– Уважаеми господин посланик, бихте ли разказали как Виетнам отбелязва своя национален празник 2 септември – 78-ата годишнина от обявяването на независимостта на вашата родина? Какви изпитания е преодоляла страната ви през този период и какви са постиженията ѝ?
– На 2 септември 1945 г. на историческия площад „Ба Дин” в Ханой президентът Хо Ши Мин прочита Декларацията за независимост. Така се ражда Демократична република Виетнам, сега Социалитическа република Виетнам. В Декларацията за независимост се казва: „Виетнам има право на свобода и независимост и наистина става свободна и независима страна. Целият виетнамски народ е готов с целия си дух и сила, живот и имущество, да запази тази свобода и независимост“.
78-ата годишнина на националния ни празник е възможност за целия виетнамски народ отново да се вгледа в историята си, за да разбере по-задълбочено своите ценности, да осъзнае напълно своята отговорност да защитава и да развива своята страна. Влагаме опита от тези важни исторически уроци в процеса на индустриализацията и модернизацията на страната, за да постигнем крайната цел: хората да се радват на просперитет, а държавата да бъде силна, демократична, справедлива, модерна. Различни прояви за честване на националния празник се провеждат тези дни из цялата страна – благотворителни, културни, художествени, спортни и т.н.
През последните 78 години Виетнам постигна много важни успехи, особено откак преди 37 години започна да се прилага политиката Дой Мой – Обновление. Може да се потвърди, че благодарение на всеотдайността на целия виетнамски народ, както и на ценната помощ от международни приятели в трудните времена, включително и от България, Виетнам е постигнал значителен напредък. От една бедна страна, Виетнам се превърна в развиваща се страна със среден доход, със стабилна социално-политическа среда, нарастващ мащаб и икономическия потенциал, бърз и динамичен растеж в Югоизточна Азия и Азиатско-тихоокеанския регион. Виетнам е признат от ООН за една от водещите страни в изпълнението на Целите на хилядолетието за развитие, особено в намаляването на бедността, равенството между половете, здравеопазването и образованието.
– Какви задачи в своето по-нататъшно развитие си поставя съвременен Виетнам? Кои са приоритетите ви в икономическата, социалната, образователната и културната област?
– Планът за развитие на Виетнам в близко бъдеще се фокусира върху редица ключови задачи като социално-икономическо възстановяване и развитие след пандемията; поддържане на макроикономическа стабилност, контрол на инфлацията и осигуряване баланс на икономиката; монетарни и фискални политики за стимулиране на съвкупното търсене, подпомагане на възстановяването на производството и бизнеса, свързване на търсенето и предлагането на работна ръка, насърчаване на износа, вътрешното потребление и привличане на инвестициите.
Този план за развитие се изпълнява синхронно във всички области, фокусирайки се върху следните конкретни цели.
Първо, институционално изграждане, подобряване на правоприлагането, усъвършенстване на правно основание за синхронно, стабилно и устойчиво развитие във всички области.
Второ, ускоряване на икономическото преструктуриране към нов модел на растеж, подобряване на производителността, качеството, ефективността и конкурентоспособността на икономиката.
Трето, бързо развитие на модерна инфраструктура, ускоряване на изграждането на ключови инфраструктурни проекти, укрепване на регионалните, междурегионалните и международните транспортни връзки.
Четвърто, подобряване на качеството на образованието, развиване на човешките ресурси, насърчаване на научни изследвания, прилагане на технологии и иновации.
– Светът преживява сложен момент на геополитическо противопоставяне и на сериозни икономически затруднения. Как вашата страна реагира на тези предизвикателства?
– Виетнам е страна, която е преживяла много войни, за да спечели национална независимост и да запази териториалната цялост, така че разбираме опустошението и последствията от конфликтите и насилието. Виетнам многократно е подчертавал значението на зачитането на международното право и Хартата на ООН. Последователната позиция на Виетнам е, че всички международни спорове трябва да се разрешават с мирни средства, въз основа на основните принципи на международното право и Хартата на ООН, включително принципите на суверенно равенство, зачитане на независимостта и териториалната цялост на държавите, а не заплаха или използване на сила.
Наред с това, като икономика с непрекъснат бърз растеж в продължение на много години, в контекста на задълбочаващата се международна интеграция, Виетнам не може да избегне въздействието на икономическата криза. За да се справи с тези предизвикателства, виетнамското правителство предприема синхронни мерки, като се фокусира върху следните акценти.
