Изначалният план на крайната десница във Венесуела е бил не да се бори за властта почтено, чрез избори, а да използва изборите за нова ескалация на напрежението в страната и да провокира насилие и „цветна революция”. Това заяви в понеделник вечерта в обръщение към нацията президентът Николас Мадуро, който спечели нов мандат на изборите в неделя, 28 юли, с 51% от гласовете, както обяви официално Националният избирателен съвет (CNE).
За главния сред общо деветимата опозиционни кандидати – излъченият от опозиционна коалиция Едмундо Гонсалес, CNE оповести, че е получил 44%. Ключовата фигура зад Гонсалес – известната с радикализма си Мария Корина Мачадо, отказа да признае тези резултати, обяви, че Гонсалес всъщност е получил над 70% от гласовете и призова за антиправителствени демонстрации, както и армията да се намеси „от правилната страна на историята”. Искания за прозрачно удостоверяване на официалните резултати от изборите и преброяване глас по глас бяха отправени от САЩ, ЕС и редица латиноамерикански правителства, които открито показаха подкрепа за твърденията на опозицията.
В обръщението, което отправи към нацията от президентския дворец „Мирафлорес”, президентът Мадуро подчерта, че всичко това е предварително подготвен и съгласуван сценарий за дестабилизация на Венесуела и за насилствена, а не законна смяна на властта, като припомни, че е предупреждавал многократно за наличието му „преди, по време и след изборите” на 28 юли. „Сега разбирате ли какво имах предвид, като алармирах за задаваща се кървава баня?” – риторично попита Мадуро, който беше обвиняван за тази фраза, изречена по време на кампанията, и тълкувана като отправена от него заплаха. Както и по-рано обясняваха от щаба му, всъщност с това той е обръщал внимание, че опозицията е тази, която готви кръвопролитни сблъсъци след вота.
„Трябва да проявим спокойствие пред тази атака, но и сила да ѝ се противопоставим, защото този филм вече многократно сме го гледали,” отбеляза Мадуро в обръщението си. Той изреди предходни години, в които във Венесуела са били провокирани кризисни ситуации, започвайки с опита за преврат през 2002 г. срещу тогавашния президент Уго Чавес и продължавайки с довели до жертви улични конфронтации през 2004, 2013, 2014 и 2017 г. „Винаги зад всичко това е стоял империализмът. Световната десница пак прави преврат срещу Венесуела,” посочи още Мадуро. И подчерта: „С максимална народна мобилизация ще защитим мира, няма да ги оставим да съсипят страната и икономиката, която тъкмо се съвзе. Фашизмът няма да мине.” Той призова към единение, висока съзнателност и неподдаване на провокации, като увери, че със силата на закона и спазвайки конституцията, правителството и „гражданско-военният съюз” ще възпрат престъпните действия.
Мадуро специално обърна внимание, че в самия ден на гласуването на два пъти – в 12 часа на обед и в 20 часа вечерта – чрез предизвикани със саботажни хакерски атаки спирания на тока се е целяло провалянето на изборния процес, но с бързата реакция на CNE това не е било допуснато допуснато.
А в следизборната нощ дестабилизацията е търсена вече с открити престъпни действия. В обръщението на президента бяха включени много видеа от палежи на изборни секции, кметства, полицейски участъци и централи на управляващата партия в различни части на страната, както и от събаряне и вандализиране на паметници на Уго Чавес и други исторически личности.
Мадуро каза, че към онзи момент до него са достигнали над 100 подобни видеа и емоционално коментира излъчените кадри: „Вижте ги какво правят – това са фашисти, престъпници, насилници. Искат да навредят на всички нас. (…) Горят изборни материали, коли. (…) Вижте каква омраза! Опозиция ли се нарича това? Това е злото, което иска да се върне.” Президентът добави: „Не се заблуждавайте от едно усмихнато лице (визирайки Мачадо – б. а.) и един едва ходещ старец (Гонсалес – б. а.), а погледнете делата им”.
Сред показаните кадри имаше нападение и палеж на изборна секция в град Коро, щата Фалкон, като Мадуро поясни, че нападателите не само са подпалили намиращата се там книжна документация, а са искали да счупят и машината за гласуване, но това е било осуетено.
Той изтъкна, че всички случаи на насилие са документирани и повечето от извършителите са арестувани, като добави, че всички задържани са разпитани и вече са дали показания. Установено е, че в 80% от случаите става дума за хора, които имат предишни присъди, а в 90% те са били дрогирани и въоръжени. В показанията си твърдят, че са им обещани по 150 долара на ден и са посочили конкретните лица, които са ги наели и са им дали точните указания какво, кого и кога да атакуват.
„Колумбийският наркотрафик е вложил доста пари в тези престъпници. Всичките ще ги съдим по венесуелските закони. Ще арестуваме всеки виновник. И после ще дойдат от САЩ и ООН да ни казват да пуснем тези „политически затворници””, каза Мадуро.
Той коментира и кадри, в които вандали трошат стъклата на вход към метрото в Каракас, откъдето после отнасят празните метални рамки на прозорците: „Току-що ремонтирахме тази спирка. Вижте как рушат обект на градския транспорт! Защо? Защото Мадуро е бил шофьор на автобус…”
Най-емоционално президентът осъди рушенето на паметници – на индиански и на Уго Чавес, както и кадри, показващи нападения над хора, очевидно чависти, по улиците.
Той неколкократно повтори призивите си към гражданите за „стоманени нерви, спокойствие и максимална гражданско-военна мобилизация”, като благодари на „съседите”, помогнали за залавяне на вандали из различни квартали.
Мадуро обобщи: Няма да се справят с нас. Ще им отвърнем умно, със закони, с конституцията в ръка – така ще защитим резултатите от изборите. Няма да допуснем да ни надвият шепа престъпници. Ние не сме страхлив народ. Ще укрепим мира във Венесуела. Ще градим наш, вътрешен, икономически, социален, културен, духовен, политически диалог с всички съотечественици. Никой отвън да не си пъха носа. Това е диалог между венесуелци. Мирът е наше общо достояние, на цяла Венесуела, и трябва заедно да го отстоим, с единство и разбирателство.”
В доста чуждестранни медии разгръщащата се нова ескалация във Венесуела е представяна, както и при други предходни кризи, като антиправителствен бунт с широка обществена подкрепа. Широко се лансират тезите на опозицията в лицето най-вече на Мария Корина Мачадо – без да се споменава, че тя е лишена по съдебен ред от правото сама да се кандидатира заради ролята си в сблъсъците от 2014 г., довели до човешки жертви.
В много от чуждестранните кореспонденции от Венесуела пристрастията личат и в речника на описващите събитията. Така например в обзора на испанския вестник „Ел Паис” във влаченето по улиците от моторист на откъртената глава от паметник на Чавес не е съзрян вандализъм, а паралел с действията на античния герой Ахил от „Илиада”, влачил така трупа на надвития Хектор.
Същевременно липсват коментари, как при тези нападения и палежи над избирателни секции ще е възможно исканото от опозицията и от чуждестранните ѝ съмишленици контролно преброяване на всеки подаден в изборите глас. При дадените събития подобна процедура вече става невъзможна.
Обективният журналистически поглед несъмнено потвърждава наличието на нова набъбваща криза във Венесуела, чието развитие в актуалния геополитически контекст ще има сериозен отзвук.
Николас Мадуро бе поздравен за победата си в изборите от държавните ръководители на страните, с които неговото правителство поддържа партньорски отношения – Русия, Китай, Иран, Куба, Боливия, Хондурас и др. Същевременно той безапелационно видя зад действията на венесуелската опозиция „гринговците” и „всички, които продължават да ламтят за богатствата на Венесуела”.