„Аз ще бъда първата, която ще поздрави господин Васил Терзиев, ако или когато съдът реши, че тези резултати и начинът, по който бяха постигнати, са законосъобразни”. Това заяви на следобеден брифинг в София на 6 ноември, ден след балотажа за столичен кмет, кандидатката за поста от широката лява коалиция Ваня Григорова. Публикуваните на сайта на ЦИК резултати от вота в неделя, на 5 ноември, сочат 48,2% за кандидат-кмета на ПП-ДБ Васил Терзиев и 46,89% за Ваня Григорова.
На брифинга стана ясно, че екипът на Григорова е установил серия от нередности в изборния процес, свързани с машинното гласуване и с протоколите от изборните секции, които ще представи в съда и ще очаква неговото произнасяне за законосъобразността на изборите. „За нас всеки софиянец е важен, нашите избиратели трябва да са сигурни, че сме направили всичко, за да защитим техния вот,” изтъкна Григорова. Освен нея, пред медиите говориха още председателят на Градския съвет на БСП Иван Таков, който е инициаторът за издигането на кандидатурата на Григорова, и бившият зам.-министър на електронното управление Благовест Кирилов, който също е член на екипа на лявата кандидатка и който даде своето експертно мнение по установените изборни нередности.
Брифингът започна с изявление на Ваня Григорова, която благодари на всички, гласували на балотажа на 5 ноември, и продължи: „Данните, с уговорката, ако са истински, показват, че ние имаме двойно увеличение на хората, които са повярвали в нас и са ни подкрепили между първи и втори тур. Действителният ръст вероятно е още по-голям. На първи тур успяхме да се преборим с едната коалиция от сглобката. Малко ни остана да се преборим и с другата коалиция, другата част от сглобката. Срещу нас беше впрегнат целият властови, финансов, управленски, включително технически ресурс, с които разполага сглобката, в лицето на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС. Въпреки това ние водим в 13 от 24 района. Това са Люлин, Надежда, Овча купел, Връбница, Красна поляна, Илинден, Сердика, Подуяне, Искър, Нови Искър, Банкя, Кремиковци, Панчарево. Това на практика са всички големи жилищни райони, с изключение на някои части от Младост. Ние дадохме надежда на много хора за това, че София може да бъде различна. И до последно ще се борим за всеки глас – така, както го заявихме в самото начало на кампанията. Защото за нас всеки софиянец е важен. Надеждата остава жива, а свободата е на една ръка разстояние. На една ръка разстояние означава между три и пет хиляди гласа (разликата между подадения за Григорова и за Терзиев брой гласове – б. р.)”.
След това думата взе Иван Таков, който започна с благодарности към Ваня Григорова и „всички наши кандидати, които имаха смелостта да се изправят срещу сглобката”. Таков каза по-нататък: „На тези избори ние се изправихме срещу целия институционален, финансов, медиен, организационно-технически ресурс на сглобката. На практика ние водихме кампания срещу цялата държава. Въпреки това показахме, че София може да бъде различна и отново да е в ръцете на софиянци. Успяхме да достигнем до това непредставено съсловие софиянци, за които общината е била по-скоро мащеха , отколкото майка. И Ваня беше техният кандидат. Кампанията, която направихме заедно, върна надеждата точно на тези непредставени граждани. Заради тази надежда, която им дадохме, ние нямаме право сега да спрем дотук и да се откажем. Ще водим битка за всеки глас, както го правехме и по време на кампанията. Няма да позволим победата да ни бъде открадната. Ще използваме всички законови средства, всяка грешка, а такива открихме вече немалко, допусната в изборния процес.”
