Сърбия изригна с протести против насилието през месец май тази година, когато в рамките на два дни бяха убити 19 души, предимно деца и младежи. Първо на 3 май 13-годишен тийнейджър откри стрелба в своето белградско училище, а после, ден по-късно, 21-годишен младеж покоси още жертви с автоматична пушка в столично предградие.
Бликналите тогава гняв и възмущение на хората бяха насърчени от антиправителствената опозиция, чиито апели за оставки на несправящите се с насилието управляващи станаха доминиращи на започналите да се провеждат редовно протести. Поредният такъв протест – 15-ти поред, бе свикан от движението „Сърбия против насилието” в центъра на Белград на 12 август вечерта.
В България също отскоро се разгръщат протести преди всичко срещу домашното насилие и насилието срещу жени, като постепенно те обхващат всички форми на насилие – така, както това отдавна вече се прави по време на сръбските демонстрации. Ако се вгледаме какво искат съседите ни, може би ще се ориентираме за предстоящата или вече очертаващата се посока и на процесите у нас.
Сръбската опозиция, обявяваща се за проевропейска, отдавна вече клейми на своите шествия не само управляващите начело с президента Александър Вучич и министър-председателката Ана Бърнабич плюс някои министри, но и близките до тяхната Сръбска прогресивна партия медии начело с обществения оператор Радио и телевизия на Сърбия (РТС). Опозиционерите твърдят, че с предаванията си РТС надъхва омраза и агресивност и затова настояват за смяна на нейното ръководство.
Наред с това се изисква и отнемане на националната честота на телевизиите „Пинк“ и „Хепи“, които според опозицията нарушават с програмите си закона и насърчават насилие, агресия и безнравственост, пише сръбскоезичната версия на ВВС.
На мушката е и сръбският Регулатор за електронни медии – РЕМ (побратим на нашия СЕМ). Настоява се за подмяна на целия му състав, защото не санкционирал подобаващо разминаващите се с критериите на демонстрантите медии.
Възможно е да е само съвпадение, но буквално преди броени дни премиерът Николай Денков, насърчен от своя пиар и от подадени му от Фейсбук въпроси се възмути от българския СЕМ от неговата председателка, задето не санкционирали нарочени за дезинформтори журналисти.
А ето и подробности за състоялия се снощи в Белград протест срещу насилието, съобщавани в репортажи на сръбската медийна платформа „Данас” и от ВВС.
Този 15-ти поред протест премина под знака на нова трагедия, разтърсила Сърбия тези дни – смъртта на 13-годишно момче, убито от оголен електрически кабел в град Бачка Паланка, Войводина. Гибелта му би могла да бъде предотвратена, ако местните власти биха реагирали своевременно на многобройните призиви да се отстрани кабела, станал опасен след неотдавнашна буря. Иска се оставката не само на кмета, но и местния щаб за извънредни ситуации.
В репортажите на „Данас” и на ВВС са цитирани изявленията на част от събралите се да протестират в Белград хора, които изразяват възмущението си, че дори и след три месеца протести управляващите не правят нищо за подобряване на положението.
Цитирано е и изказването на митинга пред Скупщината на Душица Сремчевич от Кралево, която разказва за заканите на бившия ѝ съпруг да убие нея и децата ѝ, както и още 20 души. Тя изтъква, че полицията и прокуратурата бездействат, въпреки че тя се е обръщала към тях при предишни заплахи. Жената смята, че не би била жива, ако за нея не са се появили журналистически публикации и не е получила обществена подкрепа. Изказването ѝ бе съпроводено със скандирания на множеството срещу президента Вучич.
Протестиращите отдавна настояват за оставката на вътрешния министър Братислав Гашич, но сръбският парламент гласува той да остане на поста си.
Много емоции породи и изказването снощи на пенсионираната медицинска сестра Бранислава Папич от Бачка Паланка, която каза: „Тук съм от името на огорчените и ядосани граждани на цялата община. Пряката причина е смъртта на момче от токов удар, поради необезопасен кабел – бездействие, невежество и безотговорност на местните власти, които бяха длъжни да предотвратят това, а не го направиха дори след 27 обаждания на граждани на Бачка Паланка.“ Папич порица за случая и персонално министър-председателката Бърнабич, която не е изпратила в Бачка Паланка армията, за да се преодолеят последствията от вилнялата в града буря.
След митинга снощи пред Скупщината, протестиращите преминаха в шествие из Белград което обиколи и други ключови институции – Регулатора за електронни медии (РЕМ), президентството и Министерския съвет. Навсякъде имаше скандирания за оставки и лозунги като „Махайте се, крадци” и „Насилие е, когато системата не работи за хората”.
Вчерашното шествие бе доста масово, но като цяло през летния отпускарски сезон участниците в редовните протести, които се провеждат и в други градове на сраната, не само в столицата, намаляха. Опозицията обаче уверява, че демонстрациите ще се разгърнат с нова сила през есента, пише ВВС. В репортажа се припомня, че президентът Вучич няколко пъти е канил опозицията на разговор, но тя отказва, настоявайки първо да бъдат изпълнени исканията ѝ за оставките. Става дума също и за отстраняването на директора на Агенцията за сигурност и информация Александър Вулин.