Първо, контролиране на инфлацията, подобряване на вътрешния производствен капацитет и автономност на икономиката, поддържане на стабилност и безопасно развитие на системата на финансови институции, пазара на недвижими имоти, фондовия пазар и пазар на корпоративни облигации.
Второ, подобряване на бизнес инвестиционната среда; борба с трудностите, ограниченията и слабостите на икономиката с цел поддържане на импулса на възстановяване, бърз и устойчив растеж; осъществяването на стратегически пробиви като преструктуриране на икономиката към иновационен модел на растеж, подобряване на производителността, качеството, ефективността и конкурентоспособността на икономиката.
Трето, насърчаване на националната цифрова трансформация, развитие на цифрова икономика, цифрово общество, зелена икономика, кръгова икономика във връзка с укрепване на управлението на ресурсите и опазването на околната среда; превенция и контрол на природни бедствия, епидемии, борба срещу изменението на климата.
Трябва да се отбележи, че една от предприетите от Виетнам конкретни мерки за насърчаване на икономическото развитие е коригирането на визовата политика за чужденци. По-конкретно, на 24 юни 2023 г. Народното събрание на Виетнам одобри Закона за изменение и допълнение на „Закона за влизане, излизане, транзит и пребиваване на чужденци във Виетнам“, отбелязвайки важна стъпка напред в привличането на туристи и укрепване на външните отношения. На 14 август 2023 г. правителството на Виетнам издаде Резолюция № 127/NQ-CP, създавайки правно основание за прилагане на електронни визи (E-Visa) за граждани на всички страни по света – 257 държави и територии. Съответно от 15 август 2023 г. чужденци, независимо от националността и държавата, могат да кандидатстват за електронна виза за Виетнам чрез онлайн формуляр с продължителност на визата от 1 до 3 месеца, валидна за еднократно или многократно влизане.
Тази важна промяна не само отразява „новия начин на мислене” на виетнамското правителство, но също така е израз на решимост за насърчаване на международното сътрудничество и обмен. Това бележи важна стъпка в развитието и международната интеграция на Виетнам.
– Как виждате развитието на българо-виетнамските отношения, които се отличават с традиционно приятелство и сътрудничество? В кои области се нуждаем от активизиране?
– Вече 73 години изминаха, откакто страните ни са установили официални дипломатически отношения. Постоянен е стремежът на Виетнам и България да развиват това традиционно сътрудничество. С течение на времето двете държави са постигнали положителни развития в различни области като дипломация, търговия, образование, култура, спорт, туризъм и др. В контекста на настоящата ситуация с много сложни развития в света и регионите ни, е необходимо да засилваме двустранно сътрудничество, координация и също така взаимна подкрепа в многостранни форуми, заедно да участваме в процеса на решаване на глобални проблеми.
В рамките на традиционното приятелство и сътрудничество между Виетнам и България икономиката е един от основните стълбове. Виетнам и България имат много потенциал за насърчаването му. С подписването на двустранно споразумение за свободна търговия между Виетнам и Европейски съюз (EVFTA) през 2020 г., фирмите от двете ни страни получават важен стимул да се възползват от това отваряне на пазарите. Примерно, български фирми могат да изнасят повече от онези продукти, с които българското производство е конкурентоспособно и за които има търсене във Виетнам. Същото важи и за виетнамските фирми спрямо българския пазар.
За насърчаване на двустранно търговско и инвестиционно сътрудничество правителството на Виетнам и съответните министерства, като Министерството на външните работи, Министерството на промишлеността и търговията, посолството и търговското представителство на Виетнам в България, ще положим усилия да предоставим на виетнамските фирми информация за български пазар. Ние действаме като мост между виетнамски фирми и български партньори и ще съдействаме при разрешаването на трудности, които възникват в процеса на проучване на пазара, навлизане на пазара, инвестиране и т.н.
– Доколкото ми е известно, предстои посещение в България на председателя на Народното събрание на Виетнам. Бихте ли разказали по-подробно за очакванията от тази визита?
– Официалното посещение на нашия председател на парламента в България, което предстои в края на септември, за пореден път ще потвърди последователната външна политика на Виетнам. Тя е нсочена към укрепване на връзките с традиционните ни приятели, включително и България. Лично аз се надявам по време на това посещение ще бъдат подписани важни споразумения като Меморандум за разбирателство за сътрудничество между двата парламента, както и споразумения за сътрудничество в редица области между министерствата, ведомствата и градовете на двете страни. Въз основа на тези споразумения вече ще можем да предприемем конкретни мерки за сътрудничество и взаимно развитие в близко бъдеще.