От няколко години Израел редовно осигурява пари, храна, гориво и медицински материали на намиращи се в близост до границата ѝ сирийски въоръжени групировки, показва разследване на Wall Street Journal. Тайната намеса на Тел Авив в гражданската война в съседната страна цели да се създаде буферна зона между израелската граница и силите на Иран и Хизбула, които са сред основните съюзници на Дамаск.
Според интервюта с представители на сирийските бунтовници, израелската армия поддържа редовни контакти с въоръжените групировки. Помощта включва финансиране на командирите на тези групировки, които се използват за плащане на заплати на бойците и закупуване на муниции и оръжие. Според друг източник, запознат с операциите, Израел е създал специално военно подразделение което да контролира помощта за сирийските бунтовници и е определил конкретен бюджет за това.
В миналото Израел е признавал, че след 2013 г. е лекувал в свои болници около 3000 сирийци, повечето от които бойци, и че зимно време е предоставял хуманитарна помощ като храни и облекла на цивилните в близост до границата. Интервютата на WSJ с шестима бунтовници и други трима души, запознати с израелските операции обаче разкриват, че страната е въвлечена много по-дълбоко и по-координирано, отколкото бе известно досега. Директното финансиране на опозиционни бойци в страната, с която Израел технически е във война от десетилетия, е започнало през 2013 г.
„Израел геройски застана на наша страна. Нямаше да оцелеем без помощта на Израел”, заявява Моатасем ал-Голани, говорител на основния бенефициент на израелската помощ – групировката Фурсан ал-Дулан, или „Рицарите на Голан”. Източниците на медията изтъкват, че целта на Израел е да държи подкрепяните от Иран бойци, съюзници на сирийското правителство, и най-вече ливанската Хизбула, далеч от 70 км. граница в разделените Голански възвишения.
Тези разкрития може допълнително да увеличават напрежението между Израел и правителството на сирийския президент Башар Асад, което отдавна обвинява Тел Авив в подкрепа на въоръжени опозиционни групировки. Асад е заявявал, че Израел подкрепя бунтовници и извършва въздушни нападения над сирийска територия с цел да подкопае управлението на страната. Израел официално поддържа позиция, че не подкрепя никоя от воюващите страни във войната.
Израел завоюва част от Голанските възвишения от Сирия през 1967 г. и по-късно ги анексира – ход, който не е признат от международната общност. Заплахата от постоянно присъствие на сили на Иран или Хизбула от сирийската страна на стратегическото плато може да накара израелските военни да се намесят още по-активно в конфликта. Израелските официални лица не изключват подобна ескалация и активно работят върху негласни съюзи със сунитски държави, насочени срещу общия им враг Иран.
Командирът на „Рицари на Голан”, който използва псевдонима Абу Сухаиб, заявява, че групировката получава около 5000 долара месечно от Израел. Тази организация не е свързана с т.нар. „Свободна сирийска армия” и не получава финансиране и оръжие от други западни държави.
От офиса на израелския министър-председател не са коментирали дали страната има директни контакти и предоставя пари на бунтовнически командири в Голанските възвишения. От правителството на Бенямин Нетаняху заявяват само, че са „решени да подсигурят границите на Израел и да предотвратят установяването на терористични клетки на враждебни сили… в добавка към предоставянето на хуманитарна помощ на сирийските цивилни в областта”.
Запознат с помощта на Израел източник e потвърдил пред WSJ, че през границата се предават пари в брой, но твърди, че това се прави с хуманитарна цел. Бойците, интервюирани от вестника обаче заявяват, че използват парите за оръжия и заплати – нещо, което израелските военни отказват да коментират.
Иран и подкрепяната от тях Хизбула играят важна роля в подкрепата на сирийското правителство в тази многостранна война, заедно с руската военна интервенция. Предвид очертаващото се надмощие на правителството и съюзниците му във войната, Израел се притеснява, че Иран ще успее да осъществи сухоземна връзка през Ирак и Сирия до Ливан.
Представители на Израел няколко пъти са обвинявали сирийските власти, Иран и шиитските им съюзници в планиране на атаки срещу страната от територията на Голанските възвишения. Тел Авив многократно е използвал като оправдание за извършваните на сирийска територия въздушни удари твърдения, че Иран доставя оръжия на Хизбула в Ливан.
Част от Голанските възвишения между сирийско-израелската и сирийско-йорданската граница се контролират от бойци, обявили се за част от „Ислямска държава”. Понякога има сблъсъци между тях и местните бунтовници, но нито Израел, нито Йордания са предприели активни военни действия за елиминирането им.
Усилията за установяване на фактическа буферна зона в Сирия напомнят на друга израелска схема за защита на северната граница по време на гражданската война в Ливан през 70-те и 80-те години на миналия век. В Ливан Израел си сътрудничи с десни християнски милиции, отговорни за кланета на палестински и шиитски цивилни. Тази т.нар. политика на „добрата преграда” предшества израелската инвазия в Южен Ливан през 1982 г., която се превърна в причина за появата на Хизбула. Шиитската групировка воюва с израелските сили до оттеглянето им през 2000 г., както и през войната през 2006 г.
Израел е нарекъл текущата операция в Голан политика „добър квартал” според Ехуд Яаари, сътрудник на Вашингтонския институт и израелски политически анализатор, информиран за подкрепата на бойците в Сирия. Тя е започнала по време на бившия министър на отбраната Моше Яаалон и продължава при наследника му Авидгор Либерман.
Според интервюираните от WSJ бойци, разпръснатите в региона от близо 320 кв. км. групировки редовно имат вземане-даване с Израел. „Това е въпрос на интереси. Израел предлага хуманитарна подкрепа и в замяна получава буферна зона от местни милиции”, коментира един от източниците на вестника.
Бойците посочват „Рицари на Голан” като основната група, която се координира с Израел. Първият контакт между тях е бил през 2013 г., скоро след което Израел е започнал да праща пари и друга помощ. Според говорителя на групировката, използващ псевдонима ал-Голани, това е станало след като бойците ѝ са предприели офанзива срещу силите на правителството. Ранени членове на групировката са били докарани до границата, където са говорили с израелски войници, разбиращи арабски. Роднини на ранените са помолили за помощ, скоро след което са пристигнали линейки, които са ги откарали в болници в Израел. Този момент е бил повратна точка, която е отворила комуникационен канал между двете страни.
„Рицари на Голан” разполагат с около 400 бойци и поддържат хлабав съюз с още четири групировки в района на Голанските възвишения, които също получават израелска помощ. Някои от тези групи са свързани със „Свободната сирийска армия” и получават финансиране и оръжия и от други западни държави. Общо около 800 бойци са разположени в десетина селища в региона, където живеят десетки хиляди цивилни. Представител на една от другите групировки – Ливаа Кусуд ал-Раман, заявява пред WSJ, че много от бойците и цивилните в региона зависят в някаква степен от подкрепата от Израел и искат да си сътрудничат с него.