Държавните служители у нас са по-обезправени от всеки друг работещ на трудов договор. Те нямат право на допълнително възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит (клас), нямат право на колективно трудово договаряне за по-добри условия на труд и заплащане, често нямат синдикална защита и пр.
Категоричният извод е на синдикалисти от Синдиката на административните служители към КТ „Подкрепа“, които реализираха проект „Повишаване на осведомеността за достоен труд за по-добре функционираща администрация“, финансиран по Норвежкия финансов механизъм. В процеса на работа по проекта бе изготвена и разпространена анкета, попълнена от 1229 души над 18 години, работещи в държавната администрация. Резултатите от нея показаха редица недъзи в законодателната уредба, начина на оценяване на служителите и основните причини за неудовлетворение както у чиновниците, така и у гражданите.
Синдикалисти развенчаха и основните митове за държавните служители, които се разпространяват сред обществото и често се ретранслират дори от медиите:
„Администрацията в България е раздута, наброява над 200 000 служители“
Всъщност местната и централната администрация, според Националния статистически институт, наброява около 98 000 души. Освен това в Закона за администрациятаима изричен текст, който забранява увеличението на административните служители спрямо броя им към 2012 г.
„Облагодетелствани са, защото не си плащат осигуровките“
Председателят на САС „Подкрепа“ Кремена Атанасова и Ваня Григорова, икономически съветник на синдиката, представиха изчисления, които доказват, че при един и същ чист доход работниците на трудов договор имат значително по-висок осигурителен доход от държавните служители. Това означава по-малки обезщетения за безработица, майчинство, болнични, по-ниска пенсия за държавния служител.
„Получават огромни бонуси“
В държавните институции бонуси не се раздават. Допълнителните плащания се наричат допълнително възнаграждение за постигнати резултати (ДВПР) и са част от трудовите възнаграждения. След реформата „Дянков“, едва 70% от заплатите на служителите са гарантирани, останалите евентуално се изплащат на тримесечие през ДВПР и не са бонуси. Всъщност в последните години тези допълнителни възнаграждения почти не се изплащат, а размерите им са символични. Когато все пак се изплащат, начисляването им е силно зависимо от субективен фактор – усмотрението на прекия ръководител, който изготвя т.нар. „атестация“.
На пресконференция в гр. Враца синдикалистите представиха резултатите от проекта и свои предложения за промени в нормативната база в резултат от констатираните проблеми. Конкретните предложения касаят Закона за държавния служител, Кодекса на труда, Наредба за условията и реда за оценяване изпълнението на служителите в държавната администрация и Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация. Макар към момента реформа в българските институции в тази посока да е все още твърде имагинерна, е необходимо изготвяне и защитаване на дългосрочна визия за развитието на българските институции, така че работата им да стане още по-ефективна и удовлетворителна, смятат в синдиката.
В рамките на проекта са проведени 12 обучения на административни служители в цялата страна, като лекторите са се срещнали със служители от Агенция социално подпомагане, Главна инспекция по труда, Националната здравноосигурителна каса, Комисията по досиетата, Националния статистически институт, Националния осигурителен институт, Комисията за защита на потребителите, работещи в общински администрации. Проведените дискусии открояват и някои проблеми, които не са обхванати от въпросника. Така например става ясно, че неудовлетворението от здравната грижа на работодателя не е толкова от липсата на допълнително здравно осигуряване, а от непровежданите или провежданите формално задължителни профилактични прегледи, които се извършват в неподходящи помещения, вкл. и на работното място.
Членове на САС „Подкрепа“ са имали възможност да се запознаят и с условията на труд в Осло, Норвегия. Екип на синдиката се е срещал с представители на местната администрация, където са обсъдени процедурите в норвежките институции, възможностите за работа от разстояние, подходите за обслужване на мигрирали в скандинавската страна източноевропейци.
Синдикатът на административните служители разпространява наръчник, изготвен в рамките на проекта, който дава информация на държавните служители как да защитават своите права в рамките на съществуващото законодателство и как да се промени то, за да се осигурят достойни условия на труд и възнаграждения на работещите в администрацията, които на практика гарантират функционирането на държавата.
……………………………………………………………….
*Тази публикация достига до читателите с помощта на Проект 2021/336371 Decent Work Awareness-Raising for better Functioning Administration (DWARFa) с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, в рамките на 2014-2021 Social Dialogue Decent Work Programme