В началото на септември известният френски журналист и общественик от испански произход Игнасио Рамоне, който дълго оглавяваше вестник „Монд дипломатик”, изпрати отворено писмо до президента на САЩ Джо Байдън. В него той настоява: „Извадете Куба от списъка на спонсорите на тероризма!“
Рамоне изтъква: „Знаете, че Куба винаги е осъждала и се е борила с тероризма. Никога не го е насърчавала или спонсорирала. Никога не го е практикувала. Въпреки 65-те години напрежение между Съединените щати и Куба, не може да се посочи нито един случай на насилствени действия, извършени на територията на Съединените щати, които да са били спонсорирани, пряко или косвено, от Хавана. Нито един случай! Обратното – Куба е една от най-атакуваните от терористични организации страни. Над 3500 кубински граждани са загинали при нападения на терористични групи, финансирани, въоръжавани и трeнирани от използващи насилие организации, в мнозинството си базирани в САЩ. С други думи, всичко е обърнато с главата надолу. И вие го знаете.”
Рамоне е категоричен в писмото си: „Куба не е спонсор на тероризма. Напротив, Куба е спонсор на мира”.
Кубинският културен институт „Casa de las Américas” („Домът на Америките”) приветства писмото на Рамоне и призова всички, желаещи също да го подпишат, да го направят чрез имейла на института: [email protected].
Междувременно писмото бе публикувано в много латиноамерикански и световни медии. Предлагаме тук пълния му текст по публикацията, излязла във фрeнското издание INVESTIG’ACTION.
Игнасио Рамоне до президента на Съединените щати Джо Байдън относно мярка, приложена срещу Куба, наред със стотици други разпоредби на блокадата:
Г-н президент Джо Байдън,
Президентският ви мандат изтича след няколко месеца. Позволявам си да ви пиша, с цялото ми уважение, от името на значителен брой хора, социални движения, съюзи, хуманитарни асоциации и неправителствени организации от целия свят, които подписват това писмо заедно с мен и очакват от вас жест, поправящ дълбоката несправедливост, извършена на 12 януари 2021 г. от вашия предшественик Доналд Тръмп. Тогава, няколко седмици преди да напусне Белия дом, той реши – без реални правни основания – да впише отново Куба в позорния списък на държавите спонсори на тероризма (списъкът SSOT, по съкращението на английски).
Г-н президент, както знаете, списъкът SSOT е външнополитически механизъм, създаден от Държавния департамент на САЩ, за да санкционира онези държави, които „многократно предоставят подкрепа за актове на международен тероризъм“.
Г-н президент, чрез един свой справедлив и политически ясен акт, администрацията на президента Барак Обама, част от която бяхте вие, извади Куба от този безчестен списък през 2015 г. Това беше много положителна стъпка, за да може най-после да се изработи по-конструктивен връзка с Хавана. По време на правителството на Барак Обама, когато бяхте вицепрезидент на Съединените щати, наистина беше възможно да се върви към нормализиране на дипломатическите отношения между две съседки, които имат различни политически системи, но са готови за разбирателство помежду си на основата на взаимното уважение.
Г-н президент, знаете, че Куба винаги е осъждала и се е борила с тероризма. Никога не го е насърчавала или спонсорирала. Никога не го е практикувала. Въпреки 65-те години напрежение между Съединените щати и Куба, не може да се посочи нито един случай на насилствени действия, извършени на територията на Съединените щати, които да са били спонсорирани, пряко или косвено, от Хавана. Нито един случай! Обратното – Куба е една от най-атакуваните от терористични организации страни. Над 3500 кубински граждани са загинали при нападения на терористични групи, финансирани, въоръжавани и тренирани от използващи насилие организации, в мнозинството си базирани в САЩ. С други думи, всичко е обърнато с главата надолу. И вие го знаете
Г-н президент, вие също така сте наясно, че чрез несправедливото включване на Куба в списъка SSOT се прилагат многобройни и болезнени едностранни принудителни мерки към тази страна и цялото ѝ невинно население. Най-жестоките последици са рисковете, на които са подложени всички видове хуманитарна помощ, бизнес, инвестиции и търговия, свързани с Куба и с кубинци. Например, на кубинци с чуждо гражданство, които отговарят на условията за освобождаване от Електронната система за разрешение за пътуване (ESTA) при посещения в Съединените щати, това освобождаване се отказва. На кубинците, пребиваващи в Европейския съюз, им се затварят банковите сметки, тъй като страната им е в списъка SSOT, тоест те автоматично стават „високорискови клиенти“. Средствата на много религиозни групи са замразени, а доставките им на хуманитарна помощ за острова са блокирани. Хората, които се опитват да направят паричен превод чрез PayPal или Wise към роднини в Куба, могат да се окажат със замразени средствата и да им бъдат блокирани сметките. Повечето банки отказват да обработват кубински плащания и дори са замразили парични суми, предназначени за хуманитарни дейности. Присъствието на Куба в списъка SSOT ограничава откриването на банкови сметки в чужбина за физически лица, използването на инструменти за международни събирания и плащания, достъпа до дигитално банкиране, договарянето на сървъри и онлайн услуги плюс хиляди други пречки.
