Избирателната камара на Върховния съд (TSJ) на Венесуела излезе днес, 22 август, с решение относно експертната проверка на всички изборни бюлетини и протоколи от състоялите се на 28 юли президентски избори, съобщи TeleSur.
Проверката бе проведена от съда по молба на президента Николас Мадуро, за да се изясни доколко коректни са обявените от Националния изборен съвет (CNE) резултати от изборите, които опозицията оспорва.
Според CNE състезавалият се за нов мандат Мадуро е победител с 52% от гласовете, а водещият опозиционен кандидат Едмундо Гонсалес е получил 43%. Около 5% се разпределят между останалите от участвалите в надпреварата 9 кандидати.
Съдия Карислия Беатрис Родригес Родригес прочете днес присъдата на TSJ в присъствието на съдиите Фани Маркес и Иносенсио Фигероа, членове на Избирателната камара.
Въз основа на резултатите, получени при изготвянето на експертизата, съдия Родригес увери, че бюлетините с резултатите на CNE са в съответствие с данните от избирателните машини и центровете за сумиране на резултатите. Проведеното задълбочено разследване е потвърдило резултатите от президентските избори, обявени от CNE.
Съдия Родригес посочи, че е имало изчерпателна и задълбочена проверка на физическите и цифровите материали от изборите, извършена в съответствие с най-високите национални и международни стандарти: „В съответствие с процедурата, бюлетините на CNE са подкрепени от протоколи за проверка от използваните в изборния процес машини за гласуване. Машините съвпадат с данните на обобщаващите центрове“, каза съдията.
Съдията потвърди компетентността на Избирателната камара на TSJ да започне процес на съдебно разследване, за да оцени резултатите от изборния процес и да разреши спора. Съдията посочи, че съдилищата представляват инстанции за вземане на решения във всяка правова държава. Действията на институцията се основават на съществуващото местно законодателство, съответстващо на опита и в други страни (бяха споменати Бразилия, САЩ, Мексико – б. пр.).
Съдия Родригес изтъкна съдействието от страна на CNE. Припомни също, че от 38 политически партии, участвали в президентските избори, всички са се явили на заседанията на ТSJ, на които са били призовани. 33 от тях са представили свои изборни материали.
Съдията уточни, че на заседанията са присъствали и девет от посочените десет опозиционни кандидати. Кандидатът на Платформата за демократично единство (PUD) Едмундо Гонсалес не е присъствал и е обявено, че е проявил неуважение към съда и неспазване на конституционния ред, за което ще му се повдигне обвинение. Съдията подчерта, че представители на политическите партии от PUD, подкрепили Гонсалес, не са внесли техните изборни материали. По време на заседанието те са съобщили, че нямат протоколи и не аргументирали своето оспорване на изборите.
Съдия Родригес потвърди, че в страната е извършен опит за държавен преврат, придружен от мащабна кибератака. Тя призова CNE да публикува резултатите от вота на 28 юли в Изборния вестник (налог на българския Държавен вестник – б. пр.), съгласно член 155 от Основния закон за изборните процеси. Това трябва да стане в рамките на 30 дни след изборите.
Съдията оповести, че всички събрани за проверката в TSJ изборни материали остават на отговорно съхранение в съда.
Съдията обяви също така, че заяви, че спешно изпраща копие от присъдата на главния прокурор на републиката, за да определи той отговорностите за предполагаеми престъпления като хакерски атаки, измами, сдружаване за извършване на престъпни действия, подбуждане към предизвикване на безредици и други.
Съдията също така благодари за съдействието на международните наблюдатели и експерти, участвали в оценката на президентските избори, като изтъкна оказаната от тях подкрепа и високото им техническо ниво.
На свой ред опозиционната коалиция PUD и нейният кандидат Едмундо Гонсалес очаквано реагираха негативно на решението на TSJ, като продължиха да настояват, че е извършена изборна „измама” и че победителят е Гонсалес. Според него със сегашното решение на Върховния съд нещата само се влошават, но въпреки това „истината не може да бъде узурпирана”, пише elpais.com. Гонсалес заяви още, че TSJ няма правото да прави проверки на CNE и че самият CNE е длъжен да публикува всички изборни протоколи.
Отдавна повтаряна теза на опозицията и на международните ѝ съюзници е, че TSJ не заслужава доверие, защото е съставен от съдии, които са близки до чавизма. На това е посветил специална статия и испанският вестник „Ел Паис“.
Външните министерства на Бразилия, Колумбия и Мексико, които се опитват да търсят компромисен изход от напрежението около венесуелските избори, заявиха, още когато започна процесът на проверка на изборните документи в TSJ, че „само CNE е органът, който отговаря по законов мандат за прозрачното разкриване на изборните резултати“. Все пак трите държави уточниха, че ще изчакат резултатите от ревизията на TSJ. До момента няма официални реакции от тях след оповестяването на решението на венесулеския Върховен съд.
Официалните власти във Венесуела винаги са били категорични, че държавата има свои легитимни и функциониращи в съответствие със законите институции, чиито решения са единствено валидни за опазването на правовия ред и върховенството на закона, независимо дали това се харесва или не на местни или чужди критици.
Междувременно ООН се самопредложи като посредник за разрешаване на кризата във Венесуела, ако всички страни в нея са съгласни. Това обяви говорителят на генералния секретар на световната организация Стефан Дюжарик, цитиран от publico.es.