В посолството на Държавата Палестина у нас днес, на 3 август, бе отбелязан „Световният ден в подкрепа на Газа и палестинските политически затворници в затворите на окупацията”.
Събраха се много хора от палестинската общност у нас, посланици на арабски страни и други висши служители от дипломатическия корпус, представители на българското министерство на външните работи, на граждански институции и на различни политически партии, журналисти, общественици и граждани.
Всички разгледаха подредената в градината на посолството фотоизложба за ужасите, които преживяват хората в Газа в несекващата война на Израел срещу Ивицата и палестинския народ.
Със слово към присъстващите се обърна временно управляващият посолството на Държавата Палестина Адхам Зайналдин.
Той благодари на всички, дошли на проявата, и предложи с едноминутно мълчание да бъде почетена паметта на „мъчениците на Палестина”, което и бе направено.
„Да пожелаем бързо оздравяване на всички ранени и свобода на устояващите с твърдост пленници в името на свободата,” продължи след това дипломатът.
Адхам Зайналдин призова също така да се отдаде почит на „мъченика водач Исмаил Хания, умерен политик, който вярваше в обединението, но ръката на коварството го достигна в иранската столица Техеран”.
Става дума за политическия лидер на „Хамас”, който водеше от палестинска страна трудните преговори с Израел за спиране на огъня в Газа. Както е известно, Исмаил Хания бе убит при атентат, извършен на 31 юли в иранската столица. Той бе там за състоялата се ден по-рано церемония по встъпването в длъжност на новия президент на Иран. Макар Израел да не е признал, че стои зад това убийство, държавите и дейците в региона не се съмняват в неговото авторство. А иранските власти веднага предупредиха, че ще дадат остър отговор на престъплението, погазило и национална им територия.
Случилото се повиши до опасни нива напрежението в целия Близък и Среден изток, като и регионални, и глобални сили предупреждават за риска от нова пълномащабна война. А преговорите за примирие в Газа се смятат за обречени, след като е ликвидиран водещият ги от палестинска страна политик. Това вещае както още палестински жертви и страдания, така и мрачна перспектива за останалите в ръцете на „Хамас” израелски заложници.
В контекста на тези нараснали тревоги, Адхам Зайналдин подчерта днес по повод гибелта на Исмаил Хания: „В неговото убийство има ясно и откровено послание – че тази страхлива и нагла окупация не желае мир, не желае прекратяване на войната, тя желае отмъщение чрез безмилостно отнемане на живота на невинни хора. И всичко това – с единствената цел да постигне своето желание, а именно принудително прогонване на палестинския народ от земята му”.
Дипломатът изтъкна още, че тези „действия, практики и безотговорни нападения над суверенни държави” са в разрез не само „с всички международни правни принципи”, но и още по-опасното е, че застрашават „световния мир и сигурност, като налагат на света сценарии на насилие и контранасилие” с опасни последици, включително война, „която ще засегне всички ни”.
Временно управляващият посолството на Държавата Палестина припомни, че са изминали 300 дни „от началото на геноцидната война против Ивицата Газа”. През това време „държавата-окупатор Израел уби повече от 39 480 палестинци, от които 27 294 деца и жени”. А под развалините лежат още „над 10 000 изчезнали”, повечето от които също деца и жени. Дипломатът напомни също, че всичко това е съчетано и с „епидемичните размери” на разпространяващи се опасни заболявания. „Без преувеличение, в Газа всичко е мишена, дори животните и гробищата,” каза още Адхам Зайналдин. Той все пак изрази надежда, че животът, свободата и мирът ще бъдат възстановени.
Дипломатът специално се спря на тежкото положение на палестинските затворници, които по приетата палестинска терминология са наричани „пленници” и които са подлагани от израелските сили на жестоки изтезания, включително сексуални, а човешките им права са перманентно погазвани – по свидетелства на международни правозащитни организации, Червения кръст и дори на самите израелски болници.
„Докога този произвол и гнет, убийства и безнаказаност, липса на справедливост за палестинския народ?” – попита риторично Адхам Зайналдин.
Той благодари на „всички свободни хора по света” за солидарността и подкрепата. И отправи призив тя да бъде още по-конкретизирана и активна: „Нека на международни форуми потърсим сметка от престъпниците и да постигнем справедливост за невинните цивилни. Да сложим край на тази трагедия и да установим мира, който палестинският народ заслужава”. Това може да стане „чрез упражняване на натиск върху правителствата и онези, които вземат решенията, особено върху държавите, които подкрепят окупацията”.
Дипломатът изброи следните 5 акцента, върху които може да се съсредоточи международната солидарност с палестинския народ:
- Налагане на пълно ембарго върху Израел, което да обхване вноса, износа и транспорта на оръжия и военни съоръжения и компоненти, както и прекратяване на всякакво друго военно сътрудничество – обучение, съвместни проучвания, инвестиции и др.
- Подкрепа и изпълнение на решенията на международните съдебни институции против всички виновни за военни престъпления и геноцид, както и предприемане действия, способстващи те да бъдат предадени на правосъдието.
- Налагане на юридически санкции на държавата-окупатор Израел, включително дипломатически, икономически и финансови, и прекратяване на всякакви други форми на сговор, предвид на това, че в основата на всичко, казано дотук, е израелската система на заселнически колониализъм и апартейд, която продължава вече 76 години.
- Реактивиране на Специалния комитет на ООН против апартейда (рез. № 1761, 1962-1994), който да подпомогне ликвидирането на системата на апартейд в Израел и да потърси сметка от отговорните за нея.
- Замразяване на членството на Израел в ООН и лишаването му от правата и привилегиите на членството, както бе постъпено с правителството на Южна Африка по времето на апартейда.