Г-н президент, включването на Куба в списъка SSOT също означава, че чуждестранните пътници от държави, включени в ESTA, които желаят да посетят Куба, трябва да кандидатстват за специална виза в генералното консулство на посолството на САЩ в тяхната страна на произход. Тази политика, прилагана от вашата администрация, има катастрофално въздействие върху туристическата индустрия на Куба, сектор от решаващо значение за крехката икономика на острова.
Г-н президент, както знаете, всичко това се прибавя към и без това ужасните последици от жестоката и незаконна икономическа, търговска и финансова блокада срещу Куба, която правителството на вашата страна поддържа повече от 60 години – пренебрегвайки ясната позиция на международната общност и постоянните резолюции на Общото събрание на ООН – с цел предизвикване на стокови дефицити и вследствие на това на недоволство сред населението и на протести срещу кубинските власти.
Г-н президент, такъв агресивен подход, причиняващ толкова много болка и толкова много изпитания на невинното цивилно население на Куба, достигна през последното десетилетие – както собствената ви съпруга Джил Байдън успя да се увери по време на обиколката си на острова през октомври 2016 г. – нечовешки размери на наказанието. Кубинският народ няма достъп до много основни стоки и ресурси: лекарства, храна, строителни материали, торове, енергия, промишлени машини, резервни части, които не могат да бъдат внесени, защото Куба е в този списък. Настоящата миграционна вълна от кубински емигранти към Съединените щати, безпрецедентна по своя мащаб, е може би най-илюстративният пример за опустошителното въздействие и страданието, причинени от крайните и брутални мерки срещу кубинската икономика, произтичащи както от престъпната блокада, така и от несправедливото включване на Куба в позорния списък SSOT.
Г-н президент, вие също така сте наясно, че през май 2024 г. Държавният департамент взе решение да извади Куба от списъка на „държавите, които не сътрудничат в борбата срещу тероризма“. Правилно и справедливо решение. Въпреки това и по противоречив, несъответстващ, объркващ и неоправдан начин, вашата администрация настоява Куба да остане в списъка SSOT, списъка на държавите, спонсориращи тероризма. Как е възможно да се твърди, че хем Куба сътрудничи в глобалната борба срещу тероризма, хем в същото време тя да се обвинява в открито спонсориране на тероризма? Най-добрият начин да се изчисти това противоречие е незабавно да се премахне Куба от списъка SSOT.
Г-н президент, Куба не е спонсор на тероризма. Напротив, Куба е спонсор на мира. И вие го знаете. Защото несъмнено си спомняте, че когато бяхте вицепрезидент на Съединените щати през 2016 г., в Хавана бяха подписани мирните споразумения между държавата Колумбия и Колумбийските революционни въоръжени сили (FARC), по онова време считани за „терористична организация“. Споразуменията сложиха край на над половинвековна война и кланета и дори донесоха Нобелова награда за мир на колумбийския президент Хуан Мануел Сантос. Това не би било възможно без активното дипломатическо участие на кубинското правителство.
Г-н президент, това помирение беше от такова значение, че през 2018 г. колумбийското правителство на президента Хуан Мануел Сантос поиска от Куба да бъде домакин на процес на преговори с лидери на друга въоръжена организация – Армията за национално освобождение (ELN), след като Еквадор реши да откаже домакинство. Както си спомняте, разговорите с ELN бяха парализирани след изпълнена с омраза атака, извършена в Богота през 2019 г. с кола бомба, която взриви полицейска академия, причинявайки множество жертви и за която ELN пое отговорност.
