Ехото от войната на Израел срещу палестинците – инвазията му и атаките срещу Газа, натискът му в Западния бряг – отекна силно и в Червено море. В резултат се включиха всички аларми на международните пазари. Това вече не е само хуманитарна катастрофа или брутално възраждане на конфликта между палестинци и израелци – теми, които геоикономиката може да счита за второстепенни. Сега заплахата пада върху един от възлите на световната икономика.
САЩ отговориха на тези събития, впускайки се с пълна сила в боен рейд и привличайки още над дузина държави в международна коалиция, насочена към противодействие на тази заплаха за Запада. И, между другото, също така към възвръщане на военната и геополитическа тежест на Вашингтон в Близкия изток.
Най-лошата заплаха за морския трафик от десетилетия
Морският транспорт е застрашен в Червено море от протока Баб ел Мандеб до Суецкия канал. Това е една от най-чувствителните икономически зони на планетата. Прализата ѝ ще засегне световната търговия, тъй като близо 30 процента от глобалния превоз на контейнери минава от тук. Става дума и за кръстопът в производството и транспортирането на нефт и газ.
Основните компании за международен транспорт, корабоплаване и трансфер на суров петрол преустановиха преминаването си в Червено море поради високия риск за навигацията, породен от атаките на хутите. Световната икономика трепери от последствията, които може да има прекъсването на този международен търговски трафик.
Такова непредвидено събитие би било много по-катастрофално от блокирането на Суецкия канал през 2021 г., когато товарният суперкораб „Ever Given” заседна в този изкуствен воден път, свързващ Червено и Средиземно море. Инцидентът тогава причиняваше ежедневни щети от по над 10 милиарда долара загуби от непревозените товари. Това продължи около седмица, докато „Ever Given” бъде отместен.
Сега обаче причината за прекъсването на навигацията до Суецкия канал не е грешка или инцидент, а предумишлени действия на тежко въоръжено бунтовническо движение.
Според редакционна статия в „The Wall Street Journal” атаките на йеменските бунтовници, въоръжени с ракети и дронове, заредени с експлозиви с висок разрушителен потенциал, може да представляват „най-лошата заплаха за глобалния морски трафик от десетилетия“.
По-дълъг и по-скъп маршрут
В момента много големи корабни компании избират южноафриканския маршрут, заобикаляйки нос Добра надежда. Тази принудителна промяна на курса повиши например цените за превоз на товари по море между Китай и Европа. И краткосрочните перспективи не са обнадеждаващи, тъй като се очаква тези разходи да се удвоят през следващите седмици. Решението на петролната компания BP да избегне маршрута в Червено море рязко покачи цените на суровия петрол.
Вицеадмиралът от ВМС на САЩ Брад Купър, ръководител на този международен военноморски съюз, наречен Комбинирани морски сили (CMF), припомни миналата седмица, че хутите вече са извършили повече от сто атаки с дронове и ракети срещу дузина търговски кораби, представляващи търговските интереси на около четиридесет страни.
„Атаките вече засягат глобалната икономика и ще продължат да заплашват търговското корабоплаване, ако международната общност не се обедини, за да реши проблема колективно“, се казва в изявление на Министерството на отбраната на Съединените щати – страна, която се утвърди като нов жандарм на Близкия изток с призива си за създаване на международна коалиция за спиране на действията на хутите.
Предизвикателството на хутите
Шиитската йеменска бунтовническа група на хутите, която има подкрепата на Иран и много модерни оръжия, обяви подкрепата си за Газа от началото на израелската офанзива срещу тази палестинска територия на 7 октомври. На този ден бойци на „Хамас” предприеха масирани нападения в Южен Израел, убивайки близо 1200 души и отвличайки други 240.
В отговор Израел започна безпрецедентна операция срещу Газа с бомбардировки и военни нападения. След това и нахлу там, предизвиквайки невиждана досега хуманитарна криза и причинявайки изключително много жертви за кратко време под предлога, че целта му е „Хамас”.
Близо 20 000 души, повечето цивилни, и осем хиляди от тях непълнолетни, са загинали досега в тази широкомащабна израелска военна операция. Отзвуци от нея отекват с въоръжени акции и в Южен Ливан, в някои части на Сирия и Ирак и в Червено море – с реакцията на хутите.
Именно последната от изброените зони сега е в центъра на международната загриженост. Със своите ракети и безпилотни самолети хутите заплашват Южен Израел и стрелят по кораби, които бунтовниците смятат за свързани с ционистката държава.
Международната коалиция срещу хутите
В отговор в началото на миналата седмица Съединените щати обявиха създаването на въпросната международна коалиция с цел гарантиране на свободата и сигурността на корабоплаването в Червено море, като същевременно коалицията ще държи йеменските бунтовници на разстояние.