Таков се спря и на значението на постигнатото широко ляво обединение за успеха на кампанията на Григорова: „Знаете, че позициите, от които стартирахме нашата кампания, бяха много ниски. Никой на ни слагаше в сметките. За БСП не се говори. За нашата местна коалиция не се говори. Никой не ни даваше шанс. Но както видяхте, за един месец ние успяхме да объркаме много сериозно сметките на сглобката. И обединението вляво показа, че това е един успешен модел за БСП. Той може да бъде успешен и в бъдеще. (…) Широкото ляво обединение в столицата също така не позволи да се разпръскват гласове, както се е случвало в годините назад. Видяхте, че успяхме да консолидираме целия ляв вот, а и не само ляв, в столицата.”.
Относно съдебното оспорване на резултатите от балотажа председателят на ГС на БСП-София посочи: „За нас тези избори не са приключили. В момента, докато си говорим тук, извършваме проверка секция по секция, протокол по протокол, броим глас по глас. Подкрепата, която получихме от софиянци, ни задължава да направим това. И вече мога да ви кажа, че имаме достатъчно основания, за да оспорим крайния резултат на изборите. И ще го направим, разбира се, по всички правила на изборния кодекс. Защото ние заедно носим отговорност към тези 170 000 софиянци, които гласуваха за Ваня и гласуваха доверие за нашата местна коалиция. Няма да допуснем победата да бъде открадната. И не на последно място аз искам да кажа на господин Терзиев горещо да благодари на „Възраждане” за крайния резултат от тези избори. Очаквам, разбира се, с нетърпение, в следващия Общински съвет техните съвместни действия.”
Ваня Григорова се включи отново, за да отбележи: „Припомняли сме изтеклия запис от заседание на ПП, в който се казва, почти цитирам: Трябва да вземем полицейските шефове, за да си гарантираме резултатите на местните избори. Ние в момента продължаваме да получаваме сигнали за груби намеси в изборния процес. Но няма да търсим нерегламентирана помощ. Ние ще направим това, което демократичният процес ни позволява. А именно – ще покажем какви са нашите доказателства, ще покажем свидетелства на хора, за да може нашите избиратели да са сигурни, да са убедени, че сме направили всичко, за да защитим техния вот.”
Благовест Кирилов се включи в брифинга с открояване на конкретните изборни нарушения, установени от екипа на Ваня Григорова. В началото обърна внимание върху нарушаването на доверието в изборния процес, до което се е стигнало, защото „целият властови ресурс на държавата за организирането на изборите се провали с гръм и трясък”.
Кирилов посочи като първо основание за оспорване на резултатите от вота обстоятелството, че според него „машините са удостоверени неправомерно”. Обоснова се, обяснявайки, че на публикувана на страницата на министерството на електронното управление снимка на машина, на която трябва да е генериран хеш кодът на софтуера на машините след приключването на т. нар. доверено изграждане, всъщност се вижда излязъл на екрана надпис на английски, че този хеш код не може да бъде валидиран. „Което значи, че ние не сме сигурни дали това е този хеш код или не и какво с случва. (…) Странно е как никой от екипите, от министерството не е видял, че това се е случило. Накрая, знаем, машините бяха удостоверени с подпис на министър Йолов. А това всъщност е в нарушение на изборния кодекс, тъй като ние нямаме генериран еднозначно хеш код, който да гарантира сигурността на машините,” изтъкна Кирилов.
Той разказа и за сигнали за машини, „които разпечатват разписка, но точно там, където е хеш кодът, е размазано и нечетливо”. Спомена и други сигнали, когато при избиратели, гласували машинно и за кмет на София, и за районен кмет, машината е пускала само една бюлетина – за районен кмет. „Това ни кара да се усъмним каква е причината. Тя може да е дефект в машината. Но може да има и дефект в софтуера. Тъй или иначе, когато хеш кодът не е валиден, не би следвало да продължи удостоверяването, докато не се създаде такъв,” каза Кирилов. Той запита риторично къде е настоящият министър на електронното управление Йоловски, къде е неговият заместник и защо не казват нищо по всичките регистрирани грешки.
