След като на 24 януари т. г. Германия обяви, че ще изпрати свои танкове „Леопард” на Киев и ще позволи на трети страни, които са ги купували от нея или ги произвеждат по лиценз, да направят същото, Испания декларира, че и тя ще дари част от притежаваните от нея „Леопарди”. Конкретните изявления по темата бяха направени в Мадрид на 25 януари от говорителя на правителството Феликс Боланьос и от военната министърка Маргарита Роблес. От правителствения дворец „Монклоа” уточниха, че решението няма да минава нито през гласуване в парламента, нито дори през заседание на министерския съвет, пише електронното издание „Публико”. Защото външната политика е в прерогативите на министър-председателя, а освен това като член на НАТО Испания логично следва същата линия като Алианса.
Само че правителството в Мадрид е коалиционно. Водеща сила в него е Испанската социалистическа работническа партия (ИСРП) на премиера Педро Санчес, но в него влиза и обединението „Унидас Подемос” (УП) на по-левите партии „Подемос” и „Обединена левица”. Още от нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари м. г. различните подходи на участниците в коалицията относно испанската реакция на тази война акумулират напрежения.
Позицията на УП има два акцента. Първо, да се залага на дипломатическия път, за да се върви спешно към деескалация на конфликта и към мир. Второ, силно пострадалият от войната ЕС да изгради своя собствена стратегия, независима от линията на НАТО и интересите на САЩ.
Ионе Белара, която е генерален секретар на „Подемос” след напускането на предшественика ѝ Пабло Иглесиас, а освен това е и социална министърка в коалиционното правителство, се противопостави твърдо още отначало на изпращането на оръжия за Украйна. И дори нарече ИСРП „партия на войната”, когато испански оръжия все пак поеха към Киев. Белара фактически оглави и учреденото в Мадрид през април м. г. Европейско движение за мир, в което се включиха и видни леви дейци и формации от други страни като британският лейбърист Джереми Корбин, лидерката на португалския Лав блок Катарина Мартинс, представители на гръцката „Сириза”, на германската „Левица” и др. Това движение също постоянно настоява за деескалация на конфликта и за дипломатически усилия.
Все пак при първото решение на премиера Санчес за изпращане на испански оръжия на Украйна през март м. г. излъчената от УП вицепремиерка Йоланда Диас и още двама представители на УП в правителството го подкрепиха като част от постигнатия в ЕС консенсус по въпроса, влизайки в дисонанс с останалите си съидейници от УП.
Сега обаче, когато вече става дума за германски „Леопарди”, тоест за нападателно тежко въоръжение, дори иначе много диалогичната спрямо Санчес Йоланда Диас възрази. Тя подкрепи изразената обща позиция на УП, че изпращането на танкове в Украйна способства на ескалацията на конфликта и тревожи испанското общество с риска от пряко въвличане на Европа във войната. Или, както образно се изрази „Публико”, „тропащата на вратата ни война е на път да нахлуе в кухнята ни”.
Ионе Белара на свой ред настоя Испания да стане инициатор за завиване на ЕС към дипломатическия път за търсене на изход от войната.
Но от социалистическата част на испанското правителство се чуват постоянни повторения за „международните ангажименти” на страната и как тя не можела „да се отдели от европейския контекст”. В същото време от „Монклоа” твърдят, че това не пречело да се следва и дипломатическия път – теза, която е застъпвал публично и лично премиерът Санчес. Социалистите се стремят да омаловажат „шума” откъм партньорите им от УП, уверявайки, че въпреки различията, коалицията и правителството са стабилни.
Няма съмнение, че и в УП не желаят да клатят кабинета заради нестиковките по темата за войната. И това пролча още по времето на срещата на върха на НАТО в Мадрид миналото лято. Санчес я превърна в свой личен бенефис, хвалейки се как тя е вдигнал международния авторитет на Испания, а лидерите на УП отказаха да участват в нея и я критикуваха – но коалиционното правителство остана непоклатимо.
Така и сега „шумът” за „Леопардите” от страна на УП нито може да повлияе на предрешеното им изпращане, нито пропуква кабинета.
Впрочем, предвидените за даряване на Украйна пет германски танка от испанския военен резерв чисто технически няма как веднага да заминат, а първо трябва да бъдат реновирани. Те са от остарелия модел „Леопард” 2А4. Както разказва испанската телевизия La Sexta, през 2005 г. Испания е закупила от Германия 108 танка от този модел. Използвала ги е няколко години, а от 2012 г. 53 броя от тях са прибрани във военен склад край Сарагоса и оттогава не са в движение. Именно пет от тях сега са изпратени за ремонт в специализирана фирма в Севиля, за да бъдат подготвени за заминаване за Украйна. Същата фирма от години произвежда по германски лиценз и по-модерната версия „Леопард” 2Е, която в момента се използва от испанската армия.
Междувременно в понеделник, на 6 февруари, Испания ще изпрати за Киев с кораб от Билбао 20 свои бронеттранспортьора, с които се превозва военен персонал. Други 20 тя вече изпрати натам и през септември.