Г-н президент, в резултат на тази трагедия правителството на Иван Дуке (тогавашният колумбийски президент – б. пр.) поиска екстрадирането в Колумбия на лидерите на ELN, които, защитени от специален дипломатически статут, се намираха в Куба за мирни преговори. Хавана не можа да се съгласи с това искане. Всъщност международните дипломатически споразумения не го позволяват, тъй като екстрадицията би нарушила протоколите, установени като гаранция за мирните преговори между ELN и колумбийското правителство. Норвегия, друга ключова държава-гарант на тези мирни преговори, беше напълно съгласна с позицията на Хавана, както и огромното мнозинство от другите правителства по света. Това законно отхвърляне от Хавана обаче беше претекстът, използван от вашия предшественик Доналд Тръмп, за да включи през януари 2021 г. Куба отново в отвратителния списък SSOT.
Г-н президент, Куба не е спряла да насърчава мира. Доказателство за това е, че през 2022 г. Густаво Петро, новият президент на Колумбия, обяви, че искането за екстрадиция на лидерите на ELN ще бъде оттеглено като част от неговата инициатива за „пълен мир“. Хавана от своя страна се съгласи отново да бъде домакин и гарант на мирните преговори между Богота и ELN. Както знаете, благодарение на посредничеството на Куба, на 9 юни 2023 г. в Хавана президентът Густаво Петро и Антонио Гарсия, партизански командир на ELN, си стиснаха ръцете на среща, на която за първи път беше договорена точка от съгласуван дневен ред и двустранно прекратяване на огъня. Това бе историческа стъпка към замлъкването на оръжията и окончателния мир в Колумбия. Това прекратяване на огъня, между другото, беше подновено в Хавана шест месеца по-късно след решаващи усилия от страна на кубинското правителство. Месеци по-късно Куба приветства ново предложение от правителството на Колумбия да бъде гарант и алтернативно място за друг мирен процес, този път с въоръжената бунтовническа група „Segunda Marquetalia” („Втора Маркеталия”).
Г-н президент, Куба не само насърчава мира, но и, както никоя друга страна в света, тя насърчава здравето. През последните двадесет години Хавана е изпратила повече от 600 000 здравни специалисти и техници в около 165 страни. Което означава облекчаване на страданието на много пациенти и спасяване на живота на милиони хора по света.
Г-н президент, Куба не само насърчава мира и здравето, но, както никоя друга страна, тя насърчава и образованието. Това е широко признато и от ЮНЕСКО. Хиляди кубински учители дават своя принос в десетки страни, за да се борят с неграмотността и да насърчат училищното обучение на милиони момичета и момчета. Това е точно обратното на „насърчаването на тероризма“…
Г-н президент, през 2021 г., малко след като влязохте в Белия дом, няколко висши служители във вашата администрация обещаха, че ще преразгледат включването на Куба в списъка SSOT. През октомври 2022 г. вашият държавен секретар Антъни Блинкен повтори това обещание. През 2023 г. четиридесет и шест конгресмени, много от които демократи, ви изпратиха писмо с молба да изпълните това обещание. През юни 2024 г., по време на 56-ата сесия на Съвета на ООН по правата на човека, в съвместно изявление не по-малко от 123 държави поискаха същото от вашето правителство. Но въпреки обещанията и всички тези отправени важни молби, вие продължавате да не правите нищо, за да сложите край на тази скандална несправедливост.
Г-н президент, тази ситуация трябва да приключи. Вие го знаете. Няма нито един валиден и разумен аргумент, за да бъде обвинявана Куба и за да се държи населението ѝ под незаконно и нечовешко колективно наказание. Вие имате правомощията, преди да напуснете Белия дом, да коригирате този жесток абсурд и да премахнете Куба от списъка SSOT.
Направете го сега! С надеждата, че вие, г-н президент, ще съумеете да се окажете на висота в този исторически момент и да се вслушате в тази молба, с уважение се сбогувам с вас.
Игнасио Рамоне