Кирилов отбеляза като второ основание за оспорване на изборните резултати установени нарушения в попълването на протоколите, предавани в ЦИК. „Поради задрасквания в графата за подадените гласове за даден кандидат, което е често срещано явление, дори в Информационно обслужване, където завършва тази проверка, не могат да разчетат резултатите. В такъв случай се преминава към ръчно нанасяне на резултатите от протоколите, върху което всъщност няма контрол,” посочи Кирилов.
Той демонстрира пред присъстващите копие на протокол от секция в район Средец, в който графите за броя на гласувалите са попълнени надлежно, но в графите за резултатите на кандидатите не е вписано абсолютно нищо.”Тоест имаме брой гласували, но нямаме резултати. И този протокол се води финален. В такъв вид отива за обработка в ОИК”, каза Кирилов. Той също така показа как и в редовен протокол от обикновен лаптоп може да се променят записаните първоначално на ръка цифри, използвайки свободното място в полетата.
Кирилов обърна внимание, че протоколите включват данни и от машинното, и от хартиеното гласуване, тоест „няма значение дали сме гласували с хартия или с машина” -– протоколите са и за двата вида вот. „Спорът не е дали да се гласува с машина или с хартия, а кой брои,” обобщи Кирилов. И настоя, че всички тези събрани данни и сигнали дават основание да се оспорят съдебно резултатите от балотажа.
Брифингът продължи и с въпроси от присъстващите журналисти. Отговаряйки на някои от тях, насочени към евентуално бъдещо взаимодействие в Столичния общински съвет (СОС) с партиите зад съперника ѝ в кметската надпревара – ПП-ДБ-„Спаси София”, и дали тя ще получи позицията на председател на СОС, Ваня Григорова подчерта: „Сега е важно законовите стъпки, за да бъде гарантиран вотът на софиянци. Дали ще бъда председател на Общинския съвет, не стои в дневния ред. Ние имаме наши цели, наша програма, която ще преследваме.” Тя иронично изрази радост от факта, че в последните дни на кампанията Васил Терзиев е започнал да повтаря нейни социални послания,но същевременно изтъкна, че няма в такова „осъзнаване”. Защото: „По същото време водеха една изключително очерняща кампания срещу мен. Това беше истерия, беше паника в резултат на това, че господинът не посмя, не събра кураж да се яви на дебат срещу мен, включително когато казах, че може да дойде с колкото иска експерти, а аз ще бъда срещу него сама.”
Григорова отново изтъкна, че „това, което поставяме сега на дневен ред, е гарантиране на честността на изборите”. И правителството, което ги е организирало и в което влиза коалицията, излъчила Терзиев, „трябва да понесе отговорността си, политическата отговорност”.
В отговор на друг въпрос Григорова посочи: „В момента се прави сравнение между протоколите, които са изпратени от секциите и са публикувани на сайта на ЦИК. Днес вече има решение на ОИК. Имаме 7 дни да аргументираме нашите опасения от случили се изборни нередности. Това ще направим в следващите часове.”
Отново запитана по повод многократно лансираните в последните дни спекулации дали няма да е следващият лидер на БСП, Григорова, видимо ядосана, отсече, че разпространяването на такива слухове също е дошло от нейните опоненти. И добави: „Те не се спряха пред нищо, за да компрометират както моята кандидатура, така и нашите общи (на левицата – б. р.) каузи и цели. За десетехиляден път вероятно: аз не съм член на БСП и няма как да бъда избрана за лидер на БСП. Моля всички, които имат опасения, че ще оглавя БСП, най-сетне да се успокоят. На дневен ред е София. Ние сега трябва да се преборим за честността на изборите тук, тъй като София в крайна сметка е моделът, е пътят, по който се движи страната впоследствие.”
И Григорова, и Таков изтъкнаха повече от добрите резултати, постигнало лявото обединение в София, олицетворено от кандидатката в кметската надпревара. „Имаме големи цели. Всеки, който приеме нашите цели, е добре дошъл да ни подкрепи и да ги реализираме заедно,” обобщи Таков.