Боян Станиславски: Предстои провеждането на 11-ия конгрес на EPSU. Можете ли да ни разкажете малко за значението на това събитие?
Пабло Санчес: Конгресът на EPSU е ключово събитие за нас. Тази година той ще се проведе в Двореца на парламента в Букурещ от 18 до 20 юни и представлява важен момент за синдикатите от публичния сектор в цяла Европа. Ще имаме 500 синдикалисти от 45 държави, които ще се съберат, за да се борят за правата и значението на работещите в публичния сектор. Този конгрес е особено специален, тъй като наскоро отбелязахме 45-годишнината си през 2023 г.
Боян Станиславски: Това звучи впечатляващо. Какви са основните теми и дискусии, които ще се проведат на конгреса?
Пабло Санчес: Имаме сгъстен график с пет основни теми. Те включват: гарантиране на мира, демокрацията, равенството, правата и свободите; възстановяване и укрепване на обществените услуги; борба за зелена, цифрова и социално справедлива трансформация; гарантиране, че добрите работни места водят до качествени услуги; изграждане и укрепване на синдикатите в публичния сектор. Тези теми отразяват нашия ангажимент за подобряване на обществените услуги и гарантиране, че те отговарят на нуждите на всички европейци. Освен това ще се съсредоточим върху борбата с крайната десница, изграждането на приобщаващи работни места, противопоставянето на строгите икономии и защитата на Европа, която поставя хората, планетата и мира пред печалбите.
Боян Станиславски: Защо обществените услуги са толкова важни, особено в днешния контекст?
Пабло Санчес: Обществените услуги са гръбнакът на едно справедливо и функциониращо общество. Те са от съществено значение за предоставянето на основни услуги като здравеопазване, грижи, детски грижи, спешна помощ или данъчни проверки. За съжаление, те са подложени на значителни атаки поради мерките за икономии, неолибералните политики и липсата на социален диалог. Това остави много хора, особено тези, които не могат да си позволят частни алтернативи, в уязвимо положение. Пандемията COVID-19 подчерта решаващата роля на стабилните, добре финансирани обществени услуги – от здравеопазването и социалните грижи до управлението на отпадъците, градската и публичната администрация. Силните обществени услуги са от ключово значение за социалното сближаване, стабилността и осигуряването на хората на чувство за сигурност и място. Те позволяват на хората да се съсредоточат върху семействата и личния си живот, без да се тревожат постоянно за основните си нужди.
Боян Станиславски: Бихте ли разказали по-подробно за предизвикателствата, пред които са изправени работещите в публичния сектор в Европа?
Пабло Санчес: Работниците в публичния сектор са изправени пред редица предизвикателства. В Украйна те се борят с последиците от войната. Здравните работници са на предната линия на пандемията, а пожарникарите се подготвят за поредното интензивно лято на горските пожари, всички говорят за изменението на климата, но тези, които работят на предната линия за смекчаване на последиците от изменението на климата, намаляват поради съкращения. Тези работници са от съществено значение, но често се сблъскват с недостатъчно финансиране, несигурност на работното място и липса на подкрепа. Освен това има криза с разходите за живот, необходимост от по-високи заплати чрез колективно договаряне и атаки срещу правото на стачка. Нашият конгрес е платформа, на която можем да подчертаем тези проблеми и да работим за тяхното решаване.
Боян Станиславски: Кои са някои от забележителните оратори на конгреса и какво можем да очакваме от техните изказвания?
Пабло Санчес: Имаме отличен състав от оратори. Куентин Паринело от Фискалната обсерватория на ЕС, Людовик Воет от Европейската конфедерация на профсъюзите, Даниел Бертоса от световната синдикална федерация PSI и Ханс Клуге от Европейския регион на СЗО, който ще се присъедини дистанционно. Те ще предоставят ценен поглед върху икономическите, социалните и здравните аспекти на обществените услуги. Техният принос ще помогне за оформянето на нашите дискусии и действия за в бъдеще.
Боян Станиславски: Конгресът ще донесе и някои промени в ръководството. Можете ли да ни разкажете повече за това?
Пабло Санчес: Да, ще изберем ново ръководство, включително нов президент – Франсоаз Генг от CGT-Santé във Франция. Тя има сериозен опит в областта на здравеопазването и ръководството на синдикатите. Настоящият ни генерален секретар Ян Вилем Гудриян ще бъде преизбран за трети мандат.
Боян Станиславски: EPSU и други международни синдикални федерации изразяват мнението си за възхода на крайно десните движения в Европа. Как EPSU се справя с тези политически предизвикателства?
Пабло Санчес: Възходът на крайно десните движения е наистина тревожен. Крайно десните партии в миналото са били врагове на работническото движение, като често са насърчавали политики, които подкопават правата на работниците и социалното сближаване. В EPSU вярваме, че е важно да заемем силна позиция срещу тези партии. На този конгрес ние приемаме извънредна резолюция, която е пряко насочена към възхода на крайната десница. Резолюцията гласи: „Крайната десница е враг на работниците и синдикатите. Групите на ЕКР и ИД в Европейския парламент гласуваха против директивата за минималната работна заплата, която има за цел да насърчи повече колективното договаряне.“ и „EPSU се ангажира да се бори за демокрация, равни права и приобщаващи общества. Ние ще работим с ЕКП и социалните движения, за да се противопоставим на програмите на крайната десница и да гарантираме, че качествените обществени услуги са достъпни за всички хора, независимо от тяхното гражданство.“
Боян Станиславски: И накрая, какво послание бихте искали да отправите към широката общественост относно обществените услуги?
Пабло Санчес: Посланието е ясно: обществените услуги са за всички. Те трябва да бъдат висококачествени, достъпни и свободни от мотиви за печалба. Времето за обществени услуги е сега! EPSU ще продължи да защитава синдикалните права и колективното договаряне за работещите в публичния сектор в цяла Европа. Ние отхвърляме строгите икономии и си представяме Европа, основана на солидарност, равенство и социална справедливост.