В навечерието на предстоящ в Берлин конгрес на Партията на европейските социалисти (ПЕС) настоящият ѝ президент Сергей Станишев обяви в София, че няма да издига кандидатурата си за нов мандат. И мотивира това с ниските електорални проценти на БСП и с разминаването ѝ през последните години с идеологията на ПЕС и с европейската идентичност.
„Искам да обявя първо в България моето решение да не се кандидатирам за следващ мандат като президент на ПЕС. Причините за това са политически. Има две условия при заемането на такъв висок пост – личен авторитет и авторитет на партията, която прави номинацията. Благодаря на част от членове на НС на БСП, на много структури на партията в страната, на Партията на българските социалдемократи, на всички, които през последните седмици ме търсеха с настояване да излъчат кандидатурата ми, за да окажат натиск върху ръководството на БСП. Признателен съм и на други партии от европейското политическо семейство, които деликатно предлагаха да издигнат моята номинация. За мен е неприемливо друга партия, извън БСП да ме излъчи като кандидат за президент на ПЕС.
За съжаление, през последните години БСП загуби доверие и европейска идентичност. Всички знаете процентите, които анализаторите отреждат на партията на предстоящите избори. БСП тръгна в друга посока – към ляв консерватизъм. Започнахме да се борим с националисти и консерватори на техен терен и това има своите последици. Казвайки, че моето решение е политическо, имам предвид, че политическите решения трябва да се основават на реалности и да имат вътрешна логика. Няма как партия, която подражава на Виктор Орбан, да излъчи номинация за президент на ПЕС. Има вътрешно противоречие. Точно затова не съм търсил подкрепа от ръководството на БСП за следващ мандат.“.
С тази думи Сергей Станишев откри пресконференцията си в БТА по повод ситуацията в Европа и предстоящия Конгрес на ПЕС на 14-ти и 15-ти октомври в Берлин.
Той е най-дългогодишният председател на БСП (13 г.), най-дългогодишният президент на ПЕС (11 г.) и единственият ляв министър-председател с пълен мандат в България. Избиран е 4 пъти за лидер на европейските социалисти. Пред медиите Станишев посочи, че „БСП е единствената посткомунистическа партия от Централна и Източна Европа, която, след като се реформира, получи доверието да има президент на ПЕС. Българин да е лидер на второто по големина семейство в Европа е голям престиж и за България.“.
„Някои сигурно ще ме упрекнат защо правя тази пресконференция по време на кампанията. В ПЕС има процедура по номинации и вчера изтече срокът за нея. Освен това, няма неудобен момент за истината. Както е казал Булгаков „да казваш истината е леко и приятно“. Информирал съм за решението си моя екип в ПЕС, както и ключови фигури сред европейските премиери и партийни лидери от нашето семейство. Щастлив съм да обявя, че вчера вечерта пристигна номинацията на бившия шведски премиер Стефан Льовен, с който заедно водихме битката за Европейския стълб на социалните права. Той е диалогичен, солиден, авторитетен, сигурен съм, че ще се справи отлично и като мой наследник в ПЕС. На изборите в Швеция преди дни социалдемократите спечелиха 28% от гласовете и са една от най-авторитетните партии в нашето семейство. Закономерно е нейната кандидатура да получи подкрепа за тази позиция.“
„Трудно можем да вместим 11 години в една пресконференция. Ще направя подробен отчет пред Конгреса на ПЕС. Добрата новина е, че лявото семейство е единно и в силна политическа позиция. Ето част от постиженията ни. Започвам с битката срещу остеритета, или затягането на коланите като политика на десните, която орязваше всички социални разходи. Това срина много общества и разяде социалната им тъкан. Постепенно постигнахме обрат в икономическото мислене и доведохме до революционно ново ниво на интеграция – общия дълг и фонда от 806 млрд. евро (Next Generation EU) за борба с последиците от Ковид кризата, на който се позова и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в речта си за състоянието на Съюза. През 2019 г. заедно с Франс Тимерманс като наш общ кандидат направихме силна кампания и запазихме втората си позиция, разбивайки прогнозите за 3-то или 4-то място на изборите. Друга наша идея – Зеленият преход да бъде социален и справедлив за всички – среща подкрепа на партии от целия политически спектър.“
„В годината, когато бях избран (2011 г.), имахме двама министър-председатели от 27 страни-членки. Сега имаме шестима министър-председатели, в още 6 правителства участваме в управляващи коалиции, а 9 комисари представляват левицата в ЕК. Това е значима институционална сила в ЕК, в ЕП и в Европейския съвет, което ни прави незаобиколими в европейската политика. Бъдещето на Европа и на нашето политическо семейство обаче не е безоблачно. Изправени сме пред поредица от кризи – кризата за енергоносителите, инфлацията, риск от загуба на конкурентоспособност на европейската икономика, стагфлация, опасност от загуба на работни места. Европейските граждани ще очакват подкрепа от левицата. И ако не отговорим с конкретни политики и решения ще платим висока цена на следващите евроизбори през 2024 г.“
В коментар на вътрешнополитически теми, президентът на ПЕС посочи, че в кампанията не вижда акцент върху предизвикателствата пред Европа и България, а „всяка партия говори сама на себе си и за себе си. Няма диалог, 2 октомври ще мине и ще трябва да се търсят решения по най-острите проблеми пред страната. Към момента няма национална кауза и консенсус поне по ключови въпроси.“
За финал Станишев подчерта, че лявото мислене и социалистическата идея са оптимистични по природа. „България има нужда от голяма и силна левица, която може да печели избори и да излъчва управление. Смятам, че левицата може да бъде силна отново. Тя трябва да бъде стабилизиращ фактор за българската политика, да дава социални решения. Това ще бъде моя лична кауза.“.