в основна тактика с развитието на афганистанската война. Целта им е била да се пречупи лидерството на талибаните с кампания от нощни атаки, при които заподозрените са измъквани от леглата им посред нощ и закарвани в центрове за задържане.
Офицери от британската армия обаче заявили пред Sunday Times, че нощните щурмове на SAS често са се основавали на ненадеждни разузнавателни данни. Те също така подозират, че войниците са пращани с цел да убиват, а не да залавят заподозрени, което е в нарушение на правилата за действие. Според офицерите това е довело до разстрела на невинни цивилни без връзки с талибанското движение.
Бивш офицер от SAS изразява предположение, че прилагането на тази политика да се „стреля на месо” може да е била причинена на фрустрацията сред командосите, че заловените ще бъдат освободени скоро след това, без от тях да бъде изкопчена полезна информация.
Нощните щурмове и други операции за издирване на британски щатски и други специални сили са довели до смъртта на 295 цивилни между 2009 и 2012 г., показват данните на мисията на ООН в Афганистан. Тези смъртни случаи са довели до серия от оплаквания от служещи в британската армия и от Международния комитет на червения кръст. Оплакванията в крайна сметка са предизвикали разследването на военната полиция, като правителството и Генералния щаб са осигурили значително финансиране за целта, включително 7.6 млн. паунда за компютърни системи.
С разрастването на разследването централата му е преместена в бункер на британските ВВС, за да се подсигури работата на детективите. Според информацията на Sunday Times военната полиция е направила пробив в разследването, след като е получила засекретени първоначални доклади за инцидентите от SAS.
Според източник от военната полиция с подробни познания за разследването, някои от тези доклади не са били предоставени на командването на армията, защото от SAS са твърдели, че убийствата са извършени от афганистанските специални части, които често участват в нощните акции като подкрепление или преводачи. Според него военната полиция е изследвала куршумите, открити в телата на някои от жертвите. Те са били 5.56 мм. куршуми, използвани от британската армия от SAS, но не и от афганистанската армия, която е въоръжена основно с 7.62 мм. муниции.
Според източникът на Sunday Times SAS понякога са нареждали на афганистанските сили да стоят извън сградите по време на щурма. Разследващите са получили видеозаписи на инцидентите от дронове и други камери, на които се вижда, че британските войници стрелят. „В докладите обаче се казва, че само афганистанските партньори са стреляли… вижда се, че стрелецът е облечен в британска униформа, а в тялото на застреляния има 5.56 мм. куршум”, отбелязва източникът от военната полиция.
Офицер от британските специални части заявява, че в един момент афганистанските командоси от подразделението CF 333 са отказали да патрулират заедно със SAS заради тяхното поведение. Един от членовете на CF 333 е заявил пред вестника, че през 2010 г. е бил свидетел как войници от SAS подхвърлят наркотици и оръжие на човек, който е бил застрелян безпричинно на контролен пункт.
„Безконтролният” отряд на SAS е обвинен, че редовно е разнасял пистолет „Макаров” по време на нощните щурмове, за да може да бъде сниман до труповете на невъоръжени заподозрени, които са били застреляни. Офицерът от британските специални части обяснява пред Sunday Times, че така не само излиза, че жертвата е била въоръжена, но и изглежда като важна цел, тъй като „Макаров” често бива използван от лидери на талибаните и Ал Кайда. Източникът на изданието също така заявява, че от негов приятел от друго поделение на специалните сили е било искано да носи такъв пистолет при мисии, но той е отказал.
Тези опасения са потвърдени и от източника на Sunday Times във военната полиция. „Как доказваш в доклад, че е било правилно да убиеш някого? Снимаш го с оръжие… има разследвания за такива подхвърлени оръжия”, заявява той. През миналата седмица говорителят на Министерство на отбраната е заявил, че 90% от общо 675 обвинения, разглеждани от „Нортмур”, са прекъснати и остават общо по-малко от десет разследвания. Според него решението да се спре разследването на случаите е било изцяло на военната полиция и правителството няма никакво влияние. „Кралската военна полиция не е намерила доказателства за криминално поведение на въоръжените сили в Афганистан”, се заявява в позицията на Министерство на отбраната.
Въпреки това, според информацията на Sunday Times, преди заявлението на министъра през февруари, военната полиция е съобщила за два случая на специалната военна прокуратура към Министерство на отбраната (Service Prosecuting Authority, SPA). Разследващите са смятали, че в тези случаи има достатъчно доказателства, за да има съдебни дела срещу британски военнослужещи. SPA обаче е заявила, че не вярва на този етап да има реалистичен шанс за присъди. В един от случаите високопоставени офицери от военната полиция са очаквали войник от спецчастите да бъде съден за многобройни убийства. Според източниците на вестника в други от разглежданите случаи също е имало солидни доказателства за военни престъпления, което повдига въпроса защо разследванията са били прекратени.