Има 40 държави, които проявяват интерес към операцията, в това число Обединеното кралство, Бахрейн, Канада, Франция, Холандия, Италия, Норвегия, Сейшелските острови. (На 27 декември българският военен министър Тодор Тагарев обяви, че у нас се обсъжда и присъединяването на България – б. пр.). ЕС се съгласи да се включи чрез операция „Атланта”, чиято централа е в испанския град Рота.
Залогът е с двойна перспектива. Първо, това показва непоколебимата подкрепа на Вашингтон за Израел, срещу който са насочени атаките на хутите в отговор на избиването на мирни палестинци.
Но още по-важно е, че по този начин Съединените щати потвърждават статута си на доминираща сила в Близкия изток, който е в упадък след неуспеха на американското нахлуване в Ирак преди 20 години. Също така Вашингтон укрепва съюза си със Саудитска Арабия, основният враг на хутите в сунитския арабски свят, преодолява стратегическата травма, която му нанесе успешната руска подкрепа за режима на Башар ал Асад в Сирия. И накрая – нанася възпиращ удар на Иран.
Играта в сянка около Червено море
Техеран е в конфронтация с Рияд и Вашингтон в продължение на почти десетилетие заради войната в Йемен, където вече има покосени близо 250 000 цивилни жертви. Междувременно регионалните сили Саудитска Арабия и Иран под зоркото око на Съединените щати разгърнаха своите стратегии за доминиране на входа на Червено море.
Войната в Йемен избухна през 2014 г., когато хутите окупираха столицата Сана и други ключови точки в страната, а правителствените сили получиха саудитска и американска подкрепа. Хутите, шиитско движение, подкрепено с пари и оръжия от Техеран, отхвърли тази намеса в тяхната страна.
Макар хутите да насочват ракетите си към Израел или корабите под израелски флаг в Червено море, тяхната основна амбиция, нашепната им от ирански съветници, е да предотвратят военното господство на САЩ в този морски басейн.
Ако такова господство стане факт, то би подрязало крилете на така наречената Ос на съпротивата, която под егидата на режима на аятоласите в Техеран и под шиитско знаме обединява различни въоръжени милиции в Ирак, Сирия, Ливан („Хизбула”) и дори Газа, макар тамошният „Хамас” да е сунитски.
Поради тази причина Вашингтон се гостви да върне хутите в своя списък на терористични организации, където са вкрани повечето членове на Оста на съпротивата. Настоящият президент на САЩ Джо Байдън през 2021 г. извади хутите от тази черна листа, след като предшественикът му в Белия дом Доналд Тръмп ги беше вписал в нея.
„Те трябва да спрат атаките, това е напълно неприемливо. Ще направим всичко възможно заедно с нашите съюзници, за да се противопоставим на тези заплахи“, заяви тези дни говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби по повод офанзивите на хутите.
Целта е да се възпрат хутите и Червено море да се постави под контрола на САЩ
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин посети миналата седмица самолетоносача „Джералд Р. Форд” – флагманът, който оглавява една от трите големи американски военноморски групи, разположени в Близкия изток, след като Израел започна своята наказателна операция срещу Газа.
„Нашата цел е да се уверим, че кризата в Газа няма да прерасне в регионален конфликт. И мисля, че свършихме добра работа”, коментира Остин. Министърът на отбраната пренебрегна потенциалния риск от дестабилизация, който новата военна коалиция срещу хутите може да представлява за региона.
На свой ред самите хути обвиняват Съединените щати, че подкрепят войната на Израел и „бруталните престъпления срещу палестинския народ в Газа”, както сочи в свое изявление шиитското движение.
Международната коалиция, свикана от Съединените щати, е определена кто „съюз за защита на ционисткото образувание и израелските кораби“ и „неразделна част от агресията срещу палестинския народ, Газа и арабската и ислямска нация”. Според хутите тази коалиция под американска „шапка” има за цел „да насърчи ционисткото образувание, за да продължи то своите брутални престъпления срещу палестинския народ в Газа“.
Но преди всичко според хутите тази коалиция се стреми „да милитаризира Червено море в полза на Израел“. Поради тази причина те се заричат да атакуват всички израелски кораби, както и кораби, участващи в търговията с тази страна. Също и плавателните съдове, преминаващи през Червено море и край бреговете на Йемен.
Парадоксът е, че САЩ всъщност са доволни от всичко това – то им подарява възможност за военна хегемония в голямата игра за Близкия изток.
*Заглавието на статията е на „